czwartek, kwiecień 18, 2024
sobota, 25 styczeń 2014 15:03

Kultowy motyw czaszki w modzie

Motyw czaszki bije rekordy popularności. Wykorzystywany już w średniowieczu czy baroku, dziś święci swoje tryumfy na wybiegach mody, koszulkach kapel punkowych, rockowych i metalowych, ale także w galeriach sztuki. Drogę na top popkulturowej listy przebojów rozpoczął z kilku źródeł, dlatego dziś trudno jednoznacznie zawyrokować czy do głównego nurtu trafił z marginesu subkultur czy też wielkiej sztuki.

Kolejną artystyczną odsłonę kultowego symbolu przygotował specjalnie dla Empiku Paweł Nowik Nowicki.
Przypuszczać można, że na okładki płyt motyw zawędrował prosto z mrocznego średniowiecza, do którego autorzy tak zwanej „ciężkiej” muzyki od zawsze odwoływali się bardzo chętnie. A jak zawędrował na ulice? Oczywiście prosto z wybiegów mody, na które trafił głównie dzięki Alexandrowi McQueen’owi. To projektant prestiżowych domów mody Givenchy oraz Gucci, a nie muzycy rockowi, zaprezentował go szerszej publiczności. Obok projektów ubrań, zagościł on także na ekskluzywnej i bardzo drogiej biżuterii.

Koszulki z motywem czaszki sygnowane nazwiskiem McQueen’a do dzisiaj są przedmiotem pożądania wielu fashionistów. Mało kto natomiast pamięta, że modowy bum na trupi symbol rozpoczęła nie koszulka, ale chusta ozdobiona misternie czaszkami.
Kolejnym kultowym rzecznikiem „urody” czaszki jest amerykański artysta, Ed Hardy. Studiował on w Japonii sztukę tatuażu, by pod koniec ubiegłego wieku stać się jednym z czołowych tatuatorów na świecie. Dla Hardy’ego, tak jak dla japońskich mistrzów, malowanie na ciele to sztuka mistyczna, dlatego trudno było mu znieść fakt, że tatuaż w kulturze europejskiej stał się obiektem mody, a co za tym idzie, także związanego z nią snobizmu. Paradoksalnie świat mody nie odwzajemnił tej niechęci – projektami amerykańskiego tatuażysty bardzo się zainteresował. W 2002 roku powstała pierwsza kolekcja ubrań inspirowanych pracami artysty. Przyniosła ona Hardy’emu komercyjny sukces i status gwiazdy popkultury. Dziś każdy indywidualista ma choćby jedną koszulkę z kultowym nadrukiem tatuażu, w którym prawie zawsze wkomponowana jest czaszka.

Obecnie motyw bije rekordy popularności, a trupią czaszkę możemy znaleźć na ubraniach nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Nie ma już w zasadzie części garderoby, na której nie został on nadrukowany – od skarpetek począwszy poprzez bieliznę, paski, portfele aż na kapeluszach kończąc. Z marginesu subkultur trafił tym samym do głównego nurtu w modzie.

Do kultowego motywu nawiązuje także kolekcja Empiku „Czaszki”. Oryginalne akcesoria papiernicze i przypinki, które go wykorzystują, zaprojektowane zostały na potrzeby kolekcji przez grafika młodego pokolenia, Pawła Nowika Nowickiego.
W kolekcji znajdziemy 15 wzorów barwnych i nietypowych przypinek do plecaka lub ubrań, magnesy, breloki, otwieracze, smycze, papierośnice, popielniczki oraz oryginalne kołonotatniki w praktycznym formatach A5, B5 oraz A4. Grafika kolekcji utrzymana jest w intensywnych, kontrastowych barwach charakterystycznych dla pop kultury.

Kolekcja „Czaszki” jest dostępna we wszystkich salonach Empik oraz na Empik.com.