czwartek, 07 luty 2019 13:07

Dlaczego organizuje się zbiórki nakrętek plastikowych na cele charytatywne?

Dosyć często można spotkać się ze zbiórkami nakrętek plastikowych na cele charytatywne. Prowadzone są m.in. w biurach, sklepach lub szkołach. Jednak w jaki sposób zebrane nakrętki mogą pomóc potrzebującym?

 

Recykling nakrętek plastikowych

Nakrętki plastikowe w całości wyprodukowane są z czystego polimeru PET. Jest to inny rodzaj plastiku niż ten, z którego zrobione są np. butelki. Dzięki temu nakrętki znacznie łatwiej niż inne produkty plastikowe, poddają się procesowi recyklingu.

Recykling nakrętek jest nie tylko łatwiejszy, ale również bardziej opłacalny. Polega na przetworzeniu ich na specjalny granulat, z którego następnie można stworzyć nowe elementy takie jak np.: kolejne nakrętki, doniczki, worki na śmieci, opakowania lub wiadra.

Poddając nakrętki recyklingowi, tym samym pomaga się środowisku. Butelki pozbawione nakrętek z łatwością można zgnieść, co pozwala zminimalizować koszty ich przewożenia i magazynowania.

Działalność fundacji

Ze względu na łatwość i opłacalność procesu ponownego przetwarzania nakrętek plastikowych, wiele firm recyklingowych zajmuje się ich skupem. Oferowane przez nich ceny są stosunkowo niskie - wynoszą około 80 groszy za kilogram.

Biorąc pod uwagę ilość nakrętek jakie może zgromadzić jedna osoba, ich samodzielna sprzedaż w skupie nie ma sensu. Inaczej jednak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o fundacje. Prowadząc zbiórkę w wielu punktach jednocześnie, mogą uzyskać bardzo duże ilości nakrętek.

Zebrane nakrętki plastikowe są po przeprowadzeniu zbiórki ważone, segregowane i zawożone do firmy recyklingowej przez wolontariuszy.

Fundacje najczęściej przeznaczają dochód ze zbiórek nakrętek na sprzęt dla niepełnosprawnych, taki jak np. wózki inwalidzkie. Pomimo, że potrzeba bardzo dużej ilości nakrętek, aby pokryć koszty specjalistycznego sprzętu, jest to możliwe w przypadku akcji do których dołączy się odpowiednio duża liczba osób.

Czy warto uczestniczyć w zbiórkach nakrętek plastikowych?

Zdecydowanie warto brać udział w zbiórkach nakrętek plastikowych na cele charytatywne. Dzięki temu możemy komuś pomóc, nie ponosząc przy tym samemu żadnych kosztów.

Zbiórki tego typu pomagają nie tylko osobie na której cel są organizowane - dzięki nim więcej nakrętek poddawanych jest procesowi recyklingu, co pomaga chronić środowisko naturalne.

Czytany 515 razy
© 2013-2019 by SN2.EU