czwartek, luty 29, 2024
piątek, 24 maj 2013 15:08

Czyste okna krok po kroku

Z  zewnątrz  myjemy  je  tylko  wtedy,  gdy  jest  to konieczne, od wewnątrz – trzy razy do roku. Mowa o  oknach,  które  są  wizytówką  domu  i  jego mieszkańców.  Wiosna  to  najlepszy  zas nasprawdzenie  ich stanu technicznego,  czyszczenie,
pielęgnację i konserwację. Radzimy, jak to zrobić. Krok po kroku.

Dbamy o ramy
Okna są stale poddawane obciążeniom termicznym i mechanicznym.  Czynniki  atmosferyczne,  takie jak deszcz, niska lub wysoka temperatura, wiatr, opady, jak również otwieranie czy ryglowanie skrzydeł przez mieszkańców – to prawdziwy test wytrzymałości dla naszych okien. Zanim jednak  ocenimy ich stan techniczny i poddamy  konserwacji, pozbądźmy się brudu i zanieczyszczeń nagromadzonych przez całą zimę.

Prace rozpocznijmy od wyczyszczenia ram okiennych. To, jakich środków użyjemy, zależy w dużej  mierze od  odzaju  zabrudzeń i materiału,  z którego została wykonana.  Innym  preparatem umyjemy ramy drewniane, innym PCV. Pamiętajmy, że środki do czyszczenia szyb mogą być niebezpieczne dla delikatnej powierzchni ,ponieważ amoniak występujący w detergentach  może uszkodzić  lakier.  Spośród  wielu  preparatów dostępnych na rynku, wybierajmy produkty specjalistyczne, które przeznaczone są do danego rodzaju materiału.

Ramy wykonane z PCV skutecznie wyczyścimy przy pomocy środków odtłuszczających, do umycia tych drewnianych użyjmy wody z płynem do naczyń. Nie zapominajmy o roletach i parapetach zewnętrznych. Niezbędne  będą:  szczotka,  ściereczka i woda  z  delikatnym preparatem.

Czysta szyba – to się przyda
Okna  powinniśmy  myć  przynajmniej  2-3  razy  w  roku.  Istotne znaczenie mają warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Optymalna temperatura sprzyjająca naszej pracy to 10-25°C. Pamiętajmy, by nie myć okien przy dużym nasłonecznieniu, a także przymrozie. Promienie słońca wysuszają wodę szybciej, często pozostawiając smugi. Podczas mrozu zaś szkło jest delikatniejsze, kruche i w kontakcie z ciepłą wodą może pękać.

Zanim szyby zostaną wypolerowane, musimy je dokładnie umyć. Prace rozpocznijmy zatem od pozbycia się kurzu i brudu. Do mycia okien możemy użyć specjalistycznych środków.

Przy czyszczeniu powierzchni szklanych pamiętajmy jednak o rozprowadzaniu płynu od góry do dołu i osuszaniu ich w odwrotnym kierunku.  Tradycyjnym sposobem, praktykowanym najczęściej przez mamy i babcie, jest mycie okien przy pomocy chłonnej ścierki i wody z dodatkiem płynu do naczyń. Ta technika sprawdza sięszczególnie,  gdy  okna  są  mocno  zabrudzone i wymagają  kilkukrotnego mycia. Kolejnym krokiem będzie polerowanie – dzięki tej czynności pozbędziemy się smug, a nasze szyby będą
lśniły. Domowym sposobem na lśniące okna są… gazety, ale możemy sięgnąć po bardziej profesjonalne  akcesoria.  Jednym  z nich jest  pucerka  okienna,  którą wystarczy  zwilżyć niewielką ilością wody.
Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi pomocnych podczas mycia okien. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu podczas pracy, ale nie tylko. Ważniejsze jest to, jak dany  produkt  radzi  sobie  z  zabrudzeniami  i  czy  jest  skuteczny.  Problem  z  dokładnym wyczyszczeniem  okien  mają  przede  wszystkim  mieszkańcy  kamienic. „Produktem,  który sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach jest teleskopowa ściągaczka. Wyposażona jest w nakładkę wykonaną z mikroaktywnych włókien oraz gumowe pióro, a trapezoidalny kształt ułatwia dotarcie do kątów. Takie rozwiązanie umożliwia dokładne umycie okien”  – radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda.

Przegląd techniczny
Podczas wiosennego mycia okien, warto ocenić stan ram, uszczelek i zawiasów. Dwa razy w roku  uszczelki  powinniśmy  powlekać  specjalistycznym  środkiem  konserwującym, zapewniającym  im  odpowiednią  elastyczność.  Powlekanie  uszczelnień  np.  smarem silikonowym lub wazeliną techniczną zabezpiecza je przed wilgocią i chroni przed korozją.  Tarciu okuć zapobiegną preparaty na  bazie silikonów. Można też zastosować biały smar maszynowy  lub  wazelinę.  Nie  powinniśmy  natomiast  oliwić  okuć  domowym  sposobem wykorzystując produkty spożywcze, takie jak olej spożywczy lub masło. Pamiętajmy, że prawidłowa pielęgnacja okien jest gwarancją ich żywotności. Jeżeli zadbamyo nie właściwie, będą nam służyć przez długi czas.