niedziela, czerwiec 23, 2024
piątek, 20 grudzień 2019 18:55

Samodzielne odnawianie mebli

Odnawianie mebli Odnawianie mebli

Wbrew pozorom renowacja mebli w domowym zaciszu wcale nie jest trudna, trzeba jedynie odpowiednio przygotować się do tego. Oczywiście trzeba też dobrać odpowiednią farbę, jednak dzisiejszy rynek w tej dziedzinie ma naprawdę wiele do zaoferowania.

 

Drugie życie starych mebli
     Stare meble w nowoczesnym wnętrzu potrafią stworzyć klimat, dlatego, zamiast pozbywać się ich, warto pomyśleć nad renowacją, by pasowały do całości. Ponadto meble, które liczą już kilkadziesiąt lat, zapewne będą wykonane z litego drewna, a co za tym idzie, będą solidne i trwałe nie to, co dzisiejsze meble z płyty słabej jakości. Przed rozpoczęciem odnawiania szaf czy kredensów, warto zastanowić się jakiego efektu się oczekuje. Jeśli meble mają zachować swój pierwotny wygląd, wystarczy tylko położyć warstwę lakieru ochronnego bądź wosku, pamiętając by wcześniej wszystkie odpryski czy nierówności zmatowić odpowiednim papierem ściernym. Na rynku jest szeroki wybór lakierów z połyskiem, półmatowych czy matowych, które idealnie sprawdzą się do takich celów, a dodatkowo nie mają specyficznego zapachu, więc można bez przeszkód malować wewnątrz domu. Za pomocą lakieru można odnowić antyczne stoliki kawowe, komody, kredensy czy stare ramy łóżek, jednym słowem mówiąc, wszystkie drewniane powierzchnie. Planując zmianę koloru, trzeba będzie włożyć więcej pracy w renowację, gdyż konieczne będzie dokładne czyszczenie starych powłok.
Zmiana koloru starych mebli
     Renowacja mebli obejmująca całkowitą zmianę koloru będzie czasochłonnym procesem, ale wbrew pozorom nietrudnym. Trzeba pamiętać, by wcześniej o ile jest to możliwe rozkręcić poszczególne elementy, ściągnąć drzwi itp. by łatwiej było malować. Zaopatrzenie się w dobrej jakości papier ścierny, maszyny czyszczące czy preparat do odtłuszczania będzie koniecznością. Takie prace lepiej wykonywać w garażu, gdyż przy szlifowaniu może powstawać duża ilość pyłu. Przygotowane do malowania stoliki kawowe czy konsole trzeba porządnie oczyścić z wszelkich pyłków i odtłuścić. UWAGA! Stare meble często były impregnowane specjalną bejcą, malując je farbami akrylowymi, mogą powstawać nieestetyczne żółto brązowe plamy, których nawet wielokrotne malowanie nie pokryje. Wcześniejsze zrobienie próby pozwoli zaoszczędzić czas i farbę. W sklepach dostępne są specjalne farby podkładowe i to od nich należy zacząć, a dopiero później można malować właściwą farbą. To, jakimi narzędziami będą malowane meble, także nie jest bez znaczenia. Każdy producent farb jasno określa, czym należy je nakładać. Gładkie powierzchnie malowane pędzlem mogą nie wyglądać estetycznie, dlatego kuweta i wałek okażą się bardzo pomocne. Można pokusić się również na malowanie natryskowe, jednak to już będzie dodatkowy koszt, choć efekt na pewno będzie tego wart.
Czy meble po domowej renowacji będą trwałe?
     Jeśli meble zostaną odpowiednio przygotowane i pomalowane farbami dedykowanymi do konkretnej powierzchni, renowacja zakończy się sukcesem a stoliki kawowe, szafy czy toaletki będą nadal mogły służyć przez długie lata. Należy jednak pamiętać, że czas schnięcia farby nie jest równoznaczny z czasem, kiedy meble można w pełni użytkować. Lepiej przeczytać informacje zawarte na opakowaniu, by nie trzeba było zaczynać pracy od nowa. Po malowaniu meble można eksploatować zazwyczaj po 14 dniach. Wtedy farba i lakier są w pełni utwardzone, a co za tym idzie, meble będą oporne na uszkodzenia i bez problemu będzie można je myć. Nowa warstwa farby nie będzie trwała, jeśli powierzchnia zostanie źle przygotowana, stary łuszczący się lakier nie zostanie całkowicie zeszlifowany. Nie mając czasu na gruntowne przygotowania mebli lepiej nie zabierać się za malowanie, bo efekt nie będzie zadowalający.