niedziela, 02 wrzesień 2018 17:20

Wynajęcie magazynu czy budowa własnego? Co jest bardziej opłacalne?

Wiele firm w momencie, gdy potrzebują większej powierzchni magazynowej, staje przed dylematem, czy magazyn takowy zbudować na własność, czy wynająć. A sprawa dotyczy wielu polskich firm, ponieważ polska gospodarka rozwija się systematycznie, a więc i wiele firm zwiększa swoją produkcję czy zakres działalności.

 

Oczywiste jest, że nie można udzielić jednej i uniwersalnej odpowiedzi. To, czy danej firmie bardziej będzie się opłacać wynajęcie magazynu, czy jego kupno bądź wybudowanie od zera, zależy od wielu czynników. Leża one po stronie zarówno samej firmy, ale nierzadko też są zależne od lokalizacji potencjalnego magazynu. W każdym razie, przed podjęciem decyzji o wybudowaniu lub wynajmie magazynu, należy dokonać dogłębnej analizy. Ponadto, poza ww. możliwościami, są też rozwiązania niejako pośrednie. Generalnie, rynek logistyczny w Polsce rozwija się dynamicznie i żadna firma nie powinna mieć kłopotów ze znalezieniem optymalnego dla siebie rozwiązania.

Budowa czy wynajęcie magazynu? Co jest ważne?

Wybór jednej z tych opcji w dużej mierze zależy od samej firmy, jej charakteru, typu działalności, obszaru działania czy lokalizacji. Czasem już to decyduje o wyborze jednej z opcji. Choć może się z pozoru wydawać, że zawsze lepiej być "na swoim", to oferta rynku magazynów na wynajem jest tak bogata i elastyczna, że wynajem może mieć więcej plusów. Wiele zależy też od miejsca, jakie firma upatrzy sobie na lokalizację magazynu. Są takie miejsca w Polsce, gdzie ciężko jest wynająć magazyn w atrakcyjnej cenie. Może się więc okazać, że budowa własnego bardziej się kalkuje. Z drugiej strony jednak, miejsca, gdzie jest niska podaż na wynajem magazynów, to automatycznie miejsca, gdzie jest mało działek lub są one drogie. Idealnie jest, gdy dana firma dysponuje już działką i w grę wchodzi tylko koszt budowy. Należy też pamiętać, że budowa własnego magazynu to ryzyko w przypadku nadejścia kryzysu lub spadku obrotów (o upadku firmy nie wspominając). Właściciel zostaje wówczas z obiektem, z którym może być ciężko cokolwiek zrobić.

Wynajęcie magazynu i zalety takiego rozwiązania

Poszukując magazynu do wynajęcia, można go znaleźć nawet od ręki, a nierzadko i przebierać w ofertach. Jest to wiec rozwiązanie dla firm, które potrzebują magazynu na teraz. Budowa może trwać długie miesiące, a nawet lata. Wynajęcie magazynu to też bezpieczniejsza opcja. Można go zwolnić w razie potrzeby. Firmy planujące wynająć magazyn, mogą też skorzystać z ofert firm budujących magazyny w systemie "built to suit" czy "zaprojektuj i zbuduj", czyli obiekty dopasowane do potrzeb najemcy.

Magazyn w Szczecinie - dlaczego warto?

W wielu miejscach Polski, gdzie popyt na magazyny jest duży, jak na przykład w Szczecinie i zachodniopomorskim, oferta deweloperów jest dość szeroka: http://www.magazyn-szczecin.pl/ W zasadzie nie ma problemu, aby wynająć magazyn w Szczecinie czy okolicy. Tamta lokalizacja to atrakcyjne miejsce ze względu na bliskość rynku niemieckiego oraz obecność portu, czyli opcji transportu towarów drogą morską. Dla wielu firm magazyn w Szczecinie to miejsce, gdzie następuje pierwszy przeładunek towarów ruszających w dalszą drogę w głąb kraju.

Wyświetlony 270 razy
© 2013-2019 by SN2.EU