wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 09 wrzesień 2021 16:32

Maty grzewcze jako dobry wybór ogrzewania podłogowego

Maty grzewcze Maty grzewcze pixabay

Niska temperatura w pomieszczeniu nie kojarzy nam się najlepiej. Jeszcze gorszym odczuciem może się okazać stąpanie po zimnej podłodze, szczególnie zimą, kiedy każda niższa temperatura jest dużo bardziej odczuwalna i nieprzyjemna.

 

Z pomocą i rozwiązaniem przychodzą do nas maty grzewcze posiadające szerokie zastosowanie oraz wiele zalet i możliwości instalacji.

Czym są maty grzewcze?

Maty grzewcze to rodzaj instalacji, która pozwala przede wszystkim na zamontowanie ogrzewania podłogowego. Oprócz tego, że ogrzeją nasz parkiet, płytki czy panele, mogą również zoptymalizować i uprzyjemnić temperaturę całego pomieszczenia. Wykonane są z bardzo trwałych materiałów, dzięki czemu mogą służyć przez długie lata.

Są konstrukcją bardzo cienką, dzięki czemu można je zamontować praktycznie wszędzie. Wyposażone są w odpowiednie termostaty, dzięki którym możemy regulować i dostosowywać temperaturę do panujących warunków.

Tajemnicą dobrze działającego ogrzewania podłogowego jest jego prawidłowa instalacja. Zapewnia ona nie tylko wydajność oraz pożądaną temperaturę powietrza oraz podłogi, ale również bezpieczeństwo dla mieszkańców.

Czym charakteryzują się maty grzewcze?

Maty grzewcze należy dobrać indywidualnie w zależności od rodzaju naszej podłogi. Inne maty kupimy do podłogi wykonanej z paneli, inne do płytek, a jeszcze inne do drewnianego parkietu. Bardzo ważnym aspektem jest dobranie odpowiedniej wielkości maty, ponieważ nie ma możliwości skrócenia ich. Właśnie dlatego przed dokonaniem zakupu musimy dokładnie zmierzyć i doprecyzować metraż naszego pomieszczenia.

Są materiałem, który zapewnia nie tylko skuteczność ogrzewania - doskonale nagrzewa szczególnie małe pomieszczenia, w których oczekiwana temperatura jest osiągana szybciej - ale również oszczędność. Maty grzewcze są ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ małym kosztem zapewniają nam wystarczającą ilość energii cieplnej. Dzięki swojej energooszczędności są przyjazne dla środowiska i ekologiczne.

Maty grzewcze zapewniają nam również lepsze zdrowie. Dzieje się tak dlatego, że przy rzeczywistej niższej temperaturze dają efekt ciepła i ciało ludzkie nie odczuwa tego, że temperatura jest kilka stopni niższa. Jest to efektem tego, że ogrzewanie podłogowe zapewnia nam odpowiedni rozkład temperatury powietrza i zapewnia komfort. Ma to również wpływ na rachunek za ogrzewanie jaki zapłacimy. Dzięki utrzymaniu niższej rzeczywistej temperatury i zachowaniu wyższej odczuwalnej zadbamy o nasz portfel. Jest to bardzo ekonomiczne i energooszczędne rozwiązanie. 

Jakie zastosowanie mają maty grzewcze?

Maty grzewcze najczęściej stosuje się w małych pomieszczeniach, ponieważ z łatwością je ogrzewają. Również pomieszczenia, w których nie da się podnieść podłogi, będą idealnym miejscem dla mat grzewczych. Instalacje stają się coraz bardziej popularne w pomieszczeniach mieszkalnych, przede wszystkim w łazienkach.

Pomieszczenie, w którym nie zaleca się montażu mat grzewczych to sypialnia. Standardowe ogrzewanie grzejnikowe pozwoli na większą manipulację temperaturą oraz dostosowanie jej do aktualnych potrzeb. W sypialni nie musi być ciepło przez cały czas. Aby zachować zdrowy sen powinniśmy zadbać o optymalną temperaturę i w miarę możliwości zaniżać ja w porównaniu do innych pomieszczeń. Maty grzewcze dłużej utrzymują ciepło i dużo trudniej jest obniżyć temperaturę niż podczas stosowania grzejników.

Czy maty grzewcze to ekonomiczne rozwiązanie?

Maty grzewcze są jak najbardziej rozwiązaniem ekonomicznym. Dzięki swojemu wyjątkowemu działaniu oraz zindywidualizowanemu oddawaniu ciepła pozwalają zaoszczędzić zarówno energię, jak i pieniądze, które wydajemy na jej opłacenie. Dzieje się tak dlatego, że maty grzewcze mogą być ustawione na niższą temperaturę, a ciało ludzkie i tak będzie czuło, że w pomieszczeniu jest cieplej nawet o dwa stopnie Celsjusza. Jest to dobry wynik, który zapewnia mniejsze opłaty oraz zoptymalizowana temperaturę powietrza w naszym gospodarstwie domowym.