wtorek, maj 28, 2024
środa, 28 wrzesień 2022 17:23

Czym są i jak się robi drinki molekularne?

drinki molekularne drinki molekularne pixabay

Termin „molekularny” w odniesieniu do kuchni pojawił się już około 1988 roku. Dziś to bardzo powszechna metoda odmieniania znanych nam dotychczas produktów.

Kuchnia molekularna polega na manipulowaniu stanami materii, tak, by odmienić standardowe doznania wywoływane przez poszczególne składniki. Zarówno w przypadku potraw, jak i napoi, kuchnia molekularna tworzy nowe smaki i wizualizacje interpretując dobrze znane nam produkty. Alkohole, w swojej molekularnej wersji, zyskały na popularności szczególnie między 2000 a 2010 rokiem. W Polsce istnieje wiele restauracji, które zajmują się tą dziedziną gastronomii. Jedną z nich jest Moderne Artisanal, zlokalizowana w Elektrowni Powiśle. Znajdziemy tam bogatą kartę unikalnych dań oraz nietypowych koktajli.

Jak tworzy się drinki molekularne?

Proces przygotowywania drinków molekularnych jest zbliżony do metod laboratoryjnych, a nie barmańskich w ich klasycznym rozumieniu. Miksologia molekularna obejmuje modyfikowanie składników piankami, mgiełkami, temperaturami, ciekłym azotem, cieczami zestalającymi, tudzież żelami. Wszelkie metody pozwalają na zmianę stanu skupienia cieczy - drink może być podany jako lód, być pokryty galaretą czy unosić się w oparach mgiełki. Efekt jest zawsze bardzo widowiskowy, dlatego klienci najchętniej wybierają ten typ gastronomii na specjalne okazje.

Co stosuje się do drinków molekularnych?

Gama składników wykorzystywanych do miksologii molekularnej jest naprawdę bardzo szeroka, a ich dobór polega głównie na właściwościach danych produktów. Zależnie od finalnego efektu, drinki molekularne można poddać różnym metodom, a w tym sferyfikacji i emulsyfikacji. Sferyfikacja zmienia płyn w małe lub większe kuleczki, emulsyfikacja zmienia płynną substancję w pianę. Ze względu na potrzebę spektakularnego efektu, w koktajlach możemy znaleźć takie składniki jak guma kasztanowa, guma arabska, lecytyna sojowa czy żelatyna.

Czy drink molekularny można zrobić w domu?

Chociaż pierwsze kroki w miksologii molekularnej można postawić w domowym zaciszu, bardziej skomplikowane przepisy wykonuje się ze specjalnymi urządzeniami. Z tego względu w pierwszej kolejności warto zapoznać się z ofertą restauracji, które specjalizują się w miksologii oraz kuchni molekularnej. Modernę Artisanal to obecnie reprezentacyjna restauracja w Warszawie, której główny zamysł opiera się na tworzeniu unikalnych potraw i drinków metodami kuchni molekularnej. Zdecydowanie warte spróbowania!