czwartek, kwiecień 18, 2024
wtorek, 21 styczeń 2014 14:37

Polacy nie wiedzą o możliwości zmiany sprzedawcy energii?

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest obecnie tak prosta, jak zmiana operatora sieci komórkowej czy dostawcy Internetu. Mimo, że rynek został uwolniony w 2007 roku, świadomość Polaków w zakresie wyboru sprzedawcy prądu jest wciąż bardzo niska. Przeszło co trzecia osoba nigdy nie słyszała o możliwości zmiany sprzedawcy – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Energetycznego Centrum SA, jednego z największych niezależnych sprzedawców energii elektrycznej na polskim rynku.

Na pytanie, czy możliwa jest zmiana firmy, która dostarcza energię elektryczną do twojego domu, jedynie 48% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Aż 37% badanych nie słyszało o możliwości wyboru usługodawcy. 15% respondentów nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. Jak pokazują badania Energetycznego Centrum SA, świadomość prawa do zmiany firmy sprzedającej energię ma niespełna połowa z nas.

Lepiej w badaniu od kobiet wypadli mężczyźni. Najwięcej pozytywnych odpowiedzi udzieliły osoby w wieku od 30 do 39 lat (wraz z wiekiem świadomość możliwości zmiany sprzedawcy energii maleje). Powyżej średniej byli mieszkańcy największych miast oraz badani z wykształceniem wyższym.

Wizja zawierania nowej umowy, rozwiązywania starej i przechodzenia całego procesu zmiany kojarzy się wielu z mnóstwem dokumentów oraz formalności, których należy dopełnić. Rzeczywistość jest jednak inna. Wystarczy upoważnić nowego sprzedawcę, który może wszystko załatwić za nas. Zmiana sprzedawcy energii może wiązać się z oszczędnościami dochodzącymi nawet do kilkudziesięciu procent w skali roku. Sam proces trwa około 2 miesiące od momentu podpisania umowy i nie wiąże się z przerwami w dostawach prądu, ponieważ dystrybutor pozostaje ten sam.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki tylko w ciągu ostatnich dwóch lat przeszło 100 tys. gospodarstw domowych zmieniło sprzedawcę energii elektrycznej, podczas gdy w latach 2007-2010 na taki krok zdecydowało się zaledwie 1,3 tys. osób.

*„Ilościowe badanie rynku energii elektrycznej” przeprowadziła firma Inquesta na zlecenie Energetycznego Centrum SA, grudzień 2013.