poniedziałek, 30 marzec 2020 13:58

Jak zbudować taras drewniany?

Tarasy drewniane Tarasy drewniane

Pomimo rosnącej popularności kompozytu, drewno wciąż jest chętnie wybieranym materiałem do budowy przydomowego tarasu. Tarasy drewniane z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Przymierzasz się do takiej inwestycji i planujesz zająć się budową samodzielnie? Sprawdź w takim razie, jak zrobić to prawidłowo – podpowiadamy!

Wybierz odpowiedniej jakości drewno

Najważniejsze decyzje podejmujesz tak naprawdę już wtedy, gdy stajesz przed decyzją zakupu materiałów. Tutaj nie powinieneś iść na kompromis. Najprostsze deski tarasowe z krajowego drewna może i są wyjątkowo tanie, ale czy naprawdę będzie Ci się to opłacać? Kupisz tanio materiał, który wymaga częstej konserwacji – nierzadko 2 razy w roku. Sosna wykazuje niską odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Lepiej postaw na bardziej egzotyczne gatunki drewna. Modrzew syberyjski, tatajuba, massaranduba czy bangkirai to tylko przykłady materiału naprawdę solidnego i trwałego. Ostatecznie możesz zdecydować się również na dąb, który jest sporo tańszy, albo świerk.

Nie zapomnij oczywiście o legarach. Zbudujesz z nich konstrukcję, na której później ułożysz deski tarasowe. Legary powinno się rozmieszczać w odstępach około 50 cm. Wcześniej dokładnie wylicz więc, ile będziesz ich potrzebował.

Stabilne i suche podłoże wysyp tłuczniem

Przed rozpoczęciem prac budowlanych musisz zająć się podłożem. Już na tym etapie postaraj się w miarę równomiernie je wypoziomować, co ułatwi Ci pracę w późniejszym czasie. Jeśli grunt jest w miarę suchy oraz stabilny, możesz go delikatnie zagęścić piaskiem. Następnie po prostu wysyp i równomiernie rozprowadzać trochę tłucznia. Grubość warstwy powinna wynosić około 10 cm.

Niestabilne lub podmokle podłoże wzmocnij betonem

Jeśli nie masz innej możliwości i musisz stawiać taras drewniany na podmokłym gruncie, powinieneś odpowiednio go wzmocnić. Użyj do tego celu chudego betonu. Przed wykonaniem posadzki zagęść podłoże piaskiem i bardzo dokładnie ubij. Następnie wylej mniej więcej 10-centymetrową warstwę betonu.

Tutaj musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Jeśli budujesz posadzkę bezpośrednio obok budynku, zadbaj o spadek. Powinien mieć on nachylenie około 3% i kierunek od budynku na zewnątrz. Dzięki temu woda deszczowa nie będzie podsiąkała pod mury.

Jak wykonać konstrukcję pod taras drewniany?

Czas zająć się teraz konstrukcją, a więc legarami, które powinieneś mieć już naszykowane. Niezależnie od tego, jakie masz podłoże, zaczynasz od rozstawienia wsporników i dokładnego ich zamocowania. Układasz je mniej więcej w odstępach co 50 cm. Jeśli taras jest przy samym budynku, pierwsze wsporniki muszą znaleźć się w odległości około 4-5 cm od muru. Wsporniki mają możliwość regulacji wysokości. Odpowiednio je poziomuj i jednocześnie kontroluj, czy w każdym miejscu jest równo.

W przypadku układania ich na betonowej posadzce, na spód powinieneś dać poliuretanową powłokę malarską. Z drewnianych desek woda będzie wymywać garbniki, które niestety niszczą beton. Jeśli w którymś miejscu brakuje Ci możliwości regulacji wsporników, możesz zastosować dodatkowe kliny. Mają one możliwość dodatkowej regulacji, a do tego jeszcze możesz na nich układać plastikowe dystanse.

Jak układać deski tarasowe?

Gdy wszystko powyższe będziesz mieć już gotowe, nadejdzie czas na wykonanie podłogi całego tarasu. Układając deski po pierwsze pamiętaj o tym, aby zachować między nimi 5 do 10 milimetrów odstępów. Jest to bardzo istotne – drewno pracuje w zależności od temperatury otoczenia. Zimą kurczy się, a latem rozszerza, a więc musi mieć trochę wolnego miejsca. Jeśli zmontujesz je bez szczeliny, szybko zaczną się wypaczać i pękać.

Do legarów deski mocuje się wkrętami, na klej lub specjalnymi blaszkami. Jeśli wybierzesz śruby, pamiętaj, aby kupić elementy nierdzewne. Korozja będzie na nich nieestetycznie wyglądać, a do tego ma ona negatywny wpływ na drewno.

Oczywiście cały czas kontroluj poziom, starając się zachować 2-3% spadek. Pamiętaj o nim zawsze, nawet jeśli taras ustawiasz na środku ogrodu. Woda deszczowa nie może długo zalegać na deskach, gdyż w krótkim czasie zacznie je niszczyć.

Na koniec przyda się czyszczenie i konserwacja

Finałem budowy konstrukcji zawsze powinno być dokładne umycie desek. Najlepiej zastosować do tego celu specjalistyczne środki ługujące drewno. Po ich nałożeniu wystarczy spłukać wodą z węża lub myjką ciśnieniową. Świeżo zbudowany taras warto od razu zabezpieczyć. Najlepiej sprawdzają się tutaj specjalistyczne impregnaty oraz oleje. Stworzona z ich wykorzystaniem warstwa skutecznie chroni drewno przed patynowaniem oraz przed działaniem wilgoci.

 Budowa tarasu jest wbrew pozorom trudnym zadaniem i dlatego najlepiej pozostawić je w rękach specjalistów. Na rynku od wiele lat funkcjonuje firma Hardwood.pl, która zajmuje się profesjonalnym tworzeniem tarasów drewnianych. Możesz na stronie zamówić bezpłatną wycenę realizacji tarasu i samemu przekalkulować, co się bardziej opłaca, czy zlecenie realizacji firmie, czy budowa samemu.

© 2013-2020 by SN2.EU