piątek, czerwiec 21, 2024
niedziela, 20 luty 2022 13:13

Działanie leków homeopatycznych - fakty i mity na temat leczenia naturalnymi środkami

Amol Amol pixabay

Homeopatia to medycyna naturalna, której warto spróbować, gdy zawodzi leczenie tradycyjne. Aby jednak stosować ją prawidłowo, trzeba być pod opieką lekarza homeopaty i dobrać leczenie indywidualne. Spodziewane rezultaty mogą być widoczne przy dłuższym i dokładnym stosowaniu. Jakie są fakty i mity dotyczące tej gałęzi medycyny naturalnej?

Homeopatia to odmiana ziołolecznictwa

Tutaj mamy do czynienia z mitem. Błędnie uważa się, że homeopatia to leczenie ziołami. Natomiast jest to leczenie nie tylko ziołami, ale przede wszystkim substancjami pochodzenia naturalnego, takimi jak minerały czy surowce pochodzenia zwierzęcego. Można tutaj wymienić trzy rodzaje leków stosowanych w homeopatii: roślinne, zwierzęce i mineralne. Jednym z popularnych składników leków homeopatycznych jest Amol, który zna praktycznie każdy z nas. Ma on silne właściwości dezynfekujące, rozgrzewające i silnie przeciwzapalne. Jest z powodzeniem stosowany w przeziębieniu przez wiele chorych osób.

Homeopatia leczy objawy choroby, a nie samą chorobę

W zupełności jest to prawda. Takie leczenie, ze względu na swój sposób działania, leczy właśnie same objawy. Dlatego logiczne jest, że nie stosujemy jej w przypadku trwałych zmian w organizmie, jak np. choroby serca, nagłe stany zapalne, jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego czy np. złamania. Natomiast z powodzeniem sprawdzi się w przypadku takich schorzeń jak: choroby układu oddechowego, choroby skóry, zapalenie zatok, migrena, choroby układu moczowego i wiele innych podobnych dolegliwości.

Pacjent może sam dobrać sobie leczenie

To chyba największy mit dotyczący homeopatii. Być może przekonania o jej nieskuteczności mają swoje źródło właśnie tutaj. Dawkowanie musi być przepisane przed lekarza homeopatę, który wyznaczy konkretne ilości, proporcje i częstotliwość stosowania leków. Wszystko jest zależne od indywidualnych uwarunkowań i lekarz dobiera leczenie pod konkretną osobę. Dlatego samodzielnie leczenie będzie nieskuteczne i nie przyniesie oczekiwanych efektów. Jak każde leczenie, wymaga cierpliwości i nadzoru lekarza, w tym wypadku homeopaty. Tutaj liczy się nie tyle konkretna choroba, ale jednostkowy sposób w jaki na nią reagujemy. Niezmiernie ważne jest, aby lekarz homeopata przeprowadził szczegółowy wywiad z pacjentem. Każdy, kto chce się zorientować w ofercie leków homeopatycznych może zajrzeć na leki homeopatyczne na Wapteka.pl.

Działanie leków homeopatycznych jest powolne

Jest to częściowo prawda. Wszystko zależy od tego, czy leczymy nimi choroby ostre czy przewlekłe. Jeśli to drugie, to na efekty musimy poczekać. Natomiast gdy leczenie dotyczy chorób o nagłym przebiegu, możemy osiągnąć szybkie i dobre efekty. Czasami nawet jedna dawka leku wystarczy, aby osiągnąć dobre rezultaty. Dzieje się tak w przypadku np. grypy żołądkowej czy gorączki. Jak widać na przykładzie wymienionych mitów dotyczących homeopatii, warto zasięgnąć fachowej wiedzy na ten temat, a nie kierować się stereotypami.