sobota, maj 25, 2024
czwartek, 30 wrzesień 2021 19:23

Ripple – czy banki rzeczywiście będą korzystały z tej kryptowaluty?

kryptowaluta Ripple kryptowaluta Ripple pixabay

Ripple to system płatności zbudowany o technologię blockchain. Wraz z systemem Ripple nieodłącznie łączy się kryptowaluta znana pod tą samą nazwą Ripple (XRP). Jakimi zaletami charakteryzuje się Ripple? Czy zgodnie z przewidywaniami może stać się kryptowalutą z której chętnie będą korzystały banki komercyjne? 

 

Zalety Ripple

Ripple bazuje na open-source’owym rozwiązaniu, które umożliwia dokonywanie i wzajemne potwierdzanie transakcji. Ripple działa szybciej i wydajniej niż najbardziej znana kryptowaluta jaką jest Bitcoin. Poza tym, charakteryzuje się znacznie większą skalowalnością i niższymi kosztami transakcyjnymi niż większość kryptowalut. 

Do kluczowych zalet należy zaliczyć: 

  • Bardzo szybkie potwierdzenie transakcji trwające około 4 sekundy. Dla porównania Bitcoin potrzebuje około godziny, natomiast Ethereum około 2 minut). kup bitcoin
  • Wyjątkowa duża skalowalność na poziomie 1500 transakcji na sekundę. Co ciekawe szacuje się, że przepustowość Ripple jest porównywalna do systemu płatniczego VISA. 
  • Bardzo konkurencyjne koszty transakcyjne w porównaniu z większością systemów płatniczych.  

Czy Ripple jest rozwiązaniem, z którego sektor finansowy będzie chętnie korzystał? 

Każdy kto poszukuje informacji na temat Ripple z całą pewnością natknął się na doniesienia o tym, że Ripple jest przedstawiane jako konkurencyjne rozwiązanie dla znanych z obszaru bankowości systemów SEPA oraz SWIFT. Zapewniania twórców oraz zapowiedzi entuzjastów kryptowalut dotyczące tego, że Ripple znajdzie swoje zastosowanie w bankowości nie są kompletnie gołosłowne. Ripple jest używane między innymi przez tak znane marki w świecie finansów jak Santander, UniCredit czy UBS. Zastosowanie Ripple daje szanse na zminimalizowanie kosztów transakcyjnych oraz poprawę płynności w szczególności, gdy mowa o transakcjach transgranicznych. 

Ripple (XRP) – kurs i notowania

Cena XRP osiągnęła swoje ATH 7 stycznia 2018 roku uzyskując wycenę na poziomie 3,40 USD. Po tamtym czasie kurs XRP wahał się w granicach 0,13 – 0,50 USD. Dopiero 2021 rok to moment, kiedy kryptowaluta XRP ponownie wystrzeliła i tym samym kurs Ripple przebił poziom 1,80 USD. Czerwiec i lipiec 2021 to czas spadków natomiast druga część roku to kolejne spore wzrosty sięgające granicy 1,40 USD. Jednoznacznie widać, że wahania kursu XRP są całkiem wyraziste, dlatego inwestorzy szukający swojej szansy w inwestycjach w XRP na pewno mogą się spodziewać wielu ciekawych wzrostów i spadków. Na pewno wielu inwestorów upatruje szansy na to, że kryptowaluta Ripple (XRP) będzie wyżej wyceniona wraz ze zwiększoną adopcją przez instytucje finansowe.