czwartek, kwiecień 18, 2024
wtorek, 20 październik 2020 12:17

Nowoczesne oświetlenie LED

ściemniacz led ściemniacz led

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy coraz większą wagę przywiązuje się nie tylko do cen, ale także kwestii ekologii. Rozwiązaniem, które świetnie łączy te dwa aspekty jest perspektywa zainwestowania w ekologiczne rozwiązania w obszarze oświetlenia.

 

 

Dawniej stosowane żarówki i lampy, miały ogromny pobór prądu, przez co nie były w żaden sposób przyjazne środowisku — przez zwiększone zużycie energii elektrycznej, ani z tego samego powodu nie były przyjazne dla naszego domowego budżetu.

Ekologia i oszczędności

Zastosowanie żarówek i lamp wykonanych w technologii LED, znacząco rozwiązuje obydwa problemy. Stosowanie tej technologii, znacząco obniża zużycie energetyczne. Ten sam efekt świetlny, który kiedyś osiągaliśmy przy użyciu żarówek o mocy 60 W, dzisiaj jest osiągalny przy użyciu energooszczędnej żarówki o mocy zaledwie 10 W a w większości przypadków, w zupełności wystarczy nam odpowiednik o mocy 5 W.
Stosowanie technologii energooszczędnej daje także dodatkowe możliwości w zakresie recyklingu i ochrony środowiska. Zarówno żarówki, jak i oprawy led umożliwiają dużo skuteczniejsze przetworzenie i odzyskanie surowców do ponownego wykorzystania. Nie bez znaczenia jest też zwiększona żywotność żarówek, wykonanych w tej technologii. Szacuje się, że może być ona nawet kilkukrotnie większa.
Ze względu na swoją energooszczędność, te rozwiązania są powszechnie stosowane w biznesie, pozwalając znacząco obniżyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa i ułatwiając zarządzanie odpadami w ramach przetwarzania elektrośmieci.

Zastosowania praktyczne

Technologia LED-owa przynosi także dodatkowe możliwości praktyczne dla stosowanych rozwiązań. Podstawową funkcjonalnością jest możliwość wyboru szerokiej gamy odcieni światła dostarczanego przez nowoczesne żarówki. Dobrze dobrany ściemniacz led pozwala również zarządzać intensywnością emitowanego przez żarówkę świetlną.

LED-y są także stosowane w nowych inteligentnych żarówkach, umożliwiając zarządzanie kolorem emitowanego światła, z poziomu aplikacji mobilnej.

Nie bez znaczenia są też aspekty wizualne, zarówno żarówki, jak i oprawy led, mogą przybierać nowe formy, często smuklejsze i bardziej dostosowane do potrzeb konsumentów. Na rynku mamy dostępny szeroki wachlarz możliwości, zarówno jeśli chodzi o aspekty kolorystyczne, jak i wizualne — formy mogą być naprawdę różnorodne.

Stosowanie nowoczesnych technologii przynosi więc wymierne korzyści jednakowo jeśli chodzi o aspekty ekologii, oszczędności jak i łatwości doboru odpowiednich funkcjonalności oraz aspektów wizualnych stosowanych rozwiązań.