niedziela, czerwiec 16, 2024
niedziela, 23 październik 2011 18:28

Sex, ciąża i co dalej..?

Spotkałam Pana doktora po długich poszukiwaniach dobrego fachowca. Byłam po ciężkich przeżyciach przechodzenia cesarki w krakowskiej klinice, która kilka lat wcześniej była prywatna, zaś po podpisaniu kontraktu z NFZ zasady jej funkcjonowania i traktowania pacjentek mocno się zmieniły.

Owszem- świetne warunki lokalowe, pokoje w standardzie hotelowym z TV, dwuosobowe, jednak natłok pacjentek i związane z tym podejście personelu nie szło w parze z wizualnym wrażeniem.

Od dawna jestem za prywatyzacją służby zdrowia, ponieważ złudzenie, że możemy faktycznie bezpłatnie skorzystać z prawdziwej pomocy medycznej jest tylko utopią. Jeżeli cokolwiek poważnego dzieje się z naszym zdrowiem, nie możemy pozwolić sobie na 5 miesięczne oczekiwanie na wizytę u specjalisty. Ostatecznie tylko kobiety na emeryturze zaklepują terminy do różnych lekarzy na cały rok z góry, następnie z gazetką w ręku, wręcz towarzysko przesiadują na szpitalnych korytarzach. Każdy zaś młody, aktywny człowiek w razie jakichkolwiek objawów jest zmuszony skorzystać z płatnej, prywatnej porady lekarskiej. Jestem do tego faktu tak naturalnie przyzwyczajona, że nie spędza mi to snu z powiek.

Sprawa jednak rodzenia dzieci uświadomiła mi, jak wielki wpływ na całe nasze wczesne macierzyństwo ma sposób potraktowania nas z wielką delikatnością i ludzkim zrozumieniem. Przy pierwszej cesarce, gdzie zostałam na noc sama z córeczką dzień po operacji, niezdolna do wstawania, a jednak zmuszona do „obsługiwania” nieznanej mi, wymagającej istotki wprawiła mnie w wielki lęk. Odwiedziny ojca dziecka, ustalone na konkretny czas, walka, żeby mógł być z nami i pomagał, nieudana próba wynajęcia osobnego pokoju dla partnera, opryskliwe zachowanie pielęgniarek sprawiły, że postanowiłam nie mieć więcej dzieci. Czułam, że rodząc dziecko kończysz całkowicie z szacunkiem i swoimi potrzebami, ponieważ od tego momentu zaczynasz „ misję bezpłciowa, wykończona matka”.

Na szczęście po jakimś czasie racjonalnie podeszłam do tematu. Drugie dziecko- owszem, ale tylko w atmosferze ciepła, serdeczności, tolerancji i pomocy. W celu znalezienia takiego miejsca dokonałam szerokiego wywiadu, zjeździłam wszystkie kliniki, aspirujące do miana dobrych w Krakowie i zrozumiałam, że tylko tam, gdzie czysto prywatnie ustalasz warunki, możesz później wymagać. Z góry wiadomo, że masz prawo mieć tam własne preferencje i nikt tego brutalnie nie zakwestionuje. Nie ma dzikiego zachodu, humorów przełożonej. Zgadza się, że nawet w najzwyklejszym szpitalu można świetnie trafić, dostać wsparcie, pomoc podczas porodu. Można. Ja jednak tym razem nie chciałam pozostawiać tak ważnej kwestii jak poród przypadkowi. Okazało się, że w Krakowie owszem, klinik wiele, jednak całkowicie prywatna i profesjonalna tylko jedna. Nie żałuje do dziś wyboru.

Udało się. Mój syn urodził się w warunkach, które mogę porównać do fizycznego i psychicznego SPA. Totalny profesjonalizm doktora, wspaniała, kameralna klinika, wsparcie i pomoc w każdej sekundzie pobytu. Boli Cię coś? Pomogą natychmiast. Martwisz się? Dla spokoju serca dostaniesz odpowiedź na Twoje pytania. Chcesz spać? Dzieckiem zajmą się uśmiechnięte, ciepłe położne. Karmisz piersią? Twoja decyzja -po uprzednim usłyszeniu „ za” i „ przeciw”. Możesz wybierać i decydować znając konsekwencje swoich postanowień. Masz głos, który jest wysłuchany. Jesteś istotą., kobietą , człowiekiem, a nie tylko maszyną, która ma urodzić dziecko i słuchać „ w ciemno” otaczających Cię pielęgniarek. Nie ważne, że każda jest tylko kobietą taką jak Ty, może mieć inne poglądy, swoje uprzedzenia, nie znać Twojej sytuacji. Masz jej słuchać.

W klinice dr nauk med. Zbigniewa Libera jest inaczej. Pod dom, w którym znajduje się szpital przyjeżdżasz uśmiechnięta, zrelaksowana. Wiesz, że tam wydarzy się wielka sprawa i że nie będziesz wówczas sama. Pamiętam kilka kobiet, które wraz ze mną przyjechały z różnych miast Polski. Ja, mieszkając w Krakowie, nie mogłam się nadziwić, że kobiety jadą tu specjalnie nawet z północy kraju. Wiedziały one jednak, że te najważniejsze chwile są warte każdej odległości i ceny. Po urodzeniu dziecka przez pacjentkę pielęgniarka niosła maleństwo do umycia i pomiarów wołając „ Mamy chłopca Pawełka na świecie”.

Wszystkie osoby od razu cieszyły się wraz z rodzicami, czuły podniosłość chwili. Z każdą pacjentką mógł być stale obecny ojciec dziecka lub członkowie rodziny, wszyscy w atmosferze intymności a zarazem wzajemnego wsparcia cieszyli się tymi cudownymi momentami, które nigdy już nie powrócą. Dodatkowo fakt, że doktor Liber ma do pomocy wspaniale wykwalifikowany personel znany w Polsce, sprawia, że kobieta czuje się bezpiecznie i spokojnie. Tam niczego się nie lekceważy- ani głosów ciała, ani psychiki. Jesteś traktowana kompleksowo, jako kobieta wraz z emocjami, uczuciami, zachowaniami.

Słyszałam wiele negatywnych opinii na temat bezpośredniego podejścia doktora do pacjentek. I powiem na ten temat jedno: to człowiek niespotykany, lubiący prowokować swoimi poglądami, ale wspaniały specjalista z tak ogromną wiedzą i doświadczeniem, że nie mamy wręcz prawa krytykować jego sposobu bycia. Nikt nie musi podobać się wszystkim. Sposób bycia, mówienia- to sprawy indywidualne. Wybieranie jednak lekarza, który będzie pięknie mówił w oczy, zaś w praktyce ignorował pacjentkę jest zupełnie bezsensowne. Dr Liber to kontrowersyjny człowiek o wielkiej wiedzy medycznej i życiowej. To typ człowieka, który wkłada kij w mrowisko i pozwala ludziom samym szukać i dochodzić do wniosków. Od 4 lat mam z doktorem kontakt i wiem, że w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych, dzwonię i jadę w ciemno z każdego zakamarka Polski do kliniki Life.

Na koniec chciałam jeszcze poruszyć temat cesarki na życzenie i wielu innych zabiegów, o które zawsze jest społeczna wojna. Uważam, że kobiety powinny znać prawdziwe, realne skutki wszystkich decyzji, które dotyczą ich kobiecości. Lekarz powinien prawdziwe informować o konsekwencjach naszych wyborów. Podkreślam „ naszych wyborów”. Nie są to wybory lekarzy, pielęgniarek, otoczenia. Nasze życie jest nasze i mamy prawo decydować po otrzymaniu fachowej porady o tym, jak chcemy urodzić dziecko, jak je karmić, jak wychowywać. Zwiększać powinien się jedynie poziom rzetelnej informacji pozbawionej interesu wybranych warstw społecznych, nie zaś kontrola nad człowiekiem. Zabranianie, nakazywanie nic nie da. Wszelkie zabronione sprawy schodzą po prostu do podziemia. Trzeba edukować, tłumaczyć, uświadamiać. Nie wierzę, żeby jakakolwiek kobieta chciała świadomie skrzywdzić siebie lub swoje dziecko. Dzieje się tak jedynie w przypadkach, kiedy nie udzielono jej fachowej porady, nie wyciągnięto ręki. Owszem, dzisiaj dostęp do informacji jest ogromny. Czy jednak z forum internetowego można czerpać sprawdzone informacje i na ich podstawie podejmować życiowe decyzje? Raczej jest to ryzykowne. Można w ten sposób zorientować się w temacie, jednak sprawdzona wiedza może pochodzić jedynie od specjalisty.

O czym mówię? O decyzji co do sposobu urodzenia dziecka, o sposobie i wyborze czasu na zajście w ciążę i urodzenie dziecka i wielu innych, wzbudzających niepotrzebne emocje tematach. Jeżeli kobieta wpada w wielki lęk , ponieważ zaszła w niespodziewaną ciążę, powinna mieć szansę otrzymania wszelkiej, zaznaczam prawdziwej informacji o skutkach usunięcia ciąży. Uważam, że to wystarczy. Nakazywanie jej przez społeczeństwo podjęcia konkretnych kroków, do których nie jest przekonana sprawi, że zrobi i tak po swojemu, po cichu. Każdy dobry ginekolog i położnik powinien traktować kobietę jako ciało, duszę i psychikę. Dopiero kompleksowe podejście daje nam szansę na podjęcie właściwych, optymalnych dla nas decyzji. Moim udanym wyborem było wnikliwe szukanie kliniki na godne urodzenie drugiego dziecka. Zamiast depresji poporodowej czułam się kobieco, spokojnie, wręcz wspaniale. Mój radosny, beztroski, niezwykle spokojny po porodzie syn jest namacalnym dowodem na mój spokój podczas ciąży i cesarki u dr Libera. Niestety nie mogę tego powiedzieć o moim pierwszym porodzie - na szczęście drugi raz wyparł z pamięci trudy pierwszego i dzisiaj uważam, że ciąża i poród mogą być wspaniałym przeżyciem w którym świeżo upieczona matka zyskuje jeszcze więcej pewności siebie, spełnienia i kobiecości.