poniedziałek, 23 marzec 2020 09:26

Drzwi zewnętrzne pasywne na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Drzwi zewnętrzne pasywne Drzwi zewnętrzne pasywne

Wybierając drzwi pasywne trzeba zwrócić uwagę na szereg aspektów. Najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła, który da gwarancję, że drzwi pozostaną ciepłe nawet podczas mroźnej zimy. Ponadto ważna jest klasa antywłamaniowości zapewniająca bezpieczeństwo. Istotny jest także wygląd współgrający z architekturą domu.

Pasywne drzwi zewnętrzne montuje się w celu zmniejszenie zużycia energii w domu. Ponieważ przez drzwi i okna ucieka nawet 25% ciepła, zamontowanie tego typu drzwi pozwala zatrzymać je w domu bez konieczności dodatkowego grzania. W sumie celem budownictwa pasywnego jest osiągnięcie minimalnego zapotrzebowania na dodatkową energię cieplną, a obecnie ich zapotrzebowanie jest już i tak ok. 5-krotnie niższe niż np. dla domów energooszczędnych.

Dobrze zaprojektowane, wykonane i zamontowane drzwi zewnętrzne pasywne pozwalają znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a także przynoszą korzyści pod względem ekologicznym. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej producentów drzwi w Polsce oferuje wysokiej jakości zewnętrzne drzwi spełniające te normy.

Drzwi pasywne, czyli jakie?

Mianem drzwi pasywnych określa się drzwi zewnętrzne, które spełniają normy termoizolacyjne dla domów pasywnych. Konkretnie chodzi o wartość współczynnika przenikania ciepła, określany symbolem Ud i mierzony w W/m²K. Im niższa wartość Ud, tym cieplejsze drzwi. Dlatego w przypadku norm dla budownictwa pasywnego wskaźnik ten nie może przekraczać dla drzwi 0,8 W/m²K. Najlepsze na polskim rynku pasywne drzwi zewnętrzne drewniane osiągają wartość nawet 0,6 W/m²K.

Energooszczędne drzwi zewnętrzne CAL

W Polsce liderem wśród producentów drzwi pasywnych z drewna jest marka CAL. Firma oferuje drzwi zewnętrzne drewniane spełniające wyśrubowane normy dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego, potwierdzone przez niezależny Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI). Najlepszą termoizolacyjność mają drewniane drzwi zewnętrzne z kolekcji Arbo, Rycerskiej, AluTherm i Vintage. Można je zamówić w standardzie CPH Component, czyli dla domów pasywnych, który zapewnia doskonałą szczelność i odporność na mrozy.

Wszystkie drewniane drzwi zewnętrzne CAL w standardzie Arctic wyposażone są w próg mrozoodoporny oraz posiadają grubość skrzydła od 90 (AluTherm) do aż 102 mm (Arbo). Ponadto posiadają certyfikowaną klasę antywłamaniowości RC2, stalowe lub aluminiowe wzmocnienie ramy oraz 3-punktowy automatyczny zamek i trzy uszczelki. Wszystkie oferowane są także w okleinie drewnianej naturalnej lub pomalowane na dowolny kolor z palety RAL. Można je także zamówić w nietypowych rozmiarach i z eleganckimi naświetlami bocznymi, które wpuszczą do wnętrza światło. Dzięki temu mogą wyglądać bardzo efektownie, a jednocześnie doskonale trzymać ciepło.

 

© 2013-2020 by SN2.EU