sobota, maj 18, 2024
czwartek, 20 styczeń 2022 18:00

Jak dobrać poszetkę do reszty stylizacji?

poszetka poszetka unplash

Moda męska jest zdecydowanie skromniejsza w ilość możliwych dodatków do stylizacji, ale i tak to, co należy do kanonu, jest wystarczające, aby stworzyć intrygujące i przyjemne pod względem kolorystycznym zestawienia.

Jednym z dodatków, który daje takie możliwości, jest poszetka. Można wykorzystać ją zarówno w eleganckich stylizacjach, jak i tych zdecydowanie bardziej casualowych. Jak ją dopasować do reszty stylizacji?

Jak stworzyć zgrany duet poszetki z krawatem?

Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów stylizowania poszetki jest dopasowanie jej do krawatu. Pod tym względem mamy co najmniej dwie najprostsze zasady. Pierwszą z nich jest poszetka w takim kolorze, jaki dominuje w krawacie. Oczywiście nie musi być ona całkowicie jednolita, ale chodzi o to, aby dominującym kolorem był ten, który również dominuje w krawacie. Jeśli więc zakładamy bordowy krawat, to chustka może mieć granatowo-bordową kratkę, z przewagą tego drugiego. Także cała poszetka może być w kolorze bordowym, a mieć jedynie lamówkę w innym kolorze. Drugą opcją jest poszetka, w której dominuje inny kolor niż ten w krawacie, ale choćby jeden wzór lub obszycie ma kolor taki, jak ten dominujący w dodatku wiązanym pod szyją. Jedną z tych zasad zawsze możemy bezpiecznie zastosować do swojej stylizacji.

Gdy nie nosimy krawata... 

Nie wszyscy panowie noszą krawat, nie zawsze też musimy go zakładać, ale jeśli mimo to i tak chcemy stylizację uzupełnić poszetką, to dodatek ten możemy skomponować z naszą marynarką. Obowiązują wtedy te same zasady, jak w przypadku krawata. W chustce może dominować kolor marynarki lub być tylko jednym z jej elementów. Na przykład do granatowej marynarki możemy dopasować wiśniową poszetkę w granatowy prążek lub o całkiem innym kolorze i wzorze, np. w kratkę czy kwiatowy print, ale chodzi o to, aby znalazł się również ten kolor, co na marynarce. Marynarka w kratkę może być również uzupełniona poszetką w innym kolorze, ale na przykład mieć obszyte brzegi kolorem jednej z kratek. 

Adekwatnie do koszuli 

Poszetka może być również w innym kontrastowym kolorze i taką zasadę stosuje się w przypadku bardzo oficjalnych i eleganckich stylizacji, np. ślubu - wtedy poszetka może być uszyta z białego jedwabiu, co idealnie współgra z kolorem koszuli i taką też zasadę możemy stosować w mniej oficjalnych outfitach - po prostu dobieramy ją adekwatnie do koloru koszuli. A jeśli koszula nie jest w jednolitym kolorze? Wtedy w poszetce powinien znaleźć się przynajmniej jeden z kolorów, który dominuje w koszul. 

Inne ważne zasady

Oczywiście poszetkę można również dopasować do innych elementów garderoby, np. spodni, swetra, kamizelki, butów, a nawet skarpetek - ale musi być to dodatek zdecydowanie dobrze przemyślany. Inną ważną zasadą jest ta, że poszetka nie może być uszyta z tego samego materiału co marynarka, ani posiadać tych samych wzorów co na krawacie, koszuli czy marynarce. Bardziej chodzi o to, aby stanowiła miły dla oka kontrast, ale jednak wizualnie współgrający z wybranym elementem garderoby. Wtedy jest pożądanym i miłym dla oka wyrazistym akcentem.