środa, 12 czerwiec 2019 14:04

Jak wybrać zbiornik na deszczówkę do swojego ogrodu?

Zbiornik na deszczówkę Zbiornik na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę stają się coraz bardziej modne. Są ekologiczne, bo pozwalają na oszczędzanie wody pitnej. Generują też realne oszczędności, ponieważ nie pobiera się wody wodociągowej do podlewania ogrodu. Montaż takiego zbiornika to strzał w dziesiątkę dla każdego posiadacza ogródka. Zwłaszcza jeśli ceni on sobie swoje finanse. Tylko... jak wybrać zbiornik na deszczówkę?

Pod ziemią czy nad?

Pierwszy wybór jakiego należy dokonać to decyzja gdzie ma zostać umieszczony zbiornik. Do wyboru mamy dwie opcje. Zbiornik może być ustawiony nad ziemią lub pod nią. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy. Naziemne zbiorniki stawia się po prostu pod rynną i tam zbierają wodę. To bardzo proste rozwiązanie. Ogromnym plusem jest niski koszt takiego zbiornika oraz łatwość montażu. Dodatkowo mają też walory dekoracyjne. Po prostu dobrze się prezentują i są elementem aranżacji ogrodu. Dobrze dobrany egzemplarz może być prawdziwą ozdobą. Takie zbiorniki mogą mieć do 800 litrów pojemności, ale zakłada się, że na potrzeby ogrodu przy domu jednorodzinnym wystarczy pojemność 200 do 400 litrów. Zbiorniki podziemne są zdecydowanie droższe. Zakopuje się je pod ziemią, więc generują spore koszty. Mają też zdecydowanie większą pojemność. Najczęściej wynosi ona przynajmniej kilka tysięcy litrów. Ich montaż często zwraca się po dekadzie. Zdecydowanie przekracza to potrzeby zwykłego ogródka.

Zbiornik otwarty czy zamknięty?

Warto też zastanowić się nad tym, czy zbiornik powinien być otwarty, czy też zamknięty. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest wybierać zbiorniki zamknięte. Zwłaszcza, gdy posiada się małe dzieci lub zwierzę, które mogłoby wpaść do wnętrza zbiornika. Dodatkowym atutem zamkniętych zbiorników jest też to, że uniemożliwiają przedostawanie się do wody liści i zanieczyszczeń. Woda w takim zbiorniku dłużej pozostaje czysta.

Zbiornik na deszczówkę
Zbiornik na deszczówkę

Wzór i design

Jeśli już zdecydowaliśmy się na rodzaj zbiornika to pozostał już tylko wybór wzoru. Najpopularniejsze zbiorniki dekoracyjne przypominają gliniane dzbany. Oczywiście, wcale nie muszą być zrobione z gliny. W praktyce mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, które zostało ukształtowane tak, by spełniało walory estetyczne oraz imitowało naturalne materiały. Warto też pamiętać, że takie zbiorniki dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Bardzo popularne są też zbiorniki dekoracyjne w kształcie starej drewnianej beczki. Nadają ogrodowi rustykalnego, wiejskiego charakteru. Dobrze wyglądają na tle zieleni. Niestety, ciężko jest je właściwie konserwować. Zdarza się, że ulegają zagrzybieniu lub rozszczelnieniom. W takim wypadku zbiornik trzeba naprawić lub po prostu wymienić na nowy. Ciekawą propozycją jest kupić "starą beczkę" wykonaną z polietylenu. Dzięki temu wybiera się świetny design, ogromną trwałość i atrakcyjną cenę.

Inspiracje starożytnością

Wybierając naziemne zbiorniki można zauważyć wyraźne inspiracje starożytną Grecją. Najbardziej ozdobne egzemplarze przypominają antyczne wazony, amfory, dzbany, stągwie, a nawet takie, które imitują ogromny głaz. Co ciekawe, niektóre modele mają w pokrywie miejsce na donice. Dzięki niemu, można gładko wkomponować roślinność w bezpośrednią okolicę zbiornika. Zbiorniki dostępne są też we wielu kolorach. Dekoracyjne zbieracze wody deszczowej najczęściej wykonywane są w kolorach natury - szarościach, brązach, beżach, ceglastym lub odcieniach charakterystycznych dla gliny. Dzięki temu dobrze harmonizują z naturą oraz elewacją domu. Taki zbiornik musi być kompromisem pomiędzy funkcjonalnością, a nienagannym wyglądem.

Zbiorniki na deszczówkę dostępne są w sklepie pod adresem https://www.hydrotec.pro/zbiorniki-na-deszczowke,313.html

© 2013-2020 by SN2.EU