poniedziałek, 21 październik 2019 18:09

Mieszkania w największych polskich miastach – jak kształtują się ceny?

Kupno mieszkania we Wrocławiu Kupno mieszkania we Wrocławiu

Ceny mieszkań w Polsce nie są niskie. Ponadto spotęgowały je ostatnie podwyżki. Ile obecnie trzeba zapłacić za własne „M” w największych miastach w kraju?

Zakup własnego mieszkania to nie lada wydatek. Chociaż coraz więcej klientów płaci gotówką, to jednak dla wielu z nich jedynym sposobem na zamieszkanie na swoim nadal jest wzięcie kredytu mieszkaniowego.

Teraz ceny mieszkań są jeszcze wyższe niż w zeszłym roku, jak wskazują eksperci. Na jaki wydatek należy się przygotować?

Ceny ofertowe mieszkań w największych miastach w Polsce

Według statystyk przygotowanych wspólnie przez serwisy Bankier.pl oraz OtoDom, ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym są obecnie na wysokim poziomie. Nie studzi to jednak zapałów kupujących, ponieważ zapotrzebowanie na lokale jest stale bardzo wysokie.

We wrześniu 2019 roku średnie ceny mieszkań w Warszawie wynosiły 8 325 złotych za metr kwadratowy na rynku pierwotnym i aż 10 806 złotych za metr kwadratowy na rynku wtórnym. Wysokie ceny zanotowano także w Krakowie i Gdańsku, gdzie za metr kwadratowy lokalu na rynku pierwotnym należy zapłacić odpowiednio 8 210 złotych i 8 225 złotych oraz na rynku wtórnym 9 392 złote oraz 9 769 złotych.

Nieco mniej kosztują mieszkania we Wrocławiu. Tu metr kwadratowy lokalu z rynku pierwotnego to średnio 7 368 złotych, natomiast na rynku wtórnym to 8 020 złotych za metr kwadratowy.

Aktualne ceny mieszkań we Wrocławiu można sprawdzić też na stronie dewelopera Vantage pod adresem: https://vantage-sa.pl/mieszkania-na-sprzedaz-we-wroclawiu/.

Małe metraże i dobra lokalizacja podwyższają ceny

Zaprezentowane powyżej ceny nieruchomości to średnie ceny ofertowe. Mogą one maleć, na przykład w wyniku negocjacji cenowych.

Warto jednak wskazać, że mogą także rosnąć. Głównymi czynnikami determinującymi większy koszt są mniejszy metraż nieruchomości oraz jej dobra lokalizacja – blisko centrum, linii komunikacyjnych. Różnice cenowe mogą w tym przypadku wynosić nawet powyżej 1 000 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

© 2013-2020 by SN2.EU