sobota, maj 18, 2024
sobota, 25 wrzesień 2021 17:51

Co daje właściwa termomodernizacja?

Program Czyste Powietrze Program Czyste Powietrze pixabay

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych stała się w ostatnich latach gorącym tematem. Całkiem słusznie – taka inwestycja przynosi gospodarstwu domowemu oszczędności, a jednocześnie korzystnie przekłada się na środowisko i ludzkie zdrowie. Jak przebiega termomodernizacja? Na czym polegają jej zalety? Jak skorzystać na Programie Czyste Powietrze?

Czym jest termomodernizacja budynku?

Termomodernizacja budynku polega na zwiększeniu jego efektywności energetycznej w kwestii ogrzewania. W starym budownictwie nie przykładano do tej kwestii szczególnej uwagi. Przez nieocieplone ściany zewnętrzne, na zewnątrz wydostaje się nawet 40% ciepła. Kolejne 30% straty może wynikać z przestarzałych okien i drzwi wejściowych, a równie istotna jest izolacja termiczna dachu.

Najważniejszymi elementami termomodernizacji są:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych budynku,
  • ocieplenie dachu,
  • wymiana okien i drzwi na pasywne,
  • wymiana urządzenia grzewczego.

Na czym polegają najważniejsze zalety termomodernizacji?

Termomodernizacja budynku przynosi wiele korzyści, do których należą:

·       Niższe koszty ogrzewania

Nowoczesne kotły kondensacyjne, ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, jak również wymiana okien przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. W skrajnym przypadku sezon grzewczy może się wiązać z wydatkami niższymi o kilkadziesiąt procent. Jednocześnie domownicy odczuwają wyższy komfort termiczny.

·       Redukcja ilości smogu

Szacuje się, że na skutek chorób wywoływanych przez smog, między innymi nowotworów płuc, w Polsce umiera rocznie około 40 000 osób! Za zanieczyszczone powietrze odpowiada przede wszystkim tak zwana niska emisja – pochodząca z ogrzewanych gospodarstw domowych. Dlatego warto przejść na ekologiczne metody ogrzewania, na przykład gaz ziemny.

·       Poprawa trwałości i wyglądu elewacji

Dobry system ocieplenia ścian zewnętrznych to bardzo korzystna inwestycja nie tylko ze względu na niższe rachunki. Termoizolacja murów zwiększa trwałość fasady, nie bez powodu wykonawcy udzielają na elewację wieloletniej gwarancji. Jednocześnie budynek staje się piękniejszy, a tym samym wzrasta jego wartość.

Program czyste powietrze – jak wspiera termomodernizację?

Aktualnie w Polsce panuje doskonała koniunktura na termomodernizację budynku. Wszystko za sprawą Programu Czyste Powietrze. Właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych na inwestycje związane z termomodernizacją mogą teraz otrzymać dofinansowanie sięgające nawet 37 000 zł, a do tego preferencyjny kredyt. To świetny moment, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie przyczynić się do lepszej jakości powietrza we własnej miejscowości.