środa, czerwiec 19, 2024
czwartek, 19 grudzień 2019 14:51

Odbiór techniczny nieruchomości – na czym to polega?

Odbiór nieruchomości Odbiór nieruchomości

Spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, który opisuje przekazanie budowli, jest jednym z ostatnich kroków, jaki musimy wykonać, by otrzymać klucze do swojego mieszkania. Jest to bardzo emocjonujący moment dla nabywcy, w którego trakcie łatwo coś przegapić. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Główne punkty, które należy sprawdzić, określi wspomniany wcześniej protokół. Powinniśmy spisać, kiedy i kto dokonuje odbioru, opisać lokal mieszkalny bądź usługowy i zanotować stan liczników. Jednym z kolejnych etapów będzie wskazanie wszystkich usterek – co nie jest równoznaczne z ich uznaniem, ale zobowiązuje dewelopera do odniesienia się do zapisanych uwag. Na tym etapie spotkamy się z największymi trudnościami – niewiele osób ma fachową wiedzę, jeśli chodzi o architekturę i budownictwo. Nie znamy aktualnych norm ani często stosowanych w budownictwie sztuczek, raczej nie posiadamy profesjonalnego sprzętu. Ponadto, jest to moment szczególnie emocjonujący, co również zaburza naszą ocenę. Jak w takim razie poprawić swoje szanse na staranne wykonanie naszych czterech kątów?

Fachowy odbiór techniczny

Coraz popularniejszą usługę oferują firmy zlokalizowane na terenie całego kraju. Fachowiec wyposażony w narzędzia, wiedzę i doświadczenie, razem z nami i deweloperem dokona przeglądu lokalu. Najczęstszymi rzeczami, które wymagają sprawdzenia, jest szczelność oraz montaż drzwi i okien, ubytki i odchylenia od płaszczyzny, jeśli chodzi o tynki, wylewki i sufity, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne – obtłuczenia, wgniecenia. Niedoróbki znalezione podczas odbioru mieszkania nie są niczym strasznym, jeżeli tylko dokładnie je opiszemy i będziemy wymagać poprawienia.

Czy tylko do mieszkania w bloku?

Oczywiście, że nie! Odbiór techniczny dotyczy także domów jednorodzinnych. Specjaliści, świadczący takie usługi, mają wiedzę, by ocenić również wykończenie elementów takich jak elewacje, dachy, wiaty, a także otoczenie domu. Przykładowo, przedsiębiorcy oferujący pomoc w odbiorach mieszkań w Gdańsku, zajmują się także sprawdzeniem domów wolnostojących. Warto skontaktować się z tymi samymi firmami, przykładowo poprzez sprawdzenie przedsiębiorstw oferujących pomoc w odbiorach mieszkań w Gdańsku, znajdziemy również ofertę dotyczącą domu wolnostojącego. Więcej informacji, wraz z opisem całego procesu, znajdziemy na https://odbiorymieszkan.info/odbiory-mieszkan-gdansk.

Doradztwo i pomoc w spisaniu protokołu odbiorczego to jedna z lepszych inwestycji związanych z naszymi wyczekiwanymi czterema kątami. Oszczędzimy sobie wiele zmartwień i nieprzespanych nocy, dzięki wyłapaniu wszystkich problemów na wczesnym etapie. Fachowa porada pozostaje tu nieoceniona.