sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 16 sierpień 2021 13:23

Wycena pracy programisty freelancera - na co zwrócić uwagę?

odfreelancera odfreelancera pixabay

Programista tworzy kody do programów komputerowych, a jego znajomość języków programowania jest niezbędna, aby przygotować aplikacje mobilne czy strony internetowe.

 

Pomoc specjalisty bywa niezbędna, a zrekrutowanie odpowiedniego fachowca wymaga określenia budżetu projektu i wyceny pracy programisty. Ile kosztują usługi programowania? Sprawdź, jak wycenić pracę programisty i jakie czynniki wpływają na wysokość jego wynagrodzenia.

Programista, czyli człowiek od programowania

Programista to zawód, który wymaga ciągłego rozwoju i znajomości wielu języków programowania, dzięki czemu fachowiec jest nie tylko odpowiednio wykwalifikowany, ale także pożądany na rynku pracy. Strony internetowe, aplikacje webowe i mobilne czy programy i systemy komputerowe to niewidzialna praca programistów, którzy są odpowiedzialni za ich wygląd i funkcjonowanie.

Jeśli szukasz programisty do konkretnego zlecenia, skup się na specjalistach z danej dziedziny: front-end developer zajmie się funkcjonalnością, wyglądem i intuicyjnością aplikacji, back-end developer stworzy aplikację na serwerze i przygotuje bazy danych wykorzystując do tego różne języki programowania, a full stack developer kompleksowo wypełni wszystkie te zadania.

Warto rozważyć nawiązanie współpracy z freelancerem. Osoby działające na własną rękę to zazwyczaj ludzie z pasją, którzy swoją kreatywność przekładają na wyzwania zawodowe, a ciekawe podejście do życia może zapewnić owocną współpracę na długi czas. Ważne, aby projekty realizować z najlepszymi, dlatego jeśli interesują Cię usługi programowania, koniecznie sprawdź portal odfreelancera.pl, gdzie znajdziesz prawdziwych fachowców z różnych dziedzin.

Ile kosztuje godzina pracy programisty?

Dla wielu firm wycena zlecenia jest kluczowa i to ona stanowi decydujący czynnik nawiązania współpracy. Atrakcyjna cena, niższa niż branżowe standardy z pewnością zwróci uwagę potencjalnego zleceniodawcy, jednak często oznacza ona mniejsze umiejętności i projekt, który nie będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Kwestia ceny i ustalanie wysokości stawki to sprawa indywidualna, ale prawdziwy fachowiec w swojej dziedzinie nie będzie jej zaniżał, a wręcz przeciwnie – wycena pracy programisty będzie nie mniejsza niż ogólnie przyjęta stawka.

Cena godziny pracy programisty zależy przede wszystkim od jego umiejętności – inaczej będzie cenił się fachowiec ze znajomością kilku języków programowania i wieloletnim doświadczeniem w branży, a inaczej freelancer, który wykorzystuje w pracy tylko jeden język programowania. Nie warto sugerować się stawkami innych zleceniobiorców, chociaż mogą być one punktem odniesienia w negocjacjach z wybranym specjalistą – przyjmuje się, że godzina pracy programisty to koszt rzędu od kilkudziesięciu do nawet 150 złotych.

Praca programisty, czyli jak łatwo wycenić zlecenie

W zależności od wykształcenia, doświadczenia i znajomości języków programowania programista może zarabiać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Aby zostać fachowcem w swojej dziedzinie, specjalista od programowania musi poświęcić sporo czasu i pracy niezbędnych do poznania tajników zawodu, zgłębienie języków programowania i ciągłego doszkalania związanego głównie z postępującą automatyzacja procesów.

Profesjonalny programista jest na wagę złota, a oprogramowanie dostarczone z zachowaniem ram czasowych, jakościowych oraz budżetowych dla wielu firm jest niezwykle ważne, dlatego wybór odpowiedniego specjalisty jest tak istotny – profesjonalistów od aplikacji mobilnych znajdziesz na https://odfreelancera.pl/kategoria-zlecenia/aplikacje-mobilne, a fachowców od stron internetowych na https://odfreelancera.pl/kategoria-zlecenia/strony-internetowe. Programowanie to zajęcie kreatywne, a więc na wycenę usług wpływa wiele czasami nieoczywistych czynników, dodatkowo wycena pracy programisty może być rozliczeniem stałym albo rozliczeniem na podstawie przepracowanych godzin. Jak więc wycenić zlecenie? Wycena pracy programisty, która pozwoli znaleźć odpowiedniego fachowca nie musi być trudna – wystarczy dostosować budżet projektu do kosztów, jakie w związku z jego przygotowaniem ponosi programista.

Na początku warto zrobić rozeznanie rynku i poznać konkurencyjne oferty, które będą wyznacznikiem cen w danej branży. Stawka freelancera programisty będzie uwzględniała zarówno koszty prowadzenia działalności, jak i koszty życia codziennego, a w tym licencje i doszkalanie, dlatego stawka godzinowa będzie dostosowana do złożoności projektu i czasu, jaki trzeba poświęcić na jego przygotowanie. Koszt pracy programisty to przede wszystkim: codzienna czy tygodniowa komunikacja z klientem (10%), rozwój własny specjalisty (10%), czyli dokształcanie, ukryte koszty (15%), wśród których można wyróżnić dni wolne i urlopy oraz koszty amortyzacji sprzętu i koszty licencji (15%). Dodatkowo współpraca z freelancerem oznacza też koszty organizacyjne firmy (10%), czyli kwestie podatkowe oraz koszty pozyskania klienta (10%). Oznacza to, że narzut na koszty dodatkowe wynosi co najmniej 70-80%, co sprawia, że wycena godzinowa może wydawać się tak wysoka.