czwartek, wrzesień 28, 2023
poniedziałek, 15 kwiecień 2013 21:37

Poradziecka Republika Kazachstanu. +Video

Kazachstan jest jednym z tych krajów, o których słyszeliśmy, ale tak naprawdę nie wiemy nic konkretnego. Jest to państwo powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego, które, o czym niewielu wie, leży na dwóch kontynentach: Europie i Azji. Dziś pokażemy Wam kilka podstawowych faktów o Kazachstanie.
Udziwniona geografia
Jak już zaznaczyliśmy, Kazachstan to kraj leżący na dwóch kontynentach (przy czym 88% jego powierzchni należy do Azji), które graniczy z pięcioma państwami: Chinami, Kirgistanem, Turmenistanem, Uzbekistanem oraz Rosją. Kazachstan również w swoim władaniu posiada największe jezioro świata – Morze Kaspijskie. Klimat w kraju panuje umiarkowany suchy, skrajnie kontynentalny. Różnice pomiędzy latem a zimą są nadzwyczajnie duże, dochodzące do nawet 90 stopni Celsjusza.

Normalna polityka?
Kazachstan to zgodnie z konstytucją republika, na której czele stoi prezydent, wybierany na pięcioletnią kadencję, jednak nie ma ograniczenia, jak w Polsce, ile razy może być ponownie wybrany. Dzięki temu prezydentem jest właściwie od momentu powstania państwa Nursułtan Nazarbajew. Władza głowy państwa jest bardzo rozległa – to on powołuje i odwołuje rząd, posiada prawo rozwiązania parlamentu oraz zarządzenia referendum bez konsultacji politycznych. Tylko prezydent może wnosić poprawki do konstytucji. Władza ustawodawcza przynależy do dwuizbowego parlamentu, składającego się z Mażilisa (izba niższa) oraz Senatu.

Pokręcone ogólności
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Kazachstanie, mimo dosyć długiej przynależności do Związku Radzieckiego, dominuje religia muzułmańska. Blisko 61% obywateli zadeklarowało przynależność do tego związku wyznaniowego. Na drugim miejscu, z wynikiem niecałych 8% znajduje się prawosławie. Intrygujące wydają się święta państwowe – do nich zostały wpisane m.in. Święto Kozy (1 stycznia, razem z Nowym Rokiem), Dzień Kobiet, Święto Wiosny (obchodzone 22 marca), Święto Jedności Narodów Kazachstanu, Dzień Zwycięstwa (9 maja, tak jak Rosja), Dzień  Konstytucji (30 sierpnia) czy Dzień Republiki (25 października).  O wiele prostsza sprawa jest z językami urzędowymi – nietrudno się domyślić, że podstawowym jest kazachski, a drugim rosyjski.  Obowiązującą walutą jest natomiast tenge, dzielące się na 100 tiyn.

Media