środa, 18 grudzień 2019 13:53

Jak kupić sprawdzony dom?

Opinia techniczna budynku Opinia techniczna budynku

Kupno własnego domu to zadanie, które spędza sen z powiek wielu osobom. Wiąże się ono zwykle z dużym stresem – w końcu zakup domu to ogromne przedsięwzięcie, na które przeznaczamy zwykle oszczędności całego naszego życia, albo też na które bierzemy kredyt w bardzo dużej wysokości.

 

Gdzie szukać wymarzonego domu?

Obecnie najwięcej ofert sprzedaży domów czy mieszkań znajduje się w Internecie. Jest wiele serwisów, na których znaleźć możemy ogromną ilość propozycji pochodzących zarówno od biur nieruchomości, jak i od prywatnych sprzedawców. Tu też musimy podjąć decyzję – zazwyczaj decydując się na kupno domu za pośrednictwem biura nieruchomości zmuszeni będziemy zapłacić prowizję. Biorąc pod uwagę wysokość cen domów wcale nie będzie ona mała. Z drugiej jednak strony duża ilość osób sprzedających domy decyduje się właśnie na skorzystanie z usług biura nieruchomości. Jeśli kompletnie zrezygnujemy z tego typu ofert, możemy narazić się na przegapienie oferty sprzedaży naszego wymarzonego domu. Dlatego też warto wybrać opcję pośrednią – możemy brać pod uwagę zarówno propozycje pochodzące od biur nieruchomości, jak i te pochodzące od osób prywatnych, jednak pamiętajmy, że co do wysokości prowizji możemy się zawsze z biurem nieruchomości targować.

Opinia techniczna budynku – czy jest potrzebna?


Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do kupna domu, warto sprawdzić pewne kwestie, aby później nie być rozczarowanym i nie narazić się na niepotrzebne koszty. Jeśli już wydaje nam się, że znaleźliśmy nasz wymarzony dom, warto pomyśleć o zleceniu opinii technicznej budynku. Koszt sporządzenia takiego dokumentu nie jest zbyt wygórowany, porównując go z kosztami, na jakie moglibyśmy się narazić, gdybyśmy nie wiedzieli o ewentualnych nieprawidłowościach.
Opinia techniczna budynku sporządzona powinna być przez fachowca i jest ona niczym innym, jak oceną stanu technicznego budynku. Szczególnie warto się na nią zdecydować, jeśli zaobserwowaliśmy na przykład pęknięcia na ścianach czy też rysy na stropach. Oznaki te mogą być tylko objawami standardowego zużycia materiałów, lecz opinia techniczna budynku pozwoli nam zweryfikować czy wszystko z konstrukcją wybranego przez nas domu jest w porządku.

© 2013-2020 by SN2.EU