wtorek, luty 27, 2024
poniedziałek, 25 marzec 2013 12:45

Komunistyczni Wietnamczycy. +Video

Wietnam kojarzymy głównie z jego wojny z USA oraz obywatelami sprzedającymi ciuchy niegdyś pod Narodowym. Obecnie jednak mało co wiemy o tym państwie – wielu z nas nie posiada nawet pojęcia, że tam, podobnie jak w Chinach czy na Laosie, nadal panuje ustrój socjalistyczny. Pora więc poszerzyć wiadomości o tym kraju!
Wietnamskie geografie
Wietnam jest państwem położonym w Azji Południowo-Wschodniej, na terenie Półwyspu Indochińskiego, nad Morzem Połudnowochińskim. Graniczy z trzema państwami: Kambodżą, Laosem oraz Chinami. Klimat panujący w Wietnamie zaliczany jest do gorących, z wilgotnymi lasami równikowymi oraz nadzwyczajnie gęstą siecią rzek.

Wietnamska polityka
Na mocy Konstytucji z 15 kwietnia 1992 roku, Wietnam stał się republiką socjalistyczną. Władzę ustawodawczą w tym kraju sprawuje Zgromadzenie Narodowe składające się z 498 posłów (w tym aż 458 należy do Komunistycznej Partii Wietnamu a pozostali są po prostu niezależni). Zgromadzenie powołuje zarówno rząd, jak i prezydenta co oznacza, że cała władza leży w rękach jednej partii i nie można dostrzec klasycznego trójpodziału.

Wietnamskie ogóły
Jeśli chodzi o religijność Wietnamczyków, jest ona niesłychanie różnorodna. Najwięcej wyznawców może odnotować buddyzm, jednak oprócz tego obowiązującymi religiami są: animizm, katolicyzm, kaodynizm, protestantyzm, islam, taoizm, bahaizm czy Świadkowie Jehowy. Językiem urzędowym jest tajwański a walutą Đồng.

Media