poniedziałek, lipiec 22, 2024
wtorek, 03 wrzesień 2013 12:14

Łazienka idealna dla dwojga

Decyzja o wspólnym mieszkaniu to dla wielu par krok milowy w związku. Jest to również jeden z ważniejszych sprawdzianów czy uda się pogodzić wzajemne gusta i potrzeby tak, aby mieszkanie było nie tylko oazą domowego spokoju ale również funkcjonalnym miejscem zarówno do codziennego życia jak i do odpoczynku.

 

Aranżacja miejsca, w którym spędzamy większość naszego czasu to zadanie karkołomne, które wymaga wielu poświęceń i kompromisów. Aby nasze cztery kąty w pełni zadowoliły i ją i jego - bardzo często musimy pójść na wiele ustępstw.

W aranżacji wnętrz przeważnie to mężczyźni oddają prawo do decyzji kobietom. Swoją pomoc ograniczają jedynie do pilnowania budżetu i sprawdzania, czy damskie marzenia można zrealizować pod względem technicznym. Nie wtrącają się do aranżacji kuchni, pokojami są skłonni się podzielić. Największy dylemat pojawia się przy urządzeniu łazienki. Dlaczego to właśnie z tym pomieszczeniem jest największy problem? Odpowiedź jest prosta. To w niej spędzamy dużo czasu. Jest schronieniem po ciężkim dniu, miejscem odpoczynku. Czasami pomaga nam się wyciszyć, innym razem pozwala na zabawę i szaleństwo z dziećmi. Zdarza się, że zamienia się w przytulne miejsce dla dwojga. Ale przede wszystkim to w niej przygotowujemy się rano na cały dzień i to w niej wieczorem ten dzień „zmywamy”. Jest ważnym miejscem nie tylko dla kobiety, ale i dla mężczyzny. Jak wspólnie zadbać o to, by każdy czuł się w niej dobrze?

Wanna czy prysznic?
Równie ważne, jak walory estetyczne łazienki, jest nasze samopoczucie, do którego mogą się przyczynić kąpiele w wannie lub pod prysznicem. Rano pobudzają one do życia, a wieczorem stanowią zwieńczenie ciężkiego dnia. Przeważnie za relaksującymi kąpielami opowiadają się kobiety, natomiast mężczyźni wolą błyskawiczny i orzeźwiający natrysk. Jeżeli wyposażenie łazienki ma być wspólnym dziełem kobiety i mężczyzny należy najpierw porozmawiać o swoich oczekiwaniach i upodobaniach. Przed zakupami należy także rozplanować budżet.

Za prysznicem przemawia fakt, że zajmuje on mało miejsca i przede wszystkim jest ekonomiczny w kwestii zużycia wody. Powinni być z niego zadowolone osoby prowadzące aktywny i szybki tryb życia. Jeżeli metraż naszej łazienki nie pozwala nam na zastosowanie obu rozwiązań - kompromisem może okazać się montaż natrysku w… wannie. Umożliwi nam to odpowiednio dobrana bateria wannowa.

Bateria z przełącznikiem strumienia wody, pozwala zarówno na wygodne korzystanie z prysznica, jak i napełnienie wanny. Obecnie wybór na rynku jest bardzo duży i każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie – doradza Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura – Bardzo ważny przy wyborze baterii wannowej jest sposób jej montażu. Do dyspozycji mamy baterie ścienne oraz stojące. Te pierwsze montuje się za pomocą mimośrodów do przyłączy wody umiejscowionych w ścianie. Z kolei te drugie umieszczamy bezpośrednio na wannie – dodaje Dziedzina. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników prysznica jest zamontowanie natrysku przesuwnego z nowoczesną rączką natryskową. – Słuchawka prysznicowa powinna być przede wszystkim poręczna oraz umożliwiać zmianę rodzaju strumienia wody. Dzięki temu możemy go regulować w zależności od naszych indywidualnych upodobań. Dla przykładu wybierać można ze strumienia musującego, tradycyjnego lub tzw. mgiełki – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Co ważne, wysokość natrysku można dowolnie regulować. Kształty i design zestawów są różnorodne, dzięki czemu idealnie bronią się nie tylko w nowocześnie zaaranżowanych łazienkach, ale także w tych o klasycznym charakterze.

Urządzenia sanitarne

Przy urządzaniu łazienki trzeba wziąć także pod uwagę odpowiednie odległości od urządzeń sanitarnych. Ważnym pytaniem, na które odpowiedź determinuje metraż salonu kąpielowego, jest czy powinniśmy zdecydować się na samą miskę ustępową czy dodatkowo zamontować pisuar lub bidet. Trzeba również wybrać odpowiednie grzejniki, zazwyczaj montowane na ścianie, pełniące również funkcję wieszaka na np. ręczniki. Ważną decyzją jest także wybór odpowiedniej umywalki. Na rynku dostępne są zarówno jedno- jak i dwu-komorowe. Jeżeli łazienka jest duża, warto wybrać tę większą, szczególnie jeśli rano chce z niej korzystać kilka osób na raz.

Łazienkę z reguły aranżuje się na lata, dlatego należy dobrze się zastanowić i połączyć estetykę z użytecznością. Przy wyborze akcesoriów należy uwzględnić także wskazania techniczne. A co z dodatkami? Panowie są przeważnie minimalistami i uważają, że im mniej jest w domu „zbieraczy kurzu” tym lepiej. Kobiety natomiast nie wyobrażają sobie łazienki bez ozdobnych wieszaków na ręczniki, dywaników, pojemniczków na kosmetyki czy dużego, oświetlonego lustra. Można znaleźć złoty środek i część akcesoriów umieścić we wbudowanych szafkach i wyjmować je jedynie podczas kąpieli. Pamiętajmy, że czasami mniej nie oznacza gorzej.