środa, 08 maj 2019 13:06

Gotowanie na szlaku - kocher kuchenka turystyczna

Marzysz o tym, by w czasie wyprawy spożyć ciepły posiłek, najlepiej samodzielnie sporządzony? Jednym z rozwiązań jest przeniesienie gotowych dań w termosach i kubkach termicznych. Oczywistym jest jednak, że liczbę pojemników musimy ograniczyć, jeśli planujemy długą podróż.

W tym przypadku, idealnym sposobem jest zabranie ze sobą kuchenki turystycznej. Urządzenie pozwoli Ci sprawnie przygotować posiłek na szlaku, który rozgrzeje Cię i dostarczy Ci energii na dalszą podróż Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze kuchenki i przedstawiamy cechy niezawodnej kuchenki turystycznej kocher!

 

Zalety użytkowania kuchenki turystycznej

Gotowanie podczas podróży staje się coraz łatwiejsze. Dzięki temu może być świetnym sposobem na odpoczynek po wielogodzinnym marszu lub innej aktywności. Z kuchenką turystyczną możesz szybko i wygodnie przyrządzić ciepły posiłek lub napój. Urządzenie sprawdzi się w trudnych warunkach atmosferycznych, na przykład wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Ogromną zaletą kuchenek turystycznych (wyjątkiem są np. te zasilane benzyną), jest mała masa oraz rozmiar, pozwalający na jej łatwy transport. Kuchenkę o bardzo prostej budowie, można złożyć i umieścić w plecaku, razem z pozostałym ekwipunkiem. Dla wielu podróżników kuchenka turystyczna jest ważnym źródłem ciepła. W czasie oczekiwania na posiłek, mają oni szansę ogrzać zmarznięte kończyny. Podczas zimy, kuchenki używa się do topienia śniegu.

Czym jest kuchenka turystyczna kocher?

Kuchenka turystyczna kocher jest zasilana paliwem płynnym, m.in. alkoholem. Części tradycyjnej kuchenki to palnik oraz menażki. Kuchenka działa z pomocą zapłonu piezoelektrycznego. Aby ją uruchomić nie musisz więc posiadać zapałek ani zapalniczki.

Kuchenka turystyczna kocher jest przygotowana do wymagających warunków panujących na zewnątrz. Płomień jest chroniony przed silnymi podmuchami powietrza za pomocą specjalnej osłony. Sporządzany na kuchence posiłek jest natomiast zabezpieczony przed szybką utratą temperatury. Nieskomplikowana budowa sprawia, że kocher turystyczny jest prosty w obsłudze i lekki. Przewagą tego rozwiązania nad bardziej rozwiniętymi kuchenkami jest niskie ryzyko wystąpienia awarii. Zaletą jest też wysoka dostępność paliwa do kuchenki (np. denaturatu).

Choć wydajność kochera nie należy do największych, urządzenie za to świetnie sprawdza się przy podgrzewaniu, a nawet przyrządzaniu większości potraw.  

Gotowanie na szlaku - co jeszcze nam się przyda?

Aby wygodnie spożyć potrawę potrzebujemy jeszcze sztućców turystycznych. Na ogół cechuje je lekkość i większa wytrzymałość. Wśród tego typu produktów znajdziemy też niezbędniki turystyczne, np. łączące funkcje łyżki, widelca i noża. Takie wyposażenie pozwoli Ci przez cały czas podróży spożywać ciepły, samodzielnie przygotowany posiłek. Jeśli chodzi o artykuły spożywcze, produkty, których będziemy potrzebować, zależeć one będą od tego, czy kuchenki zamierzamy używać do gotowania, czy jedynie do podgrzewania. W pierwszym przypadku, warto wziąć składniki uniwersalne, które da się przyrządzić na różne sposoby, np. makaron. Jeśli zamierzamy odgrzewać, lepszym rozwiązaniem jest zabranie samodzielnie przygotowanych potraw niż produktów paczkowanych. Ciepły posiłek, do którego przygotowania użyjemy kuchenki turystycznej możemy spożywać raz dziennie, a przez pozostałą część dnia, żywić się w inny sposób. Podczas wędrówki możemy spożywać suchy prowiant. Najlepiej wybierać wysokoenergetyczne przekąski, np. specjalne batony energetyczne. Innym rozwiązaniem, cenionym przez niektórych podróżników jest lekka, dzięki procedurze usunięcia wody, żywność liofilizowana. Do jej przygotowania potrzebne jest zaledwie kilkanaście minut i niewielka ilość gorącej wody.

Wyświetlony 774 razy
© 2013-2019 by SN2.EU