poniedziałek, 17 grudzień 2012 19:14

Święta all inclusive

Sprzątanie mieszkania, wielogodzinne zakupy, gotowanie potraw. Tak zazwyczaj wyglądają przygotowania do świąt w polskich domach. Jednak aby w pełni odpocząć, Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie Bożego Narodzenia poza domem.
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Homo Homini dla Polskiego Radia, 79,8 % Polaków uznaje, że najważniejsza podczas świąt jest obecność ich bliskich.

Jednak dla coraz większej grupy mniej istotne jest to, czy wspólny czas spędzą domu, czy w miłym ośrodku w wypoczynkowym.

Wyjeżdżamy, bo…?

Święta to dla wielu osób przede wszystkim czas wolny, podczas którego chcemy po prostu odpocząć. Zmęczenie, stres i kłótnie to scenariusz, który może towarzyszyć w natłoku przedświątecznych przygotowań. Wyjazd zwalania domowników z obowiązku robienia gruntownych porządków, przygotowywania świątecznego menu i pozwala w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą. Do tego daje szereg możliwości – zarówno spędzenia go w aktywny, jak i tradycyjny sposób. Możemy uniknąć przejedzenia, a nawet zadbać o formę, spacerując czy jeżdżąc na nartach. Trzeba jednak pamiętać, że każdy wyjazd dobrze jest zaplanować i zorganizować wcześniej – przygotowania w ostatniej chwili także mogą być powodem stresu.

Gdzie jeździmy?

Wybór odpowiedniego wyjazdu na święta zależy głównie od indywidualnych predyspozycji. Dla osób, które chcą spędzić je w inny niż zwykle sposób, dobrym rozwiązaniem jest podróż zagraniczna. Ciepła plaża i drink to propozycja dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na urlop w ciągu roku. Osoby chcące poprawić swoją kondycję często decydują się na święta w górach, gdzie jedną z atrakcji jest jazda na nartach. Jednak Polacy są nadal bardzo mocno przywiązani do tradycji – choinki czy wigilii z karpiem. Dlatego też coraz więcej ośrodków przygotowuje właśnie taką propozycję. – Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, co w ofercie świątecznej ma konkretny hotel – mówi Daniela Stier, ekspert z Hotelu Zamek Lubliniec. – Dla osób, które cenią sobie tradycję, ośrodki przygotowują specjalne, wigilijne potrawy. Jednak warto pamiętać także o tym, że pobyt będzie ciekawszy, jeśli ośrodek położony jest w malowniczej lokalizacji i oferuje inne atrakcje, np. jazdę konną czy wędkowanie.

O czym trzeba pamiętać?

Aby świąteczny wyjazd należał do udanych, należy dobrze sprawdzić ośrodek, do którego się wybieramy. Jeśli zabieramy ze sobą dzieci, pensjonat musi być specjalnie do tego przygotowany. - Komfort i bezpieczeństwo to podstawa wypoczynku. Dlatego warto sprawdzić, czy hotel posiada odpowiednie łóżeczka, wanienki i zabezpieczenia kontaktów – dodaje Daniela Stier. Ważne jest także to, aby ośrodek zapewniał profesjonalną opiekę czy program animacyjny dla najmłodszych. Starsze osoby także mogą potrzebować specjalnego przystosowania przestrzeni. Warto pamiętać choćby o tym, aby łazienka wyposażona była w matę antypoślizgową. Żeby ośrodek odpowiadał całej rodzinie trzeba wybrać taki, który oferuje różne atrakcje – od nordic walkingu do programów sportowych dla dzieci. Jeśli jest taka możliwość, warto zastanowić się, czy wyjazdu świątecznego nie połączyć z sylwestrowym – w wielu miejscach możemy liczyć wtedy na obniżenie kosztów.

Jak uniknąć stresu w święta?

1. To nie są zawody – nie staraj się być lepszym w czymkolwiek, ani planując wyjazd, ani przygotowując mieszkanie;
2. Nie przejmuj się komentarzami na temat organizacji – Boże Narodzenie to czas dla Ciebie i Twojej rodziny;
3. Zaplanuj wszystko wcześniej – dobry plan pomoże uniknąć załatwiania spraw na ostatnią chwilę, a przez to stresu;
4. Znajdź zajęcie dzieciom – nie będą Ci dzięki temu przeszkadzać, a ucieszą się, że coś jest ich zasługą;
5. Ciesz się i odpocznij – święta to czas radości, kiedy warto skupić się na wypoczynku i regeneracji

© 2013-2020 by SN2.EU