środa, 23 październik 2019 16:35

Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

Przechowywanie jedzenia Przechowywanie jedzenia

Wielu osobom wydaje się, że wiedzą jak przechowywać żywność. W praktyce jednak okazuje się inaczej. Czy wiesz jaka różnica jest między najwyższą a najniższą półką w lodówce lub jaka jest optymalna temperatura w zamrażarce? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego wpisu. Zachęcamy do lektury! 

Półka ma znaczenie!

Wydaje się, że temperatura w lodówce w każdym miejscu jest taka sama. To nieprawda! Miejsce w lodówce ma bardzo duże znaczenie, dlatego zwracajmy uwagę na rozłożenie produktów. W innym miejscu bowiem będziemy przechowywać włoszczyznę, a w innym mięso. 

Na górnej półce powinniśmy przechowywać produkty mleczne i przetwory lub ciasta - jogurty, śmietanę, dżemy i konfitury. Będziemy mieli wtedy pewność, że dzięki optymalnej temperaturze (ok.  8°C) nie będą rozwijały się bakterie gnilne. 

Półka środkowa (4-7°C) to półka przeznaczona na produkty mniej trwałe takie jak twaróg, sery czy wędliny. To także dobre miejsce na przechowywanie obiadu - na tej półce bez problemu zwykle zmieści się np. garnek z zupą. Pamiętajmy jednak, by garnek szczelnie przykryć pokrywką!

Najniżej położona półka to miejsce najchłodniejsze (ok. 2°C) i po powrocie z zakupów odkładajmy na nią świeże mięso i ryby - niska temperatura hamuje rozwój bakterii. 

Dolne szuflady przeznaczone są idealne do przechowywania warzyw i owoców, z kolei na boczne półki powinniśmy odkładać oleje, sosy, soki i jajka. Jajka możemy przechowywać w lodówce nawet do 3 tygodni!

Nie wszystko nadaje się do przechowywania w lodówce!

Nie wszystkie produkty powinniśmy przechowywać w lodówce. Część owoców i warzyw nie lubi zimna, a wilgotny klimat lodówki im nie służy. Przykładem są banany, które w lodówce zaczynają psuć się. 

Lodówka Liebherr 

Lodówka Liebherr

Podobnie nie przechowujmy w lodówce jabłek, gruszek i pomidorów, które w wilgotnych warunkach lodówki tracą smak i wygląd. Marchew i ziemniaki lepiej przechowywać w temperaturze pokojowej w ciemnym i suchym miejscu. 

Na szczęście na rynku pojawiły się lodówki pozwalające na przechowywanie produktów, których dotychczas nie powinniśmy przechowywać w lodówce. Dzięki zwiększeniu kontroli nad temperaturą i wilgotnością możemy przechowywać w nich np. owoce tropikalne. 

Nowoczesna technologia gwarantem długotrwałej świeżości 

Znamy już zasady prawidłowego przechowywania żywności w lodówce. Ale powinniśmy wiedzieć, że są dodatkowe sposoby na znaczne przedłużenie świeżości produktów. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniej technologii zapewnimy sobie dodatkową przestrzeń przechowywania, przedłużymy termin przydatności do spożycia produktów, a dodatkowo zatroszczymy się o środowisko! 

Lodówki Liebherr wyposażone zostały w szereg nowoczesnych technologii, dzięki czemu są nie tylko sprzętem energooszczędnym, ale także znacznie przyczyniają się do zachowania właściwej higieny w kuchni. Dzięki technologii BioFresh lodówka Liebherr zapewni odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Wykorzystując zdrowe podejście Liebherr sprawimy, że przechowywane warzywa, mięso, ryby oraz pozostałe produkty zachowają nie tylko świeżość, ale także cenne witaminy, smak i aromat. Oprócz tego lodówki wyposażone w technologię Ice Center dostarczą nam kostki lodu, kruszony lód i chłodną wodę, co pozwoli na szybkie i proste serwowanie chłodnych domowych napojów!

 

© 2013-2020 by SN2.EU