wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 21 październik 2021 18:18

Odzież do zadań specjalnych

odzież chłodząca odzież chłodząca pixabay

Każda wzmożona aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Obowiązkowym elementem ekwipunku jest odzież, dzięki której aktywność realizowana będzie nie tylko w sposób komfortowy, ale również w pełni bezpieczny.

Ubranie należy dobierać, uwzględniając szczególne warunki pogodowe i stopień natężenia wysiłku fizycznego. W zależności od warunków zewnętrznych należy odpowiednio dobrać odzież termoaktywną, nieprzemakalną, a nierzadko również ognioodporną. Poszczególne rodzaje odzieży do zadań specjalnych zostały przedstawione poniżej.

Bielizna termoaktywna

Elementy bielizny termoaktywnej przylegają bezpośrednio do skóry. To one mają zapewniać stałą temperaturę ciała, ale również właściwe odprowadzanie potu. Bielizna termoaktywna ma być przewiewna, ale jednocześnie chronić przed przegrzaniem w wysokich temperaturach czy przemarznięciem w bardzo niskich temperaturach. Wybierać można podkoszulki, majtki, kalesony, legginsy, najczęściej wykonane z elastycznego poliestru z domieszką wełny merino. Dodatkowym atutem bielizny termoaktywnej jest to, że tego rodzaju odzież może być trudnopalna.

Odzież docieplająca i chłodząca

Odzież docieplająca sprawdza się najlepiej jako element w warstwowym systemie ubierania się. Zimą zakładana pod odzież wierzchnią, ma zapewniać optymalne ciepło, ochronę przed mrozem i wiatrem, jesienią może zastąpić odzież wierzchnią.

Jak potwierdzają specjaliści z witryny informacyjnej dla branży militarnej i taktycznej https://sprzetspecjalny.pl/, dostępna jest również odzież chłodząca. Ta sprawdza się w warunkach, w których panują zbyt wysokie temperatury. Dobrze dobrane ubranie chłodzące wykazuje najlepsze właściwości przez co najmniej kilka godzin, zapobiegając tym samym przegrzaniu organizmu. Chłodzenie skóry sprawdza się latem, pozwala na wytężoną aktywność fizyczną podczas upałów w pełnym komforcie, niweluje wyczerpanie. Najczęściej stosowane są czapki chłodzące na głowę, opaski na kark oraz kamizelki.

Odzież nieprzemakalna

Odzież nieprzemakalna  jest odporna na działanie deszczu oraz śniegu, jest doskonała w warunkach o podwyższonej wilgotności. Zapobiega zmoknięciu, ale też wyziębieniu. Najczęściej ubranie przeciwdeszczowe uszyte jest z materiałów membranowych, to kurtki, kamizelki oraz spodnie stosowane jako odzież wierzchnia.

Odzież ognioodporna

Odzież ognioodporna stosowana jest w warunkach, w których istnieje ryzyko kontaktu z płomieniem, na przykład do działań militarnych, przez służby specjalne oraz mundurowe. Najczęściej są to uniformy chroniące całe ciało, wykonane z materiałów trudnopalnych. Są trwałe i zabezpieczają przed poparzeniem, działaniem chemikaliów czy porażeniem prądem.

Każdy rodzaj odzieży do zadań specjalnych należy dobierać, uwzględniając realizowaną aktywność. Ubrania wykonane z najlepszej jakości materiałów o konkretnych właściwościach nadają się nie tylko do wykorzystywania przez wyszkolonych profesjonalistów, ale również początkujących amatorów. Sprawdzą się podczas aktywności sportowej na świeżym powietrzu w trudnych warunkach albo do uprawiania niecodziennego hobby, na przykład w zakresie działań paramilitarnych. Dają komfort i chronią ciało przed działaniem niekorzystnych czynników.