sobota, maj 18, 2024
piątek, 22 październik 2021 13:51

Olejowanie drewna – jakich błędów się wystrzegać?

tarcze do szlifowania drewna tarcze do szlifowania drewna Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Olejowanie drewna to jedna z podstawowych technik nadania mu głębokiego i niezwykle atrakcyjnego koloru. Ponadto, w ten sposób chroni się powierzchnię przed szybkim zniszczeniem.

I choć może wydawać się, że pokrycie wybranego elementu wykonanego z drewna olejem to wyjątkowo prosta praca, można popełnić kilka błędów, które sprawią, że końcowy efekt będzie daleki od ideału. Czego więc się wystrzegać?

 Olejowanie drewna ma wiele zalet. Przede wszystkim, pokrycie takiej powierzchni odpowiednią emulsją sprawia, że będzie ona odporna na zmienne warunki atmosferyczne, zawilgocenie itd. Ponadto, tak zaimpregnowane drewno po prostu lepiej się prezentuje, jest atrakcyjniejsze wizualnie i może posłużyć jako element dekoracyjny w domu. Aby jednak tak się stało, olejowanie powinno być przeprowadzone w poprawny sposób. Wiele osób, które nie miało wcześniej okazji przeprowadzić takich prac, popełnia kilka podstawowych błędów. Jakich?

Brak przygotowania drewna pod olejowanie

Podstawowa zasada – drewno przed olejowaniem trzeba odpowiednio obrobić, tzn. wyszlifować, pozbawić wszelkich nierówności, zetrzeć dokładnie stare warstwy farby itd. Pomóc mogą w tym chociażby dobrze dobrane tarcze do szlifowania drewna. Obróbka tego rodzaju powinna odbywać się wzdłuż słoi. Można to zrobić ręcznie lub mechanicznie, pamiętając o tym, by nie uszkodzić powierzchni danego przedmiotu. Po co to robić? Aby olej miał lepszą przyczepność do drewna i dokładniej się wchłonął. Ponadto, wygładzenie powierzchni da nam pewność, że dany fragment nie będzie miał mniejszego lub większego połysku od pozostałych części.

Zbyt dużo oleju

Olej należy rozprowadzać dokładnie, precyzyjnie i starannie. Zbyt gruba warstwa po zaschnięciu nie będzie prezentować się estetycznie. Co więcej, trudno będzie się pozbyć nadwyżki warstwy oleju. Praca powinna polegać na delikatnym rozprowadzeniu emulsji, tak jakby smarowało się ją np. masłem. Ewentualny nadmiar można szybko zetrzeć wilgotną szmatką, zanim olej zdąży się utwardzić.

Nie można też przesadzać w drugą stronę. Za cienka warstwa oleju nie uchroni drewna przed niekorzystnymi dla niego czynnikami zewnętrznymi i nie sprawi, że nabierze ono wyjątkowego charakteru.

Zły typ oleju

Często dobiera się także niewłaściwy olej do drewna. Tych istnieje kilka rodzajów. Emulsję należy dopasować do przeznaczenia danego elementu drewnianego. Jeśli wiemy, że będzie on przez cały czas wystawiony na zewnątrz domu, należy poszukać takiego oleju, który zagwarantuje odpowiedni stopień ochrony.

Brudne pędzle

Olejowanie należy przeprowadzić czystymi pędzlami. Głównie ze względów estetycznych – nie chcemy chyba, by na olejowanej powierzchni pojawiły się przebarwienia czy nierówności wynikające z przedostania się do emulsji kurzu czy innych drobnych elementów.

Nieumiejętne olejowanie

Producenci olejów zamieszczają na opakowaniach swoich produktów instrukcję co do tego, jak poprawnie rozprowadzić daną emulsję. Warto zapoznać się z tymi wskazówkami i zgodnie z nimi przeprowadzić prace.  Da to pewność, że obróbka zostanie przeprowadzono prawidłowo, a drewno posłuży nam na lata.