czwartek, 14 marzec 2019 11:16

Jak prać termoaktywną bieliznę i odzież?

Początkujący, czy zawodowi sportowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że pielęgnacja, w tym pranie sportowej odzieży znacznie różni się od prania tej, stosowanej na co dzień.

Wpływ na to ma przede wszystkim specyfika zastosowanych materiałów oraz zastosowanie takiej sportowej odzieży. Termoaktywna odzież czyszczona powinna być wyłącznie z wykorzystaniem preparatów do tego celu przeznaczonych. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby ubrania pod wpływem prania nie straciły swoich doskonałych właściwości, takich jak możliwość odprowadzania skutecznego wilgoci czy regulacja temperatury ciała w czasie uprawiania sportu. Z całą pewnością do prania odzieży i bielizny termoaktywnej nie będą się nadawały tradycyjne domowe detergenty, które zastosowane w tym typie odzieży przyczynia się do zmniejszenia zdolności przenikania wilgoci przez materiał. Ponadto nie będą one w stanie skutecznie pozbyć się źródła nieprzyjemnych zapachów, w niektórych przypadkach dzięki silnym aromatom jedynie je na krótki okres czasu zamaskują.

Na rynku jest wiele różnego rodzaju preparatów, dostosowanych do prania odzieży termoaktywnej. Są one delikatne, a jednocześnie skutecznie są w stanie pozbyć się z ubrań i bielizny potu, brudu czy pyłu. Ubranie po praniu w takich środkach jest nie tylko czyste, ale również pozbawione źródła nieprzyjemnego zapachu. Ponadto przy praniu termoaktywnej odzieży, bez ryzyka pozbawienia jej cennych właściwości stosować można również:
-szare mydło (dobrej jakości),
-płatki mydlane,
-proszki i płyny do prania dedykowane do zastosowania na dziecięcej odzieży.
Natomiast przy czyszczeniu bielizny termoaktywnej bezwzględnie należy zrezygnować z środków czyszczących takich jak:
-proszki i płyny z dodatkiem zmiękczacza,
-płyny do płukania,
-wybielacze.

Należy także pamiętać o tym, że termoaktywna odzież i bielizna nie powinny być prane w temperaturze przekraczającej 40 stopni.

Odzież i bielizna termoaktywna mogą być poddawane czyszczeniu zarówno w pralce, jak i czyszczeniu ręcznemu. Warto jedna przy tym pamiętać, że przy stosowaniu każdego z tych sposobów należy bezwzględnie trzymać się pewnych zasad. W przypadku prania w pralce należy zastosować się do wskazań zawartych na metkach bielizny i odzieży. Dodatkowo należy zrezygnować z jej wirowania, a po wypraniu delikatnie wygnieść (pod żadnym pozorem nie wolno jej wykręcać) i pozostawić do swobodnego wyschnięcia. W przypadku bardzo trudnych zabrudzeń można nanieść niewielką ilość środka czyszczącego na odzież jeszcze przed umieszczeniem jej w pralce. Natomiast jeśli chodzi o pranie ręczne, to warto odzież i bieliznę pozostawić na około 10-20 minut w letniej wodzie. Po ręcznym praniu odzież należy bardzo dokładnie wypłukać (nawet trzykrotnie), lekko wygnieść i pozostawić do wyschnięcia. Pod żadnym pozorem po zakończeniu prania bielizny i odzieży termoaktywnej nie wolno wykręcać!

Rozsądnym wyborem jest oddanie tego typu odzieży do profesjonalnej pralni.

© 2013-2020 by SN2.EU