sobota, maj 18, 2024
czwartek, 12 maj 2022 17:16

Transport gabarytowy - co warto o nim wiedzieć?

Transport gabarytowy Transport gabarytowy pixabay

Transport gabarytowy, określany również jako ponadgabarytowy, dotyczy szczególnych ładunków, o ponadprzeciętnych wymiarach, a często również wadze. Co warto wiedzieć o tego typu transporcie? Kto powinien się nim zająć i o czym musi on pamiętać? Sprawdźmy to!

Transport gabarytowy - na czym polega?

W kwestii transportu towarów w każdym państwie obowiązują określone przepisy. Zawierają one również maksymalne wymiary przewożonych ładunków. Przepisy dotyczą zarówno wysokości, jak i długości oraz szerokości. Oczywiście przepisy określają też, jaka może być całkowita masa przewożonych towarów. Jednak istnieją pewne ładunki, które przekraczają określone normy. Na przykład niektóre maszyny przemysłowe lub rolnicze, inne pojazdy i urządzenia mogą być większe lub cięższe. Często również ich masa sprawia, że zwykły transport nie jest możliwy. Wtedy zastosowanie znajduje tak zwany transport gabarytowy. Należy zaznaczyć, że aby przeprowadzić transport tego typu, trzeba zdobyć odpowiednie zezwolenie. Jego otrzymanie nie jest tylko formalnością. Nie na każdej trasie i nie w przypadku każdego podmiotu planującego transport ponadgabarytowy będzie on możliwy.

Kto przeprowadza transport ponadgabarytowy?

Transport gabarytowy, czy też ponadgabarytowy, to zadanie dla profesjonalistów. Usługę tego typu świadczą firmy transportowe, dysponujące odpowiednim sprzętem. Musi on spełniać określone normy, które zapewnią bezpieczeństwo przeprowadzenia transportu gabarytowego.

transport gabarytowy

transport gabarytowy

Warto mieć na uwadze, że wybór odpowiedniej firmy to w tym przypadku bardzo ważna kwestia. Należy zadbać o to, aby transport gabarytowy przeprowadzali profesjonaliści. Ważny jest nie tylko dobry sprzęt. Wykonawca usługi powinien również doskonale znać przepisy i procedury dotyczące transportu ponadgabarytowego. To gwarancja bezpiecznego i w pełni poprawnego przeprowadzenia transportu. Co więcej, firma transportowa powinna również potrafić odpowiednio przygotować się do transportu i we właściwy sposób go zaplanować. O co konkretnie chodzi? O tym w dalszej części tekstu.

Transport gabarytowy - jak go zaplanować i przygotować?

Aby transport gabarytowy był możliwy do przeprowadzenia, trzeba się odpowiednio przygotować. Po pierwsze należy załatwić wszelkie formalności. Dobra firma transportowa pomaga klientowi w przygotowaniu odpowiedniego wniosku, a następnie jego złożeniu we właściwym urzędzie. W tym przypadku fachowa wiedza jest akurat bardzo potrzebna.

Kolejna sprawa to właściwe zaplanowanie transportu. Po pierwsze chodzi tutaj o sposób załadowania i zabezpieczenia ładunku. Należy zadbać o to, aby transport ponadgabarytowy był w pełni bezpieczny zarówno dla ładunku, jak i dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Warto w tym miejscu zaznaczyć to, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Otóż transport gabarytowy może zostać przeprowadzony tylko określonymi trasami. Niektóre jezdnie są zbyt słabe, by tak mocno je obciążać. Poza tym przejazd tunelem, czy też pod mostem może się okazać niemożliwy. Dlatego też firma transportowa przed przystąpieniem do realizacji zlecenia powinna dokładnie zaplanować i sprawdzić trasę.