wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 23 wrzesień 2021 17:57

Jak wybrać odkurzacz dla alergika?

Odkurzacz dla alergika Odkurzacz dla alergika

Kurz, roztocza i pyłki znajdują się dosłownie wszędzie w domu. Zazwyczaj najwięcej jest ich na podłodze, meblach i dywanach. Chowają się w trudno dostępnych zakamarkach, na listwach przypodłogowych, pod kanapą albo na wysoko powieszonych półkach. To szczególnie duży problem wtedy, gdy mieszka się z alergikiem. Co można zrobić, żeby skuteczniej pozbywać się alergenów? Które urządzenia ułatwią sprzątanie?

Jaki odkurzacz będzie lepszy – workowy czy bezprzewodowy? I dlaczego właśnie ten?

Z tekstu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się odkurzacz do domu, w którym mieszka alergik;
  • czym są filtry HEPA;

Odkurzanie w domu, w którym mieszka osoba uczulona na kurz, roztocza lub pyłki, powinno być maksymalnie efektywne. Im mniej potencjalnych alergenów, tym lepiej. Trudno jednak zupełnie wyeliminować wszystkie alergeny z otoczenia. Niektórzy pozbywają się dywanów i wykładzin, inni po prostu bardzo często sprzątają, a jeszcze inni stawiają na nowoczesne odkurzacze workowe albo odkurzacze bezprzewodowe, które ułatwiają oczyszczanie różnorodnych powierzchni. Na co zatem powinno się zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu odkurzacza dla alergika?

Odkurzacz workowy – postaw na wysokiej jakości filtry

Większość odkurzaczy workowych Zelmera jest dostosowana do potrzeb osób z alergiami. Jak to możliwe? Zamontowaliśmy w nich najwyższej jakości filtry HEPA 13 (High Efficiency Particulate Air 13), które wyłapują z wylatującego powietrza cząsteczki w rozmiarze 0,3 µm. Są to m.in. niektóre wirusy, roztocza kurzu, pleśń, bakterie, smog nazywany pyłem zawieszonym oraz inne drobnoustroje. Skuteczność filtrów HEPA 13 wynosi 99,95%. Dlatego odkurzacze wyposażone w tego rodzaju filtry są doskonałe dla alergików – minimalizują ilość alergenów w domu.

Żeby ułatwić czyszczenie różnych powierzchni, prawie każdy odkurzacz workowy jest sprzedawany w zestawie z kilkoma końcówkami, np. turboszczotką przydatną szczególnie do dokładnego sprzątania dywanów i wykładzin, ssawką do czyszczenia tapicerki meblowej czy małą szczotką wielofunkcyjną przeznaczoną do odkurzania trudno dostępnych miejsc.

Pamiętajcie, że podczas korzystania z urządzenia z wymiennymi workami minimalizuje się kontakt z alergenem – pełny worek wyrzuca się do kosza. Nie trzeba go opróżniać ani myć, jak w przypadku odkurzaczy bezworkowych.

Odkurzacz bezprzewodowy – sprzątaj dokładnie każde zanieczyszczenie

Bardzo przydatną funkcją w domu, w którym mieszkają alergicy, jest możliwość jednoczesnego odkurzania i polerowania. Twój odkurzacz bezprzewodowy najpierw zbierze kurz i zanieczyszczenia, a następnie – miękką szczotką – wypoleruje całą powierzchnię. Dzięki temu ilość pyłków i kurzu w powietrzu zostanie zmniejszona bardzo szybko i bez większego wysiłku. Odkurzacze bezprzewodowe mogą pracować non stop przez kilkadziesiąt minut, co zazwyczaj wystarcza na wyczyszczenie wszystkich powierzchni w mieszkaniu.

Dużą zaletą odkurzaczy bezprzewodowych jest również ich uniwersalność – ze względu na swoją konstrukcję, łatwo odkurzają nie tylko różnorodne podłogi, lecz także przestrzeń pod kanapą, tapicerkę na fotelach albo listwy przy suficie. Po zakończeniu pracy wystarczy dokładnie opróżnić pojemnik na kurz i zamontować odkurzacz w stacji dokującej.

Odkurzacze workowe i bezprzewodowe podstawą czystego domu

Podsumowując, odkurzacz dla alergika powinien przede wszystkim sprzątać tak dokładnie, jak to tylko możliwe, być wyposażony w wysokiej jakości filtry.. Pamiętajcie, że w przypadku alergii na pyłki, kurz i roztocza, podstawą jest maksymalne utrzymanie czystości w domu. Im czystsze powietrze, tym mniejsze objawy alergii.