poniedziałek, 02 kwiecień 2018 18:11

Wybierz ogrodzenie, którego pozazdrości Ci każdy sąsiad!

Ogrodzenie domu musi być trwałe i mocne, ale także efektowne. Wie o tym każdy posiadacz domu jednorodzinnego, uczestniczący w nieoficjalnym wyścigu o najładniejszą posesję. Przeczytaj artykuł i daj sąsiadom popalić!

Wybierz materiał, którego nie ma Twój bezpośredni sąsiad

Nie ma niczego gorszego od zakupu ogrodzenia z metalu, gdy znajdujący się z prawej i lewej sąsiedzi mają takie same. Jeśli do tego postawisz na współgrający z nimi kolor, goście pomyślą, że w ramach remontowanych oszczędności dogadaliście się, że kupicie wspólny płot – nietajnie.

Jedyna sytuacja, w której jesteś uprawniony do popełnienia takiego czynu, jest nieoficjalne wystąpienie z nieoficjalnego wyścigu o najładniejszą posesję i dołączenie do zabawy w dopiekanie sąsiadom. Wówczas śmiało kupuj wszystko to, co kupili oni – im szybciej, tym lepiej. A jeśli masz fundusze, kup tego dwa razy więcej lub w okazalszym rozmiarze.

 

 Jeśli zależy Ci na zakupie oryginalnego ogrodzenia, skup się na:

 • płocie drewnianym – ten może zostać wykonany z gotowych przęseł, paneli, desek, bali… jak wolisz. Co prawda panele nie zabezpieczą Twojej posesji najlepiej, ale ozdobią przestrzeń, a na tym w sąsiedzkiej rywalizacji na pewno Ci zależy. Jeśli mieszkasz bliżej wsi lub chcesz podkreślić malowniczość podwórka usianego kwiatami, zbij swojski płotek z desek różnych gatunków drzew. Retro jest w modzie!
 • okazałym ogrodzeniu z metalu – im bardziej zdobiony, tym lepiej pomoże Ci podkreślić zasobność portfela oraz wyższość nad sąsiadami. Do jego zbudowania potrzebne są przęsła, rury bądź kształtowniki. Jeśli lubisz się wywyższać, postaw na doskonałe jakościowo ogrodzenie ze stali. Przy nieco szczuplejszym koncie w banku oraz przewyższających je aspiracjach wybierz ogrodzenie żeliwne. Paneli z siatki nie kupuj – sprawdzają się tylko na budowie,
 • budzącym podziw murze – z prawdziwego kamienia, ale również cegieł klinkierowych i silikatowych bądź bloczków silikatowych oraz betonowych (te ostatnie nie wymagają używania zaprawy). Na straży trwałości takie ogrodzenia stoją granit, kwarcyt, bazalt, porfir i sjenit. Rozsądnym wyjściem jest użycie zwykłych kamieni, ponieważ są naturalne i ładne, a przy okazji niedrogie – na pewno Twoi sąsiedzi na to nie wpadli,
 • różnorodnym i niecodziennym ogrodzeniu z metalu i kamienia jednocześnie, czyli gabionie. Jest to produkt nie tylko nowoczesny i efektowny, ale i ekologiczny – zapobiegnie lądowaniu na fasadzie Twojego domu wyrażających nienawiść surowych jajek, jeśli mieszkasz na osiedlu pełnym zaciekłych ekologów. Gabiony to kosze z ocynkowanej ogniowo siatki, wypełnione różnorodnymi dodatkami: odzyskaną dachówką, gruzem, szkłem ozdobnym czy drewnem.
 •  

  Ogrodzenie, które posłuży na długie lata

  Kończąc żarty – bo oczywiście z sąsiadami należy żyć w zgodzie, a rywalizować z klasą i po przyjacielsku – mamy jeszcze parę pora dotyczących jakości materiałów, z których wykonuje się ogrodzenia. Podczas dokonywania zakupu pamiętaj, że:

  • drewno nie jest odporne na wilgoć ani szczególnie trwałe,
  • drewno obrasta mchem i niszczy się od warunków pogodowych,
  • drewno należy zaimpregnować, tworzywa sztucznego i kamieni – nie,
  • cynk może pokryć się rdzą, drewno mchem i pleśnią,
  • od słońca drewno płowieje, a farba schodzi – płoty z metalu trzeba odmalowywać,
  • gabiony wypełnione kamieniami to rewelacyjna ochrona przed hałasem i kurzem.

   

© 2013-2020 by SN2.EU