poniedziałek, kwiecień 22, 2024
poniedziałek, 27 kwiecień 2020 18:03

Jakie elementy wchodzą w skład zastawy obiadowej?

Zastawa obiadowa Zastawa obiadowa

Prawidłowo i elegancko nakryty stół to wizytówka domu oraz gospodarzy przyjmujących gości. Stylowy serwis obiadowy to nietuzinkowa ozdoba każdego salonu. Z takiej zastawy możemy korzystać nie tylko podczas uroczystych przyjęć i rodzinnych obiadów.

Warto dodać, że z niektórych elementów serwisu można korzystać także na co dzień. Dzięki nim dodamy posiłkom trochę klimatu i nieco bardziej dostojnego charakteru. Dowiedzmy się więc, jakie elementy wchodzą w skład zastawy stołowej.

Zastawa obiadowa - co to jest? 

Wiele osób myśląc o serwisie obiadowym, widzi oczami wyobraźni wyłącznie komplet talerzy i misek. I choć w większości przypadków tak wygląda zastawa obiadowa na kilkanaście osób, to w praktyce pod tym pojęciem znajdziemy większość naczyń, które na co dzień służą nam do spożywania, a także serwowania potraw. 

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych kupimy zastawę stołową na dwa sposoby. Możemy np. zdecydować się na zakup gotowego zestawu, który będzie pasował do naszego wnętrza pod względem wizualnym. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, dla ilu osób jest on przeznaczony. Istnieje także druga opcja - samodzielne skompletowanie serwisu w sklepie, który posiada w swoim asortymencie poszczególne, niezbędne dla nas elementy. I choć pierwsze rozwiązanie zapewnia kupującym naprawdę dużą wygodę, to właśnie to drugie pozwala na dopasowanie zastawy obiadowej do naszych potrzeb oraz przede wszystkim wymagań. Warto dodać, że gotowe komplety zwykle charakteryzują się klasycznymi wzorami i kształtami, które nie każdemu przypadną do gustu. 

Podstawowe elementy zastawy obiadowej

Talerze to główny element w serwisie obiadowym. Znajdziemy tam talerze służące do spożywania i serwowania posiłków. Oprócz głębokich i płytkich modeli warto zaopatrzyć się także w modele przeznaczone do deserów. Dodatkowymi elementami są zazwyczaj bulionówki, salaterki, półmiski, a także waza do zupy. Oczywiście wszystkie wyżej wymienione elementy są wykonane w spójnym stylu. 

Zastawa obiadowa najczęściej składa się ze szklanek przeznaczonych do spożywania ciepłych napojów oraz tych do alkoholi. Te pierwsze są bardzo wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury ponieważ są wyprodukowane z hartowanego szkła. Część z nich posiada także charakterystyczny uchwyt. W przypadku szklanek do trunków możemy wyróżnić kilka rodzajów dopasowanych do danego alkoholu. Whisky spożywamy w modelach w kształcie walca, które charakteryzują się grubym dnem. Wysokie i zwężane szklanki przydadzą się do serwowania drinków, z kolei te charakteryzujące się tradycyjną budową należy wykorzystać do podawania soków oraz wody mineralnej. 

Choć główny element zastawy stołowej to talerze, znajdziemy na rynku także serwisy, w których skład dodatkowo wchodzą sztućce. W zależności od rozmiaru, w konkretnych zestawach możemy znaleźć sztućce obiadowe, czyli łyżki, widelce, noże i łyżeczki. Popularnym dodatkiem w wielu serwisach są także sztućce deserowe. W nieco bardziej zaawansowanych zestawach znajdziemy np. chochlę do zup i sosów czy specjalną łopatkę do ciasta. 

Być może poszczególne rodzaje talerzy, szklanek i sztućców wydają się być skomplikowane, to najważniejsze jest to, aby wybrana przez nas zastawa stołowa odpowiadała przede wszystkim naszym gustom oraz potrzebom. Podczas zakupu pamiętajmy także o tym, że serwis obiadowy w wielu sytuacjach spełnia funkcję dekoracyjną. 

Media