czwartek, 28 marzec 2019 12:43

Kuchenka na prąd czy gaz — który model jest tańszy w eksploatacji?

Urządzając kuchnię, masz do wyboru kuchenkę i piekarnik na prąd lub na gaz. Zanim zdecydujesz się na któreś z tych rozwiązań, zastanów się na spokojnie nad swoimi priorytetami oraz sposobem, w jaki korzystasz z takiego sprzętu. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety — poznaj najważniejsze z nich i sprawdź, jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej w Twoim domu.

Kuchenka na gaz — zalety i wady

Kuchenka gazowa to wciąż niezwykle popularne rozwiązanie, chociaż coraz częściej w nowych blokach nie ma możliwości skorzystania z niego — dostępne są jedynie kuchenki zasilane prądem elektrycznym. Wśród głównych zalet kuchenki gazowej jest bez wątpienia niska cena jej zakupu, co dla wielu osób pozostaje decydującym argumentem. Taki sprzęt kupisz już za kilkaset złotych, a jeśli zdecydujesz się na kuchenkę gazową połączoną z piekarnikiem elektrycznym, zapłacisz około tysiąca złotych.

Warto dodać, że dużym powodzeniem cieszą się też obecnie ekonomiczne piekarniki na gaz, które można ustawić tradycyjnie pod blatem, bądź też na wysokości wzroku, co pozwala na komfortowe użytkowanie i czyszczenie urządzenia. Wiele osób decyduje się na tani piekarnik gazowy do zabudowy, który w nowoczesnej wersji posiada dodatkowo zabezpieczenia chroniące m.in. przed wyciekiem gazu czy oparzeniami.

Gaz jest tańszy od prądu, zatem sama eksploatacja kuchenki czy piekarnika gazowego nie jest bardzo droga. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku płyty gazowej duża część gazu „ucieka”, a jedynie około połowy energii zostaje zużytkowanej na podgrzanie potrawy.

 

Kuchenka elektryczna — zalety i wady

Kuchenki elektryczne zyskują coraz większe grono zwolenników. Do wyboru masz tutaj kuchenki żeliwne, ceramiczne i indukcyjne, z czego na uwagę zasługują przede wszystkim te ostatnie. Wśród zalet kuchenek indukcyjnych trzeba wymienić zwłaszcza ich niezwykle wysoką wydajność, wynoszącą około 95% — to naprawdę duża różnica w porównaniu z wydajnością kuchenek gazowych. Przekłada się to w oczywisty sposób na obniżenie zużycia energii, a tym samym kosztów eksploatacji. Płyta sama wyłącza się po zdjęciu garnka, co również pozwala na oszczędzanie energii. Jest to zatem rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.

Dodatkowym plusem jest niewątpliwie łatwość czyszczenia płyty — nie ma tu konieczności uciążliwego oczyszczania zabrudzonych palników, jak w przypadku kuchenki gazowej; wystarczy przetrzeć gładką przestrzeń papierowym ręcznikiem. Istotne jest bezpieczeństwo — brak zagrożenia wyciekiem gazu, nienagrzewająca się powierzchnia oraz zabezpieczenia przed dziećmi.

Głównym minusem kuchenki indukcyjnej jest jej wysoka cena, wynosząca nawet około 2000 złotych, a także konieczność dokupienia do niej specjalnych garnków oraz patelni.

Kuchenka gazowa z ukrytym płomieniem

Bardzo interesującym, choć nadal dość mało znanym i nieczęsto spotykanym rozwiązaniem jest kuchenka gazowa, w której płomień jest ukryty pod specjalną taflą. Sam koszt zakupu takiego sprzętu jest dość wysoki, jednak okazuje się on bardzo ekonomiczny w eksploatacji. Łączy się tutaj zalety związane z wykorzystaniem tańszego gazu, z wysoką wydajnością, spowodowaną zamknięciem płomienia pod nagrzewającą się taflą.

 

© 2013-2020 by SN2.EU