czwartek, 20 luty 2020 10:38

Benefity pracownicze a płeć, wiek, status rodzinny - co brać pod uwagę, żeby Twoi pracownicy byli zadowoleni z korzyści pozapłacowych?

Benefity pracownicze Benefity pracownicze

Obecnie każda firma, która zatrudnia większą liczbę pracowników, posiada zestaw pozapłacowych bonusów, które motywują pracownika oraz związują go z pracodawcą. Benefity dla pracowników mogą przybrać różną formę - dodatkowego ubezpieczenia, prywatnej opieki medycznej, świeżych owoców każdego dnia bez opłat lub biletów do kina czy teatru.

Bez względu jednak na to, w jaki benefit pracodawca inwestuje, zawsze pewne grono pracowników będzie niezadowolone. Po części jest to spowodowane tym, że pracownikom nie daje się wyboru tego, jaki benefit jest dla nich najistotniejszy. Dlatego świetnym pomysłem jest zastosowanie w swojej firmie systemu kafeteryjnego.

System kafeteryjny obejmujący bony do różnych usługodawców

System kafeteryjny umożliwia pracownikom wybór preferowanych przez nich świadczeń w ramach limitu środków, które otrzymują od pracodawcy. Przeważnie oferta dostawców platformy kafeteryjnej obejmuje zarówno dostęp do bonów najpopularniejszych sklepów z odzieżą, meblami, akcesoriami do domu, elektroniką, jak i do benefitów związanych z kulturą. Dodatkowo oferta platformy kafeteryjnej zawiera również możliwość otrzymania bonu do wielu usług, takich jak kino, teatry, zoo czy restauracja. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik może wybrać interesujące go aktywności lub sklepy. Oferta platform jest obecnie tak szeroka, że bez względu na płeć, wiek czy status rodzinny pracownik będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jakie grupy pracowników są najpopularniejsze?

Obecnie jedną z najpowszechniejszych grup docelowych są osoby młode (do 30 roku życia) - bez zobowiązań związanych z rodziną. Dla tego segmentu pracownika ważna będzie swoboda w decydowaniu, czy środki w ramach limitu kafeteryjnego mogą zostać wydane na aktywności fizyczne jak siłownia, czy raczej w sklepach  z odzieżą albo w instytucjach kultury. Tego typu pracownicy, zwykle będący singlami, często mieszkają z rodziną lub w wynajętych mieszkaniach, więc bardziej od sklepów z dekoracjami i meblami są zainteresowani zakupem sprzętu sportowego lub modnej odzieży.

Innym rodzajem pracownika są osoby, które założyły rodzinę i mieszkają we własnym mieszkaniu lub domu. Dla takich osób oferta kafeteryjna powinna obejmować zarówno sklepy z meblami, dodatkami do domu, jak i możliwość dokonania zakupów w znanym supermarketach. Dla rodzin to atrakcyjna możliwość zrobienia większych zakupów spożywczych, korzystając z limitu kafeteryjnego.

Różnorodność oferty kluczem do zadowolenia wszystkich pracowników 

Tak jak wcześniej wspomniano, system kafeteryjny dla pracowników pozwoli zminimalizować ryzyko niezadowolenia naszej kadry ze względu na z góry narzucone im benefity. To zrozumiałe, że nie każdy lubi wizyty na siłowni, nie interesuje się teatrem lub kinem. Platformy kafeteryjne zapewniają różnorodność dostępnych usług oraz sklepów. Przed skorzystaniem z konkretnego systemu kafeteryjnego warto na samym początku zapoznać się z ich ofertą. Bardzo ważną kwestią jest, by obejmowała ona świadczenia, które mogą odpowiadać każdemu pracownikowi. Obecnie w dużych firmach zatrudniane są osoby różnej płci, w bardzo szerokim przedziale wieku oraz z odmienną sytuacją rodzinną. Mężczyźni mogą być bardziej zainteresowani świadczeniami z grupy sklepów RTV/AGD, podczas gdy kobiety zwrócą uwagę na sklepy oferujące modne ubrania. Oczywiście ten stereotyp nie musi być prawdziwy w przypadku naszych pracowników, dlatego by ustrzec się przed potencjalnym niezadowoleniem, warto rozszerzyć ofertę systemu kafeteryjnego, biorąc pod uwagę potrzeby naszego zespołu.

Wyświetlony 144 razy

Media

© 2013-2019 by SN2.EU