wtorek, 14 sierpień 2018 15:49

Jak wybrać projekt domu?

Podjęcie decyzji o budowie domu to jeden z kroków milowych w naszym życiu. Trzeba jednak pamiętać, że budowa domu to proces długotrwały i w czasie jego trwania będziemy musieli podejmować szereg istotnych dla trwałości i wyglądu domu decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór projektu domu – to od niego będzie zależał komfort mieszkania w powstałym domostwie. Jak zatem wybrać najlepszy projekt domu?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt indywidualny zawsze będzie dostosowany w pełni do naszych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że ceny takich projektów sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego wiele osób kieruje swoją uwagę w stronę projektów gotowych, które można kupić zarówno w stacjonarnych biurach projektowych, a także za pośrednictwem serwisów internetowych takich jak np. www.domo.com.pl. Jeżeli nasza działka nie ma bardzo nietypowego kształtu lub nie mamy bardzo specyficznych wymagań, co do projektu domu możemy zdecydować się na tańszy projekt gotowy.

Mamy gotowy projekt i co dalej?

Decydując się na gotowy projekt domu, musimy pamiętać o tym, że będzie on wymagał adaptacji, czyli dostosowania do warunków panujących na naszej działce, a także do zapisów zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Takich zmian może dokonać jedynie wykwalifikowany architekt – może to być osoba sporządzająca projekt, a także zupełnie inny architekt (najlepiej z regionu, gdzie będzie stawiany dom).

Adaptację projektu dzieli się na dwie części – obowiązkową, czyli taką, w której wprowadza się wyżej wymienione zmiany, a także nieobowiązkową. W przypadku części nieobowiązkowej architekt może wprowadzić zmiany na życzenie inwestora. Jednak trzeba tutaj mieć na uwadze to, że gotowy projekt objęty jest prawami autorskimi i to właśnie od autora projektu zależeć będzie zakres zmian, jakie można wprowadzić do przygotowanego przez niego projektu domu. Niekiedy mogą to być jedynie zmiany „kosmetyczne” np. zmiana materiału wykończeniowego dachu czy elewacji. Innym razem można dodać podpiwniczenie czy zmienić układ pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach domu.

© 2013-2020 by SN2.EU