sobota, maj 25, 2024
piątek, 06 sierpień 2021 09:24

Odkup komputerów - porady przed zakupem używanego komputera

odkup komputerów odkup komputerów pixabay

To jasne - nowe komputery są drogie. Z drugiej strony - kupowanie używanego komputera może wiązać się z dużym ryzykiem. Oprócz tego, że może nie działać sprawnie, może mieć zainstalowane złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie szpiegujące.

Oczywiście - większość ludzi nie ukradnie Twojej tożsamości i po prostu chce sprzedać swój stary komputer. Jakie czynności warto wykonać, aby zakup używanego komputera był bezpieczny i być mógł cieszyć się z oszczędności zamiast drżeć i stresować się możliwymi problemami? Sprawdź poniższe wskazówki i porady, które sprawią, że odkup komputerów będzie dla Ciebie czynnością bezpieczną i przyjemną.

1. Przeprowadzaj odkup komputerów od zaufanych sprzedawców

Chociaż niskie ceny od jakiegoś faceta z OLX mogą cię kusić - bądź ostrożny. Nigdy nie wiesz, co rzeczywiście kupujesz. Jeśli coś pójdzie nie tak, czy możesz się z nim skontaktować? Kupując elektronikę z takich źródeł OLX czy lokalne bazarki bądź zawsze bardzo ostrożny.

Jest wiele firm stacjonarnych i internetowych działających jak komisy. Prowadzą one fachowy odkup komputerów, przeprowadzają w nich wszystkie konieczne działania i następnie sprzedają je w bezpieczny sposób. Zakup w takiej firmie zawsze jest bezpieczniejszy. Firma ma swoją reputację, pracowników na utrzymaniu. Nie może sobie pozwolić na angażowanie się w sprzedaż komputerów, które mogłyby stanowić problem i dodatkowy koszt. W takiej firmie zwykle uzyskasz też gwarancję na zakupiony sprzęt.

2. Odkupuj komputery, które spełniają dokładnie Twoje wymagania

Komputery na rynku wtórnym najczęściej były kupowane jako nowe z myślą o realizacji konkretnych zadań. Dlatego często są to jednostki mocno wyspecjalizowane. Jeśli zajmujesz się projektowaniem graficznym lub grasz w wysokiej klasy gry, potrzebujesz czegoś z dobrą mocą obliczeniową, kartą graficzną i odpowiednim typem pamięci. Jeśli chcesz pisać teksty, potrzebujesz znacznie prostszy, ale za to bardziej mobilny sprzęt.

Zanim zrealizujesz odkup komputerów, sprawdź, czy sprzęt, który chcesz kupić posiada łączność Bluetooth, żebyś mógł używać swoich słuchawek. Czy jest wystarczająca liczba portów USB dla myszy i klawiatury? Czy system operacyjny jest wystarczająco nowoczesny, abyś zainstalował na nim potrzebne Ci programy?

Poświęć trochę czasu, aby dokładnie określić swoje wymagania i upewnij się, że to, co chcesz kupić, je spełnia.

3. Odkup komputerów ma sens, gdy na nim oszczędzasz

Nie każdy komputer używany jest oferowany w okazyjnej cenie. Kilkuletni komputer traci na wartości, ale osoba sprzedająca może uważać, że oczekiwana przez nią cena jest dobra, bo komputer ma dla niej dużą wartość. A przecież nie chcesz płacić za używany komputer ceny, jaką zapłaciłbyś za nowy. Trzymaj rękę na pulsie i sprawdź, jakie są ceny nowych komputerów o porównywalnej mocy. Jeśli różnica w cenie nie jest atrakcyjna - szukaj dalej. Ale uważaj - jeśli kupujący oczekuje natychmiastowej decyzji lub naciska na Ciebie - może chce Ci “wcisnąć” bubel i liczy na to, że przy ograniczonym czasie nie zorientujesz się w jego ukrytych celach.