środa, maj 29, 2024
piątek, 13 sierpień 2021 16:23

Jak pisać artykuły blogowe? Poradnik dla początkujących

słowa kluczowe słowa kluczowe pixabay

Bloga prowadzić może każdy. Jeżeli lubisz pisać, a do tego masz jakaś ciekawą pasję, nic nie stoi na przeszkodzie, by dzielić się nią z innymi.

Trafiając na grupę pasjonatów takich jak ty, na pewno znajdziesz grono wiernych czytelników. Ale to nie koniec, bo blogowanie stało się dziś czymś więcej. To nie tylko kanał pozwalający przeciętnemu Kowalskiemu podzielić się z innymi swoim hobby. Współcześnie to również źródło budowania swojego wizerunku firmowego. Mamy więc do wyboru dwa najważniejsze rodzaje blogów - hobbystyczne i specjalistyczne. W obu wypadkach odbiorca będzie się różnił, a więc i sposób pisania będzie inny.

 

Jak pisać artykuły na blogi hobbistyczne?

W wypadku bloga hobbystycznego masz większą swobodę twórczą. Nie będą ograniczały cię sztywne normy i reguły. Nie znaczy to jednak, że możesz pisać bez żadnych zasad. O czym należy pamiętać, tworząc artykuły na blog hobbistyczny?

Określ swoje autorskie „ja”

To Twój punkt wyjścia do dalszej twórczej pracy. Wspomina o tym również Ewa Szczepaniak w swojej książce pt. “Sztuka projektowania tekstów”. Nim założysz bloga, zastanów się, w jaki sposób chcesz siebie pokazać czytelnikowi.

Czy będziesz osobą, która całkowicie odsłania swoją twarz przed światem (na blogach podróżniczych), czy będziesz ukrywał się za przedstawianym tematem, odsłaniając tylko pewne fragmenty swojego życia (blogi refleksyjne), czy zupełnie pominiesz swoją osobę, dając tym samym pierwszeństwo prezentowanym treściom (np. blogi kulinarne).

Wyznacz odbiorcę

Nie lekceważ osób, do których piszesz. Jako pasjonat i znawca danego tematu potrafisz doskonale określić potencjalnego odbiorcę, do którego kierujesz prezentowane treści. Pisząc, wyobraź sobie konkretną grupę osób. Tylko w ten sposób ożywisz swój blog, sprawisz, że będzie tętnił życiem, bo po jego drugiej stronie będą stali realni, konkretni ludzie.

Nie lekceważ tytułu

Pisząc artykuły na bloga hobbystycznego, szczególną uwagę zwracaj na tytuły postów. Oczywiście prowadząc bloga kulinarnego, tytuł nie będzie odgrywał tak znaczącej roli. Jeżeli jednak piszesz bloga podróżniczego, bloga-pamiętnik to w tych wypadkach nagłówek będzie kluczem do poczytności treści zawartej w poście. Zadbaj więc o nagłówek ciekawy, intrygujący, budzący ciekawość odbiorcy.

Zadbaj o przejrzysty układ treści

Pisząc artykuł na swojego prywatnego bloga, nie musisz martwić się o sztywne reguły dotyczące podziału na śródtytuły i wplatanie słów kluczowych. Warto jednak unikać ściany tekstu, która odstraszy każdego, nawet najwytrwalszego czytelnika.

Zawsze zachowuj podział na akapity, które będą dzielić całość tekstu na mniejsze fragmenty, odseparowując w ten sposób każdą twoją kolejną myśl. Akapity sprawią też, że twój tekst stanie się przejrzysty i bardziej przyjazny w odbiorze.

Dopasuj słownictwo i budowę zdań do tematyki bloga

W blogu hobbystycznym możesz pozwolić sobie na większą dowolność w doborze słownictwa, choć zawsze powinieneś mieć na uwadze swojego czytelnika. Nie lekceważ go poprzez używanie niezrozumiałych, zbyt specjalistycznych słów. Pamiętaj, że twojego bloga będą odwiedzać osoby w różnym stopniu znajomości  tematu.

Dobieraj więc słownictwo fachowe, ale zawsze pamiętaj, żeby pewne kwestie wyjaśnić w sposób prostszy. Dobierając odpowiednie słownictwo, zwracaj także uwagę na to, jakich części mowy używasz. Prowadząc bloga podróżniczego, możesz pozwolić sobie na dobór odpowiednich czasowników, które nadają opisom wartkości, tempa i dynamiki.

Prowadząc blog kulinarny skup się natomiast na przymiotnikach opisujących produkty, oddziałując w ten sposób na zmysły smaku, czy powonienia. W ten sposób staraj się zachęcać odbiorców do próbowania twoich przepisów, komentowania i dzielenia się opiniami z innymi.

Pamiętaj także o odpowiedniej długości zdań. Bezsprzecznie ciebie i twojego odbiorcę będzie łączyć nić porozumienia w postaci podobnych zainteresowań. Mimo to nie przesadzaj z długością zdań i niepotrzebnych dygresji - bo nawet największy zwolennik tematu może zgubić wątek i zniechęcić się do dalszego czytania.

Nie przynudzaj długością postów

Gdy przeżyliśmy coś ciekawego albo gdy jesteśmy znawcami jakiegoś tematu - potrafimy mówić o tym godzinami. Na blogu unikaj jednak przegadanych tematów i zbyt długich postów. Jeżeli temat jest zbyt obszerny - zawsze możesz podzielić go na kilka krótszych części i zaserwować czytelnikowi dany temat w odcinkach.

Jak pisać artykuły na blogi specjalistyczne? (Firmowe, branżowe)

Tego typu blogi rządzą się innymi prawami. W tym przypadku na pewno obowiązywać cię będą określone reguły i wymagania. Jesteś ekspertem w swej dziedzinie i przy pomocy porad udzielanych na swoim blogu budujesz swój mocny wizerunek. O jakich zasadach powinieneś pamiętać?

Określ formę zwrotu do odbiorcy

Na samym początku określ formę zwrotu do odbiorcy. Uzależnione będzie to od typu firmy, czy usługi, którą oferujesz. Jasno określ, czy zwrot będzie wyrażany w 2.os liczby pojedynczej „ty”, czy stosować będziesz podmiot zbiorowy „wy”, czy może oficjalną formułę „Państwo”.

Zacieśnij tematykę na swoim firmowym blogu

Bądź dla odbiorcy ekspertem w konkretnej, wąskiej dziedzinie. To pozwoli ci wybić się na tle konkurencji. Unikaj pisania ogólnikowych postów na dany temat. Skup się raczej na wybraniu wąskich zagadnień z branży, którą znasz najlepiej. Odbiorcy, którzy poszukują konkretnych informacji, z pewnością docenią wąski zakres wiedzy podany w wyczerpujący sposób.

W specjalistycznym blogu stosuj specjalistyczne tytuły

W blogach firmowych tytuł ma tylko jedno zadanie: w sposób rzeczowy, fachowy ma określać zawartość treści umieszczonej w poście. Tutaj nie ma miejsca na intrygującą grę z odbiorcą, czy humorystyczne wstawki.

Więcej informacji o tworzeniu chwytliwych tytułów do artykułów znajdziesz w tym miejscu: https://contentwriter.pl/tytuly-artykulow/.

Zachowuj odpowiednią budowę tekstu

W przypadku pisania blogów specjalistycznych (firmowych) utrwaliły się żelazne reguły dotyczące konstruowania treści. Zaraz po rzeczowym tytule pojawić się powinien tekst tzw. lead wprowadzający do dalszej części artykułu blogowego. Natomiast treść zawsze dziel na mniejsze części stosując śródtytuły.

To właśnie nagłówki pełnią rolę planu, dzięki któremu odbiorca może bez trudności odnaleźć interesujące go zagadnienia. Jako ekspert i znawca tematu przekazuj czytelnikowi treści w sposób przejrzysty i wymowny. W miarę możliwości stosuj także wypunktowania, pogrubienia, tabele i wykresy jako uzupełnienie lub podsumowanie zagadnienia.

Zadbaj o język dostosowany do odbiorcy

Istnieje tzw. pojęcie „klątwy wiedzy”, polegające na tym, że jako fachowiec w swojej dziedzinie ma się skłonności do nadużywania specjalistycznego słownictwa, które nie koniecznie jest zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy. Pisz więc fachowo, rzeczowo, kompetentnie, ale używając prostego, zrozumiałego języka, pozbawionego nadmuchanych zwrotów branżowych.

Dopilnuj odpowiedniej długości zdań

Oprócz dostosowania słownictwa do poziomu odbiorcy, dopilnuj także odpowiedniej długości zdań. Zdania powinny być proste, krótkie i pozbawione zbędnych ozdobników, które utrudniają przejście przez gąszcz wiedzy, którą serwujesz swojemu czytelnikowi.

Pamiętaj o tym, że czytelnik wszedł na twojego  specjalistycznego bloga, by otrzymać konkretne informacje, a nie po to, by podziwiać twój kwiecisty styl pisarski. Stosuj zdania proste, zwięzłe i rzeczowe. Podobnie jak słownictwo.

Mądrze wplataj słowa kluczowe

Przy pomocy firmowego bloga nie tylko budujesz pozytywny wizerunek firmy, ale również zapewniasz sobie pozycjonowanie twojej oferty, strony internetowej, czy sklepu branżowego w wyszukiwarce Google. Pamiętaj więc o używaniu słów kluczowych adekwatnych do sprzedawanego asortymentu bądź usługi.

Dokładnie określ długość artykułów

Wikipedia podaje, że przeciętnie człowiek czyta od 180 do 250 słów na minutę. Oczywiście znajdą się osoby bardziej wprawne w sztuce czytania, ale najlepiej przyjąć statystyczne dane.

Staraj się więc zachować umiar i nie zmuszaj swojego czytelnika do ślęczenia nad specjalistycznym tekstem dłużej niż 4 minuty. W praktyce oznacza to, że przeciętna długość postu powinna wynosić około 750-1000 słów.

Artykuły blogowe - podsumowanie

  • Sposób pisania bloga różni się w zależności od jego typu (hobbystyczny, czy specjalistyczny).
  • W obu wypadkach pamiętaj o swoim odbiorcy. Dostosuj do niego używane słownictwo. Unikaj zbyt specjalistycznych wyrazów, które mogą być dla odbiorcy niezrozumiałe. Szanuj swojego czytelnika również poprzez używanie prostych, krótkich, nieprzegadanych zdań. Unikaj używania strony biernej.
  • Zawsze staraj się o przejrzysty układ treści - serwuj swojemu odbiorcy teksty w sposób przejrzysty, dzieląc je na krótsze segmenty, akapity. Stosuj śródtytuły, szczególnie gdy prowadzisz bloga firmowego.
  • Nie przesadzaj z długością postów. Dłuższe artykuły dziel na krótsze odcinki.
  • Prowadząc bloga firmowego, pamiętaj o stosowaniu słów kluczowych.