wtorek, 15 październik 2013 18:03

Halloween z Empikiem

Halloween nieodłącznie kojarzy się nam z duchami, czarownicami oraz ze stworami rodem z kart powieści grozy. Bez wątpienia to jedno z najbardziej rozpoznawalnych świąt. Szczególnie hucznie jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii. Do Polski przybyło w latach 90-tych ubiegłego wieku i ciągle zyskuje na popularności. Dla fanów święta Empik przygotował specjalną kolekcję „Halloween”, która przybliży jego zwyczaje. 

 Legenda i tradycja

Legenda mówi, że Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Druidzi wierzyli, że tego dnia duchy osób zmarłych, a także tych, którzy się jeszcze nie narodzili, manifestują swoją obecność w świecie materialnym, poszukując żywych, z którymi będą mogli zamieszkać na cały najbliższy rok. Starożytni Celtowie wystawiali żywność przed swoje chaty, by zaspokoić apetyty duchów, ale także… ubierali się w łachmany, celem uniknięcia ich towarzystwa. 

W Stanach Zjednoczonych tradycja Halloween pojawiła się w latach 40-tych dziewiętnastego wieku. Sprowadzili ją oczywiście irlandzcy imigranci. Tradycja przyjmowała się powoli. Pierwsza parada Halloween odbyła się w mieście Anoka w stanie Minnesota w latach 20-tych dwudziestego wieku. Mieszkańcy miasta przebrali się w kolorowe stroje znanych i lubianych postaci. Samo miasteczko w późniejszych latach zostało natomiast ogłoszone stolicą Halloween.

Współczesność

Obecnie Halloween jest hucznie obchodzonym wydarzeniem nie tylko w Irlandii i Stanach Zjednoczonych, ale także w innych krajach Europy. Na przestrzeni lat powstało wiele zabaw i tradycji, które weszły na stałe do programu święta. Kluczowym aspektem jest oczywiście odpowiedni strój i przystrojenie domu. W przypadku kostiumów niezwykle popularne są stroje czarownic, diabłów, demonów, ale także – szczególnie ostatnio – wampirów. Domy często przystrajane są wydrążonymi dyniami, tzw. „Jack-o'-lantern”, w których środku stawia się świece.

Do najpopularniejszych gier należy „cukierek albo psikus”. Zabawa jest przeznaczona dla dzieci, które w przebraniu odwiedzają okoliczne domostwa. Jeżeli ktoś nie podzieli się z takim „duszkiem” cukierkiem, może spodziewać się psikusa.

Halloween siłą wdarło się do kultury popularnej. Najbardziej jaskrawym przykładem jest tutaj nakręcony w latach 70-tych film Johna Carpentera, którego akcja toczy się właśnie w Halloween. Film okazał się tak dużym sukcesem, że powstało aż dziesięć jego części, a niedawno nakręcono również jego remake. 

Polska

W Polsce tradycja jest obecna od lat 90. ubiegłego wieku. Do kalendarzy kulturalnych na stałe weszły między innymi koncerty i imprezy, w których uczestnictwo gwarantuje oczywiście odpowiedni strój. Święto jest chętnie obchodzone w szkołach i przedszkolach, a mieszkańcy miejskich osiedli coraz częściej goszczą przebierańców poszukujących halloweenowych cukierków. 

Dla wszystkich fanów tego święta Empik przygotował specjalną kolekcję, która przybliży zwyczaje Halloween. W kolekcji „Halloween” znajdą się między innymi: 

stylizowane lampiony imitujące „Jack-o`-lantern”, efektowne girlandy w kształcie ptaków i pająków, foremki i zestawy do babeczek, zdobione świece, kubki w kształcie dyni, koszyki imitujące pajęczynę oraz kapelusze czarnoksiężnika. 

Kolekcja „Halloween” będzie dostępna we wszystkich salonach Empik już od 14 października.  

© 2013-2020 by SN2.EU