sobota, maj 18, 2024
czwartek, 20 styczeń 2022 18:32

Wina ekologiczne

Zielone Butelki.pl Zielone Butelki.pl pixabay

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wina – w tym wina ekologiczne. Są one coraz częściej wybierane przez miłośników dobrych trunków. Czym się charakteryzują i dlaczego stały się tak popularne?

Wina ekologiczne bez siarczanów– z jakich upraw?

Wino ekologiczne – jak sama nazwa wskazuje – to takie, które pochodzi z ekologicznych upraw posiadających stosowne certyfikaty. Pierwsze wina tego rodzaju zaczęto produkować w latach 80. Wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, ze zrównoważonych upraw – wszystkie te typy nie zawierają sztucznych dodatków. Już w trakcie uprawy owoce podlegają dokładnej kontroli. Wina ekologiczne to wyroby wysokiej jakości, które możemy znaleźć obecnie w większości winiarni oraz sklepów. Co ciekawe, coraz częściej dostaniemy je również w wersji bezalkoholowej! Na niektórych etapach produkcja tego rodzaju wina jest bardzo wymagająca i czasochłonna, dlatego jego cena może nieco różnić się od win bez certyfikatu. Warto pamiętać, że certyfikat EKO nie ma najmniejszego wpływu na smak wina – ten zależy już od wielu innych czynników. Wina ekologiczne potrafią więc równie mocno zachwycać swoim smakiem i aromatem!

Wina organiczne

Wino organiczne produkowane jest przy użyciu jak najmniejszej ilości sztucznych substancji
i nawozów. W pobliżu owoców również nie mogą być stosowane środki ochrony roślin. W celu zwalczania szkodników, wykorzystuje się wyłącznie naturalne środki, a jako system zagospodarowania ziemi wybiera się płodozmian. Uprawy ekologiczne to takie, w których zachowana jest równowaga między rolnictwem a ekosystemem. Produkcja win organicznych nie jest więc wcale najłatwiejsza. Co więcej, możliwość oznaczania win na etykietach jako wyroby organiczne istnieje dopiero od 2012 roku. A jakie wino organiczne jest godne polecenia? To m.in. czerwony Tempore Generacion czy biały Angove Organic ze szczepu Sauvignon Blanc.

Wina biodynamiczne

To, co charakteryzuje wina biodynamiczne, to brak jakichkolwiek sztucznych substancji czy chemikaliów w składzie. Są one nieco zbliżone do win organicznych, jednak nie jest to dokładnie ten sam typ alkoholu. Produkcja jest zgodna z zasadami biodynamiki, stąd właśnie nazwa tego rodzaju win. Stosuje się ziołowe i naturalne środki wzmacniające, a wszelkie działania planuje według kalendarza księżycowego. Winogrona wykorzystywane podczas produkcji nie mają kontaktu z pestycydami ani nawozami syntetycznymi. W trakcie uprawy owoców, uwzględniany jest cały ekosystem. Winnice, w których rosną winogrona na wina biodynamiczne, musi wyróżniać niezwykle zdrowe podłoże.

Wina ekologiczne polskich producentów – które warto wybrać?

Nasz kraj może pochwalić się naprawdę wyśmienitymi winami z ekologicznych upraw. To przykładowo wino białe ekologiczne z podkrakowskiej winnicy Jura – Chardonnay z 2018 roku. Godne polecenia są również wina bio produkowane w winnicy Kojder oraz Cuvee Rose warzone w Wieliczce. Wina ekologiczne polskie - czerwone czy białe to doskonały pomysł na elegancki prezent dla bliskiej osoby – zwłaszcza, jeśli dotychczas próbowała ona wyłącznie zagranicznych propozycji!

Gdzie można kupić wina ekologiczne?

Największy wybór win ekologicznych w Polsce znajdziecie na stronie internetowej

Zielone Butelki.pl -Sklep z winami online | Sklepy winiarskie - Zielone butelki Oprócz win ekologicznych znajdziecie również wina biodynamiczne, wegańskie bez siarczynów oraz ekologiczne wina bezalkoholowe, a tak że szeroki wybór piw Kraftowych oraz polskich cydrów.