poniedziałek, 10 grudzień 2012 16:08

Czy słyszałeś kiedyś o Saint Kitts i Nevis?

Dziś przedstawimy Wam kolejne niewielkie państewko. Tym razem z rejonu Ameryki Środkowej. Nie usłyszycie o nim w wiadomościach, a i informacji turystycznych o nim niewiele. Pora więc uświadomić sobie czym i gdzie leży Saint Kitts i Nevis.
Geograficzny obłęd
Saint Kitts i Nevis jest jednym z najmniejszych państw wyspiarskich na świecie. Znajduje się ono w Ameryce Środkowej, a dokładniej na Morzu Karaibskim w archipelagu Małych Antyli. Jest zaliczane do Wysp Podwietrznych, a ze względu na wulkaniczne pochodzenie wysp kraj ten charakteryzuje się terenami górzystymi. Co ciekawe, panuje w nim klimat typowo równikowy – wilgotny, tropikalny, mimo że od samego równika dzieli je 1800 km. Jest to jednak efekt znacznego nasłonecznienia tego regionu, gdzie słońce zimą świeci pod kątem pięćdziesięciu stopni.

Polityczne wariactwo
Saint Kitts i Nevis jest uznawane za monarchię konstytucyjną (należy do Commonwealth) , powstałą na bazie konstytucji z 19 września 1983 roku. Na jej podstawie głową państwa jest król Zjednoczonego Królestwa, czyli obecnie królowa brytyjska Elżbieta II, którego na miejscu reprezentuje gubernator generalny. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy, składający się z 14 deputowanych, parlament. Władzę wykonawczą pełni rząd, w którego składzie znajdują się osoby z parlamentu wybierane i mianowane przez gubernatora. Wyspa Nevis posiada swoją odrębną władzę ustawodawczą i wykonawczą.

Ogólności i ciekawości
Głównymi gałęziami gospodarki tego państewka są turystyka i rolnictwo. W przemyśle produkcja skupia się wokół wytwarzania cukru, spirytusu, piwa, papierosów, a także odzieży, obuwia i elektroniki. Pod względem wyznaniowym państwo jest mocno zróżnicowane: obowiązuje aż osiem religii, w tym: anglikanizm, metodyzm, zielonoświątkowcy, bracia morawscy, katolicyzm, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Konwencja Baptystyczna oraz Świadkowie Jehowy. Obowiązującymi językami są angielski i kreolski, a funkcjonującą walutą dolar wschodniokaraibski  (wspólny również dla takich państw jak: Antigua i Barbuda, Dominika, Grenada, Saint Lucia i Saint Vincent, Grenadyna, Anguilla i Monstserratu), dzielący się na sto centów wschodniokaraibskich.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU