piątek, marzec 01, 2024
piątek, 31 styczeń 2020 12:46

Plakat minimalistyczny – wybierz wzór zgodny z tegorocznymi trendami! Wyróżniony

Minimalizm, podobnie jak styl skandynawski czy industrialny, cieszy się niesłabnącą popularnością. Estetyka ta weszła już na stałe do aranżacyjnego kanonu, dlatego bez względu na obowiązujące tendencje, możemy być pewni, że zawsze będzie się świetnie prezentować.

Jeśli jednak chcemy zaktualizować nasz dotychczasowy wystrój, zachowując stonowany charakter przestrzeni, połączmy to, co modne, z tym, co uniwersalne. W jaki sposób? O tym jest właśnie ten artykuł.

Plakat minimalistyczny nawiązujący do tegorocznych trendów okaże się znakomitym sposobem na to, by odświeżyć dotychczasowy wygląd salonu, sypialni czy przedpokoju. Zaletą takiej ściennej dekoracji jest to, że będzie się doskonale prezentować zarówno teraz, jak i w kolejnych sezonach – właśnie dlatego, że to, co jest na topie, ukazuje w ponadczasowy sposób. Wybraliśmy cztery najmodniejsze propozycje, które będą rządzić światem aranżacji wnętrz w 2020 roku, i przygotowaliśmy wzory plakatów, które odznaczają się efektownym minimalizmem.

Dekoracja w kolorze Classic Blue

Zaczniemy od wyrazistego akcentu kolorystycznego, bo w stonowanej, oszczędnie urządzonej przestrzeni jeden przyciągający wzrok akcent będzie znakomitym sposobem na to, by ożywić i zdynamizować nieco wystrój, nadając mu pazura. Instytut Pantone kolorem roku 2020 ogłosił Classic Blue – niebieski, szlachetny odcień, który może się nam kojarzyć z barwą wieczornego nieba. Kolor ten doskonale koresponduje z bielą, szarościami, pastelami, a nawet czernią, dzięki czemu łatwo go wprowadzić do aranżacji. W jakim wydaniu chcemy go zaprezentować? Przygotowaliśmy dwie całkiem różne propozycje. Jeśli chcemy zachować nowoczesny charakter stylizacji, zdecydujmy się na plakat z geometryczną abstrakcją. Taki wzór z pewnością będzie pasował jak ulał do współczesnego wzornictwa. W przypadku wnętrza, które chcemy wizualnie nieco ocieplić, warto postawić na ludowy motyw. Kurpiowska leluja w niebieskim kolorze to świetny wybór.

Antyk w odświeżonym wydaniu

Plakat w stylu antycznym

Plakat w stylu antycznym

Moda kołem się toczy, nic więc dziwnego, że do głosu doszły starożytne inspiracje. Naszą kolejną propozycją będzie antyczny plakat w ramie. Minimalizm będzie doskonale pasował do greckiej kultury, w której tak ważna była harmonia, porządek i ład. Moglibyśmy zdecydować się na przedstawienia architektury, monumentalne kolumny lub piękną ceramikę, ale postanowiliśmy skupić całą naszą uwagę na antycznych rzeźbach, które stały się wzorem dla wielu przyszłych pokoleń rzeźbiarzy i malarzy. Nie będą to jednak fotografie, lecz oszczędne w środkach rysunki – proste, oczywiście minimalistyczne w wyrazie szkice, które za pomocą kilku tylko kresek dają znakomite wyobrażenie o tym, jak zachwycająco prezentowały się antyczne posągi. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca, możemy stworzyć z takich przedstawień tryptyk i zawiesić go nad kanapą w salonie lub nad wezgłowiem łóżka w sypialni.

Etno w duchu „less is more”

 Plakat w stylu etno

Plakat w stylu etno

Podobnie jak moda na antyk wróciła w tym roku, tak i przedstawienia inspirowane kulturą Afryki znów cieszą się dużym zainteresowaniem. Motywy etno co jakiś pojawiają się na salonach, ale w tym roku odsłaniają przed nami całkiem nowe oblicze. Jakie? O wiele bardziej nowoczesne. Właśnie dlatego będą się doskonale prezentować w formie minimalistycznego wzoru. Na takim plakacie znajdzie się barwny deseń, który może przywodzić na myśl tradycyjne, afrykańskie tkaniny, z których szyje się ludowe stroje, jednak jego forma będzie nieco bardziej uproszczona. Proste, geometryczne figury i paleta barwna ograniczona do dwóch lub trzech kolorów sprawią, że taka dekoracja będzie z pewnością efektowna, ale jednocześnie zachowa swój oszczędny w wyrazie charakter.

Mindfulness w dekoracji wnętrz

Minimalistyczne plakaty

Minimalistyczne plakaty

W tym roku bardzo popularnym trendem jest mindfulness. Do tej pory pojęcie to pojawiało się przede wszystkim w kontekście samorozwoju, ale 2020 rok sprawia, że spojrzymy na nie z szerszej perspektywy. To, w jaki sposób urządzone jest wnętrze, w którym przebywamy na co dzień, ma bardzo duży wpływ na nas i nasze samopoczucie. Właśnie dlatego tak ważne jest, by stworzyć sobie idealną przestrzeń do mieszkania. Idea mindfulness zakłada świadome życie, uważne patrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, a także skupianie się na obecnym momencie. Z pewnością oszczędny wystrój jest doskonałym krokiem w tym kierunku, bo zagwarantuje nam wnętrze pełne harmonii, które nie będzie nas rozpraszać. Natomiast świetnym uzupełnieniem takiej aranżacji będzie plakat typograficzny. Minimalistyczny w wyrazie napis: „Be present”, „Enjoy the little things” lub „Life is pleasure. Enjoy it” każdego dnia będzie nam przypominać o tym, by żyć tu i teraz, pamiętając, co jest w życiu najważniejsze.

Minimalizm to trend o ponadczasowym charakterze, ale nie musi funkcjonować w oderwaniu od tego, co aktualnie dzieje się w świecie aranżacji wnętrz. Wybierając modne rozwiązania, zaprezentowane jednak w oszczędnej formie, zagwarantujemy sobie wyjątkowy wystrój, od którego nie będziemy mogli oderwać oczu.

Tekst przygotowany we współpracy z Redro.pl