sobota, maj 25, 2024
piątek, 26 sierpień 2022 15:34

Szukasz pracy jako opiekunka do osób starszych w Niemczech?

opiekunki szukają pracy w Niemczech opiekunki szukają pracy w Niemczech pixabay

Wyjazdy zagraniczne w ostatnich latach zyskały na popularności. Podróżujemy w różnych celach – od krajoznawczych po zarobkowe, a zarówno w jednym, jak i drugim przypadku chętnie obieramy kierunki zachodnie i południowe.

Wyjazd do pracy za granicę to świetny sposób na podreperowanie budżetu oraz uzyskanie doświadczenia zawodowego, a także podszkolenie języka. Coraz częściej to opiekunki szukają pracy w Niemczech. Ta praca jednak nie jest przeznaczona dla każdego i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dowiedz się, kto sprawdzi się w roli opiekunki seniorów oraz dlaczego warto podjąć współpracę z dobrą agencją dla opiekunek osób starszych w Niemczech.

Opiekunki szukają pracy w Niemczech – kto sprawdzi się w zawodzie?

Mogłoby się wydawać, iż praca jako opiekunka osób starszych to przyjemny i łatwy zawód, dzięki któremu możemy całkiem sporo zarobić. Niestety nie zawsze wygląda to tak kolorowo, gdyż zadania wykonywane przez opiekunkę należą często do naprawdę do trudnych. Z tego względu osoba chcąca podjąć się tego typu pracy powinna charakteryzować się pewnym zespołem cech. Oczywiście w zawodzie opiekunki seniorów sprawdzą się zarówno panie i panowie, jednak to kobiety znacznie częściej podejmują się tych zadań.

Dobra opiekunka osoby starszej, która szuka pracy w Niemczech powinna cechować się empatią i posiadać naturalny instynkt opiekuńczy. Opieka nad seniorem to dosłownie ofiarowanie swojego czasu i sił w niesienie codziennej pomocy osobie potrzebującej. Niezwykle ważna jest zaradność, ale także opanowanie, szczególnie przydatne w przypadku pojawienia się nagłych i niespodziewanych sytuacji jak choroba, upadek, pożar mieszkania lub inne zdarzenie.

Już na samym wstępie opiekunka powinna wzbudzić zaufanie u seniora oraz jego rodziny. Przez dekady polskie opiekunki wyrobiły sobie w Niemczech bardzo dobrą opinię, dlatego chętnie niemieckie rodziny podejmują z nimi współpracę. Zaufanie jest ważne, gdyż rodzina musi mieć pewność, że osoba starsza pozostanie w dobrych rękach. Ponadto opiekunka przebywając z podopiecznym zamieszkuje w jego domu wraz z całym dobytkiem. Zaufanie jednak przejawia się także na innych płaszczyznach i wiąże się często z umiejętnością słuchania - to cecha, dzięki której opiekunka stanie się powiernicą tajemnic oraz będzie pełnić rolę przyjaciółki, czego seniorom często brakuje. Dzięki szczerym rozmowom opiekunka pozna nie tylko sekrety, marzenia i potrzeby osoby starszej, ale także problemy, często ukrywane w związku ze wstydem lub brakiem osoby, której można w pełni zaufać.

Odbywając rozmowy z seniorem można poznać jego pasje i zainteresowania, co pozwoli na wspólne przyjemne spędzanie czasu. Tutaj oprócz umiejętności językowych przydaje się także kreatywność. Senior jesień swojego życia powinien spędzić szczęśliwie, ciekawie i aktywnie – oczywiście jeśli stan zdrowia na to pozwala. Kreatywna opiekunka będzie w stanie zorganizować wspólne chwile tak, aby przynosiły one obopólną przyjemność i radość. W wolnych chwilach można na przykład rozwiązywać łamigłówki, uczyć się wspólnie języków, gotować dania rodzimej kuchni, a także odkrywać piękno okolicy podczas spacerów. Aktywność fizyczna oraz dieta muszą odbywać się w zgodzie z zaleceniami lekarza. Przestrzeganie tych zasad leży również w gestii opiekunki, która musi dbać o zdrowie seniora oraz przypominać o przyjmowaniu leków.

Szukam pracy w Niemczech jako opiekunka dla osób starszych w Niemczech – z agencją czy indywidualnie?

W Internecie można znaleźć mnóstwo ofert pracy, a opiekunki szukają pracy w Niemczech coraz częściej właśnie w sieci. Są to zarówno oferty agencji dla opiekunek, jak i ogłoszenia prywatne, kierowane bezpośrednio przez rodziny seniorów. Bogactwo takich ogłoszeń niestety skrywa w sobie pewne niebezpieczeństwa, dlatego przeglądając je należy dokładnie zwracać uwagę na szczegóły.

Zdecydowanie najbezpieczniejszą formą zatrudnienia w tym zawodzie jest podjęcie współpracy z dobrą agencją dla opiekunek osób starszych w Niemczech na przykład z ArkadiaCare. Dzięki specjalistom oraz w pełni legalnej firmie zatrudniona opiekunka nie musi martwić się o mieszkanie, terminowość wypłacanego wynagrodzenia, przysługiwanie dni wolne oraz codzienne wsparcie konsultanta. Jedną z najważniejszych kwestii jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz emerytalnego, co jest nieodłączną częścią umów podpisywanych z agencją. Sam proces rekrutacji w agencji jest prowadzony bardzo dokładnie, aby potencjalna kandydatka na opiekunkę została dopasowana do możliwości, potrzeb i oczekiwań podopiecznego.

Niestety w przypadku ofert od osób prywatnych i niesprawdzonych agencji taka praca może stać się niebezpieczna i pełna problemów. Komplikacje mogą zacząć się już na początku, kiedy po przejechaniu setek kilometrów okazuje się, że na miejscu nic tak naprawdę nie ma lub praca, którą miała podjąć diametralnie różni się od tej oferowanej. Umowy agencyjne jasno opisują zadania, które leżą w gestii opiekunki, natomiast brak umowy może skutkować wykorzystywaniem i nadużyciami. Brak zabezpieczenia dotyczącego mieszkania i terminów wypłacanej pensji może wiązać się z nagłym wyrzuceniem na bruk i brakiem wsparcia w powrocie do domu rodzinnego. Opiekunka może też otrzymywać niższe wynagrodzenie i być „karana” finansowo za pewne zachowania lub uchybienia, a także niewykonywanie obowiązków, o których nie było wcześniej mowy. Przynętą w przypadku takiej pracy często okazują się konkurencyjne zarobki, które jednak pozbawione są stosunkowo często podstawowych ubezpieczeń i w dłuższej perspektywie mogą okazać się katastrofalne w skutkach.

Chcąc uchronić się przed tego typu niebezpieczeństwami i ze spokojem wykonywać obowiązki, podczas szukania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto podjąć współpracę z dobrą agencją. Dobra agencja dla opiekunek seniorów otacza opieką swoich pracowników, pozwalając na komfort i skupienie się na codziennych zadaniach.