sobota, maj 25, 2024
czwartek, 07 kwiecień 2022 12:26

Złączki pneumatyczne - niezbędne w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym czy spożywczym

złącza wtykowe pneumatyczne złącza wtykowe pneumatyczne pixabay

Złącza pneumatyczne są niepozornym, jednak bardzo ważnym elementem instalacji pneumatycznych. Należą do nich wszelkiego rodzaju kolektory, rozgałęźniki oraz rozdzielacze. Dzięki nim można obniżyć koszty pracy, ale też zapewnić jej bezpieczeństwo. Czas więc dowiedzieć się więcej na ich temat i poznać branże, gdzie są wykorzystywane.

 

Złączki pneumatyczne - dlaczego mają tak istotne znaczenie? 

Złączki pneumatyczne to kolektory czy rozdzielacze, które eliminują ilość złączy czy przewodów w danym miejscu. Są to elementy, które służą do łatwego, ale i szybkiego podłączenia przewodów czy węży pneumatycznych do odbiorników. Są to uniwersalne elementy, które stosuje się w wielu branżach. W dużym stopniu wpływają na jakość pracy. Stosowanie są w instalacjach pneumatycznych hydraulicznych, ale i do innych mediów roboczych. Powinny umożliwiać wielokrotne łączenie i rozłączanie, a także szczelność.

Mają prostą konstrukcję, jednak trzeba pamiętać, że wybór jest w dużej mierze uzasadniony od zastosowania i branży, gdzie mają być wykorzystywane. Mogą służyć do budowy maszyn, ale też narzędzi, choć wykorzystuje się je również w instalacjach czy konstrukcjach rurowych i to nawet tych bardzo skomplikowanych. Trzeba więc pamiętać, że praca ze sprężonym powietrzem wymaga nie tylko kompresora, lecz też przewodów oraz właśnie złączek pneumatycznych.

Złączki pneumatyczne

Złączki pneumatyczne

Dzięki właściwemu doborowi można zwiększyć efektywność pracy i zapewnić jej płynność, a przez to koszty są relatywnie niskie, nie dochodzi też do marnowania czy niepotrzebnego zużycia sprężonego powietrza. Nie trzeba też obawiać się o przestoje w pracy, które rzecz jasna zwiększałyby również koszty. Złącza pneumatyczne mogą być wykonane z różnych materiałów i między innymi pod tym kątem należy dobierać je do danej pracy. Złączki pneumatyczne plastikowe są tanie, funkcjonalne i łatwe w montażu, jednak nie wytrzymują one dużych obciążeń.

Tam, gdzie warunki pracy są zdecydowanie trudniejsze, lepiej sprawdzają się złączki do przewodów pneumatycznych wykonane z mosiądzu, który powinien być czysty. W branżach, gdzie wymagane jest zastosowanie najwyższych standardów higienicznych należy postawić np. na te wykonane ze stali nierdzewnej. Jeżeli warunki pracy i środowisko są szczególnie trudne, można wybrać złączki do pneumatyki wykonane ze stali odpornej na kwasy. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że złączki do powietrza wykorzystuje się niemal w każdym dziale przemysłu, począwszy od farmaceutycznego, przez chemiczny, aż po mechaniczny czy spożywczy.     

Dlaczego zwykłe złączki metalowe nie są najlepszym wyborem w systemach pneumatycznych? 

Złączki pneumatyczne są tanie, a przy tym bardzo funkcjonalne, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj sprawdzi się tak dobrze. Złączka pneumatyczna wykonana ze zwykłego metalu narażona jest na korodowanie. Wynika to z faktu, że wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się medium jakim jest sprężone powietrze powstaje wilgoć.

Dlatego też lepiej sprawdzają się złączki wykonane z czystego mosiądzu czy też plastiku. Można również wybrać przyłącze pneumatyczne nierdzewne. Warto też wiedzieć, że np. szybkozłączki pneumatyczne typ 21 mają mniejsze gabaryty i stosuje się je wszędzie tam, gdzie miejsce jest ograniczone, a więc choćby w branży stomatologicznej czy modelarstwie. Złącze pneumatyczne typ 26 jest uznawane za jedną z najpopularniejszych szybkozłączek. Stosuje się ją w niemal każdej dziedzinie przemysłu.

Taka złączka do powietrza pozwala na podłączenie prawie każdego urządzenia z przewodami, a nawet narzędziami. Takie złączki pneumatyczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ciśnienie robocze nie jest większe niż 35 bar. Wybierając te złączki do powietrza, które posiadają uszczelnienie NBR można wykorzystać je do pracy w temperaturze od minus 20 do 100 stopni Celsjusza. Uniwersalne są również złącza wtykowe pneumatyczne, które można uznać za standardowe.                     

Złącza pneumatyczne - rodzaje 

Złącza pneumatyczne dostępne są w wielu rodzajach. Można podzielić je na grupy takie jak złącza auto, czyli quick, złącza kłowe, zaciskowe do przewodów CU, złącza typu choinki, szybkozłączki pneumatyczne typu 21, 26, 27, złącza pneumatyczne plastikowe, złączki pneumatyczne kulowe oraz złączka wtykowe, złączki gwintowe i redukcyjne. Wybierając złączki typu auto trzeba wiedzieć, że pozwalają one na bezpośrednie połączenie przewodów kalibrowanych z materiałów takich jak PU, PE, PA, PTFE. Szerokie spektrum zastosowania mają złączki pneumatyczne kłowe, które stosuje w ogrodnictwie i budownictwie.