środa, maj 29, 2024
czwartek, 01 wrzesień 2022 12:57

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła dla swojego domu

pompy ciepła pompy ciepła pixabay

Pompy ciepła to wspaniały sposób na ogrzewanie domu, a także jego jednoczesne chłodzenie. W okresie letnim mogą być również wykorzystywane do zapewnienia chłodzenia zamiast używania klimatyzacji.

Pompy ciepła znane są pod wieloma różnymi nazwami: powietrzna pompa ciepła, geotermalna pompa ciepła, gruntowa pompa ciepła lub nawet po prostu HP. Istnieje wiele różnych zmiennych z tymi systemami i nie wszystkie z nich będą pasować do każdego domu. Ale jeśli masz odpowiedni typ domu i spełniają warunki klimatyczne, to pompa ciepła może być tylko to, czego potrzebujesz, aby zmniejszyć rachunki za energię i zmniejszyć swój ślad węglowy. Spójrzmy na to, czym są pompy ciepła, jak działają i który z nich jest najlepszy dla Ciebie...

Poznaj różne rodzaje pomp ciepła

Istnieją dwa główne typy pomp ciepła: powietrzne pompy ciepła i gruntowe pompy ciepła.

Powietrzne pompy ciepła są najbardziej rozpowszechnionym typem pompy ciepła. Systemy te pobierają ciepło z otaczającego nas powietrza, co oznacza, że mogą być używane o każdej porze roku - nawet wtedy, gdy powietrze jest zimniejsze niż temperatura w pomieszczeniach. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują czynnik chłodniczy do przenoszenia ciepła z powietrza zewnętrznego do domu.

Gruntowe pompy ciepła działają podobnie jak wodne pompy ciepła, ale z wodą gruntową zamiast basenu. Mogą być używane tylko wtedy, gdy grunt jest cieplejszy niż wnętrze domu. Zazwyczaj gruntowe pompy ciepła działają lepiej w chłodniejszym klimacie. Nie oznacza to jednak, że powietrzne pompy ciepła nie nadają się do chłodniejszych klimatów. Oznacza to tylko, że gruntowe pompy ciepła mają lekką przewagę w bardzo zimnych miejscach.

Jak działają pompy ciepła?

Wszystkie pompy ciepła od https://hymon.pl mają taką samą podstawową konstrukcję, ale sposób ich działania różni się nieco w zależności od rodzaju wybranej pompy ciepła.

  • Powietrzne pompy ciepła - najbardziej powszechny typ pompy ciepła - działają poprzez pobieranie ciepła z powietrza zewnętrznego i przenoszenie go do wnętrza domu. Aby to zrobić, używają czynnika chłodniczego - płynu, który łatwo odparowuje lub zamarza. W procesie przenoszenia ciepła z powietrza zewnętrznego do wnętrza domu, czynnik chłodniczy odparowuje. W procesie przenoszenia ciepła z wnętrza domu na zewnątrz, czynnik chłodniczy zamarza.
  • Gruntowe pompy ciepła - inny rodzaj pomp ciepła - działają w podobny sposób, ale do przekazywania ciepła wykorzystują wodę gruntową zamiast powietrza. Wszystkie gruntowe pompy ciepła przepuszczają wodę przez system rur w ziemi, gdzie absorbuje ona ciepło, a następnie jest pompowana z powrotem do domu. Woda gruntowa może być naturalnie cieplejsza niż dom lub ogrzewana przez źródło zewnętrzne (np. panele słoneczne).

Upewnij się, że masz właściwą lokalizację dla pompy ciepła

Pompy ciepła są świetne dla cieplejszych klimatów, ale dla chłodniejszych klimatów, możesz chcieć spojrzeć na coś innego. Gruntowa pompa ciepła, na przykład, jest najlepsza w cieplejszych klimatach i miejscach, gdzie ziemia jest cieplejsza niż wnętrze domu. Powietrzna pompa ciepła może pracować w chłodniejszych klimatach, ale musisz upewnić się, że masz odpowiedni typ pompy ciepła. Gruntowe pompy ciepła są często droższe niż powietrzne pompy ciepła - i wymagają dłuższego czasu instalacji. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, możesz rozważyć wodną pompę ciepła lub inny system zamiast gruntowej pompy ciepła.