środa, czerwiec 12, 2024
piątek, 17 grudzień 2021 20:18

Karmnik dla ptaków, czyli zrób to sam!

jak zrobić karmnik dla ptaków jak zrobić karmnik dla ptaków Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Jeśli mamy pociechy w wieku szkolnym, musimy liczyć się z tym, że wcześniej lub później dostaną zadanie domowe wykonania karmnika.

To świetna inicjatywa, która pomaga ptakom przetrwać srogie zimy. Idea jest więc słuszna. Pozostaje tylko pytanie: jak zrobić karmnik dla ptaków? Prosty w swojej konstrukcji, starannie wykonany, z dobrej jakości drewna, posłuży na lata. Brzmi prosto, ale jak się do tego zabrać? Można wykorzystać gotową konstrukcję karmnika lub zrobić wszystko od zera. Warto zastanowić się, z czego chcemy wykonać podstawę, boki oraz daszek karmnika. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czy podstawą naszej konstrukcji będzie naturalne surowe drewno, a także jakie miejsce będzie najlepsze do zawieszania karmnika naszej pociechy.

Jak zrobić prosty, drewniany karmnik dla ptaków

Zima wychyla się zza rogu? To idealny czas na wykonanie karmnika i zawieszenie go w zaciszu ogrodu lub parku. Prace warto rozpocząć od skompletowania wszystkich potrzebnych elementów. Stołówka dla ptaków będzie zbudowana z drewna, a więc przydadzą się drewniane deski. Ich kolor nie ma znaczenia, bowiem karmnik możemy pomalować np na brązowo lub pokryć go bezbarwnym lakierem. Równie ważne będą listwy, listwy kątowe oraz drewniany pal. Instrukcja dostępna na stronie https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zrobic-karmnik-dla-ptakow-poznaj-nasze-porady, krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces. W pierwszej kolejności wytniemy podłogę karmnika, deski tworzące daszek oraz boczne ścianki. Następnie docinamy listwy i przyklejmy je do podstawy. W ten sposób stworzymy dno naszego karmnika. Teraz czas na ścianki boczne. Umieszczamy je po obu stronach konstrukcji. Na nich montujemy spadzisty daszek i wykańczamy go poprzez kątową listewkę.

Drewno, papier ścierny, wyrzynarka, klej i pędzel, czyli akcesoria potrzebne do wykonania karmnika

Aby wykonać karmnik trzeba dobrze przeszukać swój garaż. Warto mieć pod ręką wyrzynarkę, szlifierkę lub papier ścierny o różnej gradacji. Bardzo ważny podczas wykonania karmnika będzie również klej, a także impregnat do drewna. Gotowy karmnik powinien dobrze wyschnąć. Kiedy klej zawiąże możemy przystąpić do szlifowania gotowej konstrukcji karmnika. Dzięki temu będzie on w pełni bezpieczny dla naszych ptasich przyjaciół. Gładkie deski nie zrobią im krzywdy. Dodatkowo wyszlifowane deski będzie dużo łatwiej pomalować. Farba kładziona na dobrze przygotowaną powierzchnię dużo lepiej się trzyma. Karmnik pokryty impregnatem dużo lepiej znosi mrozy i zmienne temperatury. Dzięki temu posłuży nam na lata.

Czym dokarmiać ptaki, aby chętnie odwiedzały nasz karmnik

Jeśli chcemy pomóc ptakom przezimować, możemy w odpowiedzialny sposób je dokarmiać. Warto jednak wybierać odpowiednie produkty, które zainteresują ptaki i sprawią, że zdrowo się posilą. Sprawdzi się pokarm, który zapewni ptakom dużo energii tak potrzebnej zimą. Jej źródłem są tłuszcze. Zapewniają je owady, które ptaki znajdują pod korą drzew lub nasiona oleiste. O ile tych pierwszych raczej nie jesteśmy w stanie zdobyć, to już te drugie jak najbardziej. Takimi nasionami oleistymi są na przykład nasiona słonecznika. Drobniejsze, czarne i pastewne ziarna możemy wysypać w naszym karmniku, sprawdzą się idealnie. Ptaki z przyjemnością wyskubią z nich cenną zawartość. Jeśli nasz karmnik znajduje się na balkonie, lepiej wybrać słonecznik łuskany. Nie będziemy mieli bałaganu do sprzątania. Innymi smakołykami, które ptaki uwielbiają, są nasiona konopi siewnych. Sprawdzą się także nasiona zbóż. Choć nie powinny stanowić podstawy dokarmiania, to ptaki bardzo je lubią i warto włączyć je do ptasiego menu. Na koniec jedna, ważna rada. Pamiętajmy, aby nasz karmnik regularnie czyścić!