środa, maj 29, 2024
piątek, 01 październik 2021 20:13

Jak sprawdzić, czy jestem w bazach biur informacji gospodarczej?

konsolidacja chwilówek konsolidacja chwilówek pixabay

W Polsce istnieje jedno, centralne Biuro Informacji Kredytowej, czyli baza danych kredytobiorców i części pożyczkobiorców. Natomiast jednocześnie funkcjonuje kilka baz biur informacji gospodarczej, czego przykładem jest InfoMonitor BIG czy Krajowy Rejestr Długów.

Przy wnioskowaniu o chwilówkę czy kredyt trzeba liczyć się z tym, że firma pożyczkowa lub bank sprawdzi nie tylko BIK, ale może jak najbardziej skontrolować dane w BIG. Jak upewnić się, czy znajduję się w bazach biur informacji gospodarczej?

Kto ma dostęp do BIG?

Każdy konsument może sprawdzić bez żadnych problemów informacje na swój temat w bazach biur informacji gospodarczej. Wymagane jest do tego założenie odpowiedniego konta w danym serwisie. Natomiast firmy pożyczkowe czy banki, by kontrolować dane klientów w BIG, muszą uzyskać zgodę konsumentów. Bez niej nie mają prawa przetwarzać ich danych osobowych w żaden sposób.

Kontrola BIG na przykładzie KRD

KRD to Krajowy Rejestr Długów, który gromadzi dane o nierzetelnych dłużnikach w Polsce. Ich długi mogą wynikać nie tylko z zadłużenia w bankach lub w firmach pozabankowych, ale i z nieopłaconych mandatów czy rachunków za media.

Sprawdzenie rejestru KRD jest właściwie prostym zadaniem, a cały proces odbywa się online. Trzeba zarejestrować się na stronie KRD, potwierdzić swoją tożsamość i sprawdzić numer PESEL. Ustanawia się też hasło, które jest potrzebne przy każdym logowaniu na koncie w KRD. Na koniec trzeba zaakceptować regulamin oraz ogólne warunki świadczenia usług czy cennik.

Potwierdzenie tożsamości realizowane jest za pośrednictwem skanu dowodu tożsamości. Po pomyślnej weryfikacji klient loguje się do serwisu, podając numer PESEL oraz indywidualnie wybrane hasło. Da się w ten sposób wybrać opcję „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Raport można pobrać za darmo raz na pół roku. Jeśli jest potrzebny częściej, trzeba uiścić stosowną opłatę.

Jak pozbyć się długów?

Jeśli długi wynikają z tego, że klient zaciągnął różne zobowiązania, których nie spłacił w terminie, może pomyśleć o konsolidacji chwilówek i kredytów. Nie będzie to możliwe w bankach, ponieważ instytucje te nie łączą przeterminowanych zobowiązań. Natomiast konsolidacja chwilówek po upłynięciu daty uregulowania dostępna jest w ofercie firm pozabankowych. Po spłacie długu dzięki pożyczce konsolidacyjnej wierzyciel musi wykreślić dotychczasowego dłużnika z baz BIG.