piątek, 05 styczeń 2018 08:15

Znaczenie szkolenia bhp

Szkolenia bhp są zawsze nieodłącznym elementem działalności każdego przedsiębiorstwa lub zakładu pracy.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie przeszedł odpowiedniego szkolenia w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa oraz nie zna zasad pracy. Niemniej jednak szkolenie bhp w zakresie bezpieczeństwa pracy może być prowadzone przez pracodawcę lub jednostki organizujące takie kursy. Zanim pracownik będzie mógł wykonywać swoje obowiązki, musi on przejść wstępne kursy bhp. Ponadto w trakcie pracowania konieczne jest odbycie okresowego szkolenia.

Jak przebiega odpowiednio przeprowadzone szkolenie bhp? Każde szkolenie tego typu jest organizowane przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ich głównym celem jest zapewnienie pracownikowi wiedzy oraz odpowiednich umiejętności niezbędnych do wykonywania danej pracy, z uwzględnieniem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa, a także zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na określonych stanowiskach pracy. Takie szkolenia bhp obejmują w głównej mierze ogólne instrukcje dotyczące pracy. Powinno ono być prowadzone w taki sposób, aby zapoznać pracownika z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy, regulaminem pracy oraz wszystkimi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Jego celem jest również zapoznanie pracownika z zagrożeniami obecnymi na danym stanowisku, metodami ochrony przed zagrożeniami oraz metodami bezpiecznej pracy. Szkolenie z pierwszej pomocy powinno zostać zakończone egzaminem z wiedzy z zakresu bezpiecznej pracy. Pozytywna ocena uzyskana z takiego testu jest podstawą przyjęcia pracownika do pracy na danym stanowisku.

W przeciwnym wypadku szkolenie powinno zostać powtórzone. Czas trwania konkretnego szkolenia powinien zależeć w pierwszej kolejności od wykształcenia zawodowego pracownika, wcześniejszego stażu pracy w danym miejscu oraz rodzaju pracy, a także wszelkiego typu zagrożeń występujących w danym miejscu pracy, w którym pracownik ma zostać zatrudniony. Opłaca się, jak widać, zadbać o nasze zdrowie w momencie wykonywania powierzonych nam obowiązków. Do tego wydaje się niezbędne uczestniczenie we wszelkiego typu szkoleniach bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czytany 347 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Biznes i finanse

  • 1