piątek, 27 listopad 2020 11:27

5 sygnałów, które świadczą o konieczności wymiany podłogi z drewna

podłoga z drewna podłoga z drewna

Podłoga z drewna fantastycznie prezentuje się w salonie czy sypialni Twojego domu, ponieważ nadaje pomieszczeniu luksusowego wyglądu, ciepła, oraz odczucia ponadczasowości. Drewniane podłogi, jednak pomimo swoich wielu zalet, nie są wieczne i wymagają wymiany w pewnych okolicznościach.

Jak poznać, że to odpowiedni czas, by wymienić podłogę? Oto pięć sygnałów, które świadczą, że musisz rozpocząć poszukiwanie salonu podłóg.

 

Pęknięcia i bruzdy

Jeżeli deski podłogowe w Twoim domu mają widoczne pęknięcia lub bruzdy, najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana pojedynczych desek. Uszkodzenia te mogą być spowodowane na przykład upuszczeniem na podłogę ciężkiego przedmiotu, co może zdarzyć się każdemu. Jeżeli posiadasz jakieś zapasowe deski, które zostały Ci po montażu, teraz się przydadzą, a jeśli nie masz takich desek, sprawdź ofertę salonów podłóg i kup nowe w kolorze najbardziej zbliżonym do tego, który posiadasz. W przypadku bruzd możesz spróbować najpierw mazaków lub wosków koloryzujących, a także mieszanki masy szpachlowej z pyłem po cyklinowaniu.

Zmniejszona grubość desek

Jeżeli regularnie cyklinujesz swoją podłogę, z czasem może ona znacznie stracić na grubości, a jej wymiana okaże się konieczna. Cyklinowanie polega za ścieraniu zewnętrznej warstwy drewna i jej ponowne zabezpieczenie. Jest to proces, który ma za zadanie gruntownie odświeżyć Twoją drewnianą podłogę. Kiedy jednak wykonujesz cyklinowanie wielokrotnie, grubość desek Twojej podłogi może wynosić około 3 mm lub mniej, co jest sygnałem do natychmiastowego jej wymienienia.

Oznaki gnicia i wybrzuszenie desek

Jeden z najłatwiejszych oznak do rozpoznania, gnicie lub wybrzuszanie się desek podłogowych jest wyraźnym sygnałem, by wymienić Twoją podłogę z drewna. Wybrzuszenia powstają w skutek zalanie podłogi od spodu, a gnicie najczęściej występuje w okresie długiej ekspozycji podłogi na wilgoć. Kiedy więc zaobserwujesz pleśń lub wybrzuszenia, nie wahaj się i wymień czym prędzej swoją podłogę, najlepiej na parkiet wykonany z materiałów odpornych na wodę. Nie warto ryzykować utraty zdrowia.

Skrzypienie podłogi

Istnieje kilka powodów, które mogą być przyczyną wyjątkowo głośnego skrzypienia Twojej podłogi. Może być ona, stara i wybrzuszona, a deski przy nacisku ocierają się o siebie, albo źle zamontowana lub położona na nierównym podłożu. Jeżeli problemem jest wiek i zużycie, podłogę najlepiej wymienić, ale jeśli skrzypienie wynika z pozostałych dwóch powodów, możesz odstające deski przymocować mocniej do podłoża lub nasmarować łączenie desek talkiem, ewentualnie olejem silikonowym.

Plamy, których nie można usunąć

Drewniane podłogi z czasem mogą ulec trwałym zabrudzeniom. Takie substancje jak atrament, wino lub nawet woda na niezabezpieczonym parkiecie może zmienić się w plamę, której nie sposób usunąć. W tym wypadku należy wymienić pojedyncze deski Twojej drewnianej podłogi.

Dbaj o swoją drewnianą podłogę, lakieruj ją i uważaj na wszystkie pięć sygnałów, które oznaczają, że nadszedł czas na wymianę. Drewniane, zadbane podłogi są ozdobą Twojego domu, im więcej o nich wiesz, tym lepiej.

© 2013-2020 by SN2.EU